Performancing Metrics

افزایش ذخایر اورانیوم ایران نتیجه تحریم‌های آمریکا است | اتاق خبر
کد خبر: 429237
تاریخ انتشار: 13 تیر 1398 - 22:55
مسکو:
سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره تصمیم اخیر برجامی ایران گفت: افزایش ذخایر اورانیوم ایران نتیجه تحریم‌های آمریکا است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز پنجشنبه در واکنش به تصمیم ایران در خصوص افزایش ذخایر اورانیوم کم غنی شده خود گفت: این اقدام تهران نتیجه تحریم‌هایی است که آمریکا علیه ایران وضع کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص تصریح کرد: فعالیت‌های جدید هسته‌ای ایران نگران کننده نیست و زیر نظر کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد.

وی در ادامه تأکید کرد: ایران تعهدات مربوط به کاهش فعالیت‌های هسته‌ای اش را به صورت داوطلبانه پذیرفته بود و به همین علت نمی‌توان این کشور را به هیچ نوع تخلفی متهم کرد.

گفتنی است چندی پیش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عبور ذخایر اورانیوم ایران با غنای ۳.۶۴ درصد از سقف ۳۰۰ کیلوگرم را تأیید کرد و در پاسخ به گزارشات متعدد رسانه‌های بین الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد «یوکیو آمانو» مدیرکل آژانس به شورای حکام اطلاع داده و تأیید کرده در تاریخ اول ژوئیه (روز دوشنبه) میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف مجاز در توافق هسته‌ای فراتر رفته است.

ایران نه به منظور نقض توافق هسته‌ای؛ بلکه بر اساس بندهای ۲۶، ۳۶ و ۳۷ برجام تصمیم گرفته است که از تعهداتش در توافق هسته‌ای کاهش دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر در آخرین گزارش خود، برای پانزدهمین بار پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را تأیید کرده بود.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی چندی پیش در نشست خبری که در مجتمع هسته‌ای آب سنگین اراک برگزار شد، اظهار داشت: ششم تیرماه (۲۷ ژوئن) از مرز تولید ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور خواهیم کرد و علاوه بر آن، افزایش تولید به شدت بالا خواهد رفت و ما بعد از عبور از ۳۰۰ کیلوگرم، سرعت افزایش اورانیوم غنی شده با درجه پایین را از ۳.۶۷ درصد بیشتر خواهیم کرد.

بیش از ۴۰ روز پیش، شورای عالی امنیت ملی ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن آمریکا به دلیل خروج از برجام، از کشورهای اروپایی باقی‌مانده در این توافق نیز به خاطر کُندی و کم کاری در تأمین تعهدات‌شان به شدت انتقاد کرد.

ایران همچنین در بیانیه هشدار آمیز خود به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده بود تا به تعهدات‌شان به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی عمل کنند و چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تأمین کنند، در مرحله بعدی تهران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید