Performancing Metrics

تشریفات گمرکی برای کالاهای نمایشگاهی جایز نیست | اتاق خبر
کد خبر: 429975
تاریخ انتشار: 30 تیر 1398 - 16:14
سید یوسف حسینی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران:
سید یوسف حسینی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با تاکید بر اهمیت صادرات در شرایط کنونی برای کشور نمایشگاه ها را یکی از اهرم های اصلی برای توسعه آن برشمرد و گفت: نباید با تشریفات گمرکی مشارکت کنندگان نمایشگاهی را تحت فشار قرار دهند .

حسینی در گفتگو با «اتاق نیوز» در خصوص آنچه به عنوان خواسته اعضا مطرح و به عنوان اولویت برای اتاق باید مطرح باشد، اظهار داشت: اتاق ایران باید به اتاق شهرستان‌ها توجه بیشتری داشته باشد و کارهایی که در خصوص صادرات و توسعه آن مطرح است را به صورت اولویت مورد رسیدگی قرار دهد و کاری در این راستا انجام دهد در غیر این صورت جلسه گذاشتن و در خصوص این موضوعات و صحبت کردن کافی نیست بلکه باید عملیاتی باشد .

وی با تاکید بر اهمیت نمایشگاه های خارجی گفت: ممکن است در برخی از موارد شاهد باشیم که در خصوص نمایشگاه ها سلیقه ای عمل می شود ولی اتاق بازرگانی با دقت بیشتر و تعمق در مسائل می تواند آنها را حل نماید حتی در حیطه مسائل اقتصادی  نقش اتاق بیشتر از مجلس است و آنچه اکنون در خصوص جایگاه  اتاق شاهدیم از قصور اتاق نشات میگیرد .

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در خصوص ترکیب هیات رئیسه در دوره کنونی، یادآور شد: اعضا هیات رئیسه عمدتا همان افرادی هستند که در دوره قبل حضور داشتند و آنچه در خصوص اتاق باید مورد توجه قرار دهند این است که اتاق باید از عادت و مرحله صحبت کردن بیرون بیاید و خوب کار کردن را دغدغه خود قرار دهد و اعضای منتخب این دوره باید با توجه به شرایط امروز وقت بیشتری برای اتاق بگذارند .

عضو هیات نمایندگان اتاق تبریز با بیان اینکه نسبت به اعضای جدید در ترکیب هیات رئیسه شناختی ندارد، گفت: به همین خاطر نمی توانم درخصوص این افراد اظهار نظر کنم ولی امیدوارم که نقش موثر و مفیدی برای اتاق نهم داشته باشند .

وی در ادامه با اشاره به قرار داشتن در بهترین موسم برگزاری نمایشگاه ها ، اظهار داشت: باید مهم ترین اولویت خود را بحث نمایشگاه ها قرار دهیم ولی متاسفانه اطلاع رسانی صحیحی در این رابطه انجام نمی شود، اقتصاد ما باید صادرات محور باشد و این امر جز از طریق نمایشگاه ها تحقق نمی یابد.

حسینی ادامه داد: در سفری که اخیرا به واسطه حضور در نمایشگاه به مسکو داشتم شاهد بودم که آمار مشارکت کنندگان در رویداد نمایشگاه توسط سفیر ما غیر واقعی و دو برابر شرکت های حاضر در نمایشگاه اعلام میشد در حالی که اصولا وظیفه ما ارائه آمار واقعی است و این مهم جز با اطلاع رسانی صحیح انجام نمی شود.

این فعال اقتصادی در پایان خاطر نشان کرد: برای مشارکت در نمایشگاه ها در حدود 180 میلیون هزینه از ما می خواهند که البته 60 میلیون از آن پس از اتمام نمایشگاه برگردانده می شود علاوه بر آن هزینه ها بار ما برای شرکت در نمایشگاه در گمرک و فرودگاه سخت ترخیص می شود باید قوانینی وضع شود که از مسیری که بدون دغدغه محصولاتمان را ارسال کنیم اصولا فردی که قصد حضور در نمایشگاهی را دارد نباید درگیر تشریفات گمرکی برای کالاهای نمایشگاهی باشد و مشارکت کنندگان را قبل از برپایی نمایشگاه  با فشار ها و استرس های این مرحله اذیت و درگیر نمایند .

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید