اتاق دنباله رو دولت است | اتاق خبر
کد خبر: 428796
تاریخ انتشار: 3 تیر 1398 - 14:38
حسین کمالی نماینده اتحادیه تولیدی، صادراتی فرآورده های شیرین بیان در هیات نمایندگان اتاق ایران:
حسین کمالی دبیر اتحادیه تولیدی – صادراتی فرآورده های شیرین بیان گفت: اتاق باید مدافع بخش خصوصی بوده و به صورت جدی و پایداری خواسته‌های بخش خصوصی را دنبال کند، در صورتی که اعضای اتاق به این مقوله پایبند باشند، نقش بخش خصوصی در اقتصاد پررنگ‌تر خواهد شد.

 

حسین کمالی دبیر اتحادیه تولیدی – صادراتی فرآورده های شیرین بیان ایران با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی باید مدافع بخش خصوصی بوده و به صورت جدی و پایداری خواسته‌های بخش خصوصی را دنبال کند، به «اتاق نیوز» گفت: در صورتی که اعضای اتاق بازرگانی به این مقوله پایبند باشند، نقش بخش خصوصی در اقتصاد پررنگ‌تر خواهد شد. بخش خصوصی کمترین سهم را تصمیماتی که در بخش‌های دولتی و در نهادهای قانون گذاری گرفته می‌شود، دارد. به طوری که تعداد نمایندگانی که از سوی این بخش در جلسات دولتی‌ها برای قانون‌گذاری، فرستاده می‌شود، کم است و به تعداد انگشت هم نمی‌رسد. اما در مقابل اکثر افراد از بخش‌های دولتی هستند. به همین دلیل است که مصوبات ما در مباحث اقتصادی عمدتا رنگ دولتی دارد.
دبیر اتحادیه تولیدی – صادراتی فرآورده های شیرین بیان ایران با اشاره به اینکه تجربه کشورهای توسعه یافته در واگذاری امور به بخش خصوصی باید الگوی سیاست‌گذاران ما باشد، افزود: باید کارها را به دست بخش خصوصی سپرد و بخش دولتی را کم رنگ‌تر کرد. در بخش‌های صادراتی باید شرایط بهتری حاکم شود. تصمیمات کلان در حوزه صادرات به ویژه در رابطه با معافیت مالیاتی که قرار است از صادرکنندگان گرفته شود، به این حوزه آسیب جدی زده است. قطعا نمی‌توانیم در سال جاری شاهد رشد صادرات باشیم.
کمالی با بیان اینکه تحریم‌ها امکان معاملات و تبادلات را از بین برده است، خاطرنشان کرد: ارتباط دولتی‌ها با بخش خصوصی و تشکل‌ها باید بیش از این باشد. البته در دوره قبل در اتاق بازرگانی تلاش‌های خوبی در این راستا صورت گرفت. هم در خصوص توانمندسازی تشکل‌ها و هم قانون‌مند کردن مسائل مرتبط با آنها. اما باز هم جا دارد برنامه حمایت از تشکل‌ها روشن باشد. اگر چه در دوره قبل توانمندسازی تشکل‌ها شروع شده اما باید این مسئله تداوم پیدا کند و اطلاع رسانی‌ها هم تقویت شود. البته سیستم مکانیزه‌ای که به این منظور راه اندازی شده که تقویت کننده این امر خواهد بود.
وی با اشاره به ضرورت افزایش مراودات اتاق بازرگانی با اتاق‌های استان‌ها و تشکل‌ها در همه بخش‌ها، اظهار کرد: هرچند اتاق برای ارتقاء سطح توان بخش‌های تولیدی و صنعتی و مجموعه فعالان اقتصادی در تلاش است اما این بخش در موضوع مهمی مثل قانون‌گذاری دنباله رو دولت است. در حالی که دولت و مجلس باید با پارلمان بخش خصوصی در تعامل باشند. یکی از خلاء‌های مهم در اقتصاد کشور که بخش خصوصی از آن مبرا نیست، عدم شفافیت است. کشورهای توسعه یافته برای حل این مسئله راهکارهای اجرایی و قانونی مختلفی ارائه می‌دهند که باید از آنها در امور کشور، استفاده کرد و کمتر مسائل اقتصادی را در قالب هیات‌های دولتی جلو برد.
دبیر اتحادیه تولیدی – صادراتی فرآورده های شیرین بیان ایران با بیان اینکه البته چالش‌های اقتصادی وجود داردکه مانع از حل مشکلات است، ادامه داد: اقتصاد در دست سیاسیون و بخش‌های دولتی است. یعنی این بخش‌های دولتی هستند که اقتصاد را پیش می‌برند و همین عرصه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را محدود می‌کند. اتاق باید بستری فراهم کند تا اقتصاد از این شرایط خارج شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید