Performancing Metrics

بنزین در صدر یارانه‌بگیران | اتاق خبر
کد خبر: 426425
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1398 - 22:29
جزئیات ۳۸۵ هزار میلیارد یارانه پرداختی به حامل‌های انرژی
در حالی این روزها بحث سهمیه‌بندی بنزین و حذف یارانه پنهان در حامل‌های انرژی مطرح است که اگر دولت آزادسازی کامل حامل‌های انرژی را انجام دهد سالانه حداقل حدود ۳۸۵ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی انجام می‌شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بحث یارانه‌های پنهان را دولت همزمان با ارائه لایحه بودجه ۱۳۹۸ مطرح کرد و طی آن اعلام شد سالانه حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود، در این بین موضوع حامل‌های انرژی مطرح بود که با توجه به اختلاف قیمتی که بین نرخ حامل‌ها و قیمت فوب خلیج فارس وجود داشت موجب شد سالانه رقم سنگینی بابت این اختلاف قیمت، دولت یارانه پرداخت کند.

بحث آزادسازی بخشی از حامل‌های انرژی به صورت مرحله‌ای و حذف یارانه آن از جمله مباحثی بود که مورد توجه قرار گرفت و در روزهای اخیر موضوع سهمیه بندی بنزین با گمانه زنی‌هایی مطرح شد، هر چند که از سوی دولت تائید نشده و زمان و جزئیات آن مشخص نیست.

 در همین رابطه اطلاعاتی که در سازمان برنامه و بودجه در مورد یارانه پنهان در حامل‌های انرژی وجود دارد نشان می‌دهد که سالانه حدود ۳۸۵ هزار میلیارد تومان یارانه بابت حامل‌های انرژی پرداخت می‌شود.

در این بین با توجه به اختلاف قیمت داخل و منطقه، بنزین که در روز حداقل ۹۰ میلیون لیتر مصرف دارد و با نرخ ۱,۰۰۰ تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد، سالانه نزدیک به ۱۱۶ هزار میلیارد تومان یارانه صرف می‌کند. همچنین بنزین سوپر حدود ۶,۸۰۰ میلیارد تومان در سال به دولت پرداخت یارانه تحمیل می‌کند که در مجموع یارانه بنزین هزینه‌ای حدود ۱۲۵ هزار میلیارد تومان در سال به همراه دارد.

در سایر بخش‌های مربوط به فرآورده‌های نفتی نیز بابت گاز مایع تا ۱۲,۴۰۰ میلیارد تومان یا نفت سفید حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود.

همچنین در گاز طبیعی روال به گونه‌ای است مصرف سالانه حدود ۲۰۹ میلیارد متر مکعب است که در مقایسه با قیمت صادراتی آن دولت یارانه‌ای حدود ۷۲,۵۰۰ میلیارد تومان در طول یک سال بابت آن هزینه پرداخت می‌کند.

در مورد برق باید گفت که مصرف سالانه آن به ۲۷۰ میلیارد کیلو وات ساعت می‌رسد که در مجموع در طول یک سال برای مصرف برق سهم خانوار حدود ۳,۳۹۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود.

 

ریز روند پرداخت یارانه پنهان در حامل‌های انرژی

 

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید