کد خبر: 430129
تاریخ انتشار: 1 مرداد 1398 - 22:21
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور مطرح کرد
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور گفت: تا پایان سال واحدهای احداثی تخریب شده ناشی از بارندگی های سیل آسا اوایل امسال تکمیل می شوند اما در استان همدان به علت سردسیر بودن پرونده بازسازی مسکن های استان همدان تا پایان مرداد ماه انجام خواهد شد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، مهدیان در حاشیه بازدید از روند ساخت و ساز منازل مسکونی تخریب شده ناشی از سیل و بارندگی های اوایل سالجاری در دو روستای قره بلاغ و لک لک شهرستان اسدآباد، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: خوشبختانه در بحث بازسازی منازل سیل زده بلافاصله بعد از سیل دولت مصوبه اولیه را در ۱۱ فرودین ماه داده و کار شروع شد.

وی با بیان اینکه در کل کشور و در سطح استان های سیل زده  کار بازسازی شروع شده است، تصریح کرد: همدان یکی از استان هایی است که  با همت بالا بی سروصدا کار بازسازی مسکن های آسیب دیده از سیل را آغاز کرده و این در حالیست که این استان بعد از لرستان بیشترین تخریب مسکن ناشی از بارش های سیل آسای اوایل امسال را داشته و حجم تخریب بالا بوده است.

مهدیان با اشاره به اینکه منابع بازسازی مسکن های تخریب شده به صورت کامل تأمین شده و باقیمانده آن طی هفته نهایی و به استان ها ابلاغ می شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه همه استان ها واحدهای خسارت دیده را شناسایی و پرونده ها را تشکیل و شروع به کار کرده اند و با آمدن تسهیلات، مرحله دوم مابقی هم به بانک ها معرفی می شوند.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور گفت: طبق زمانبندی سراسر کشور تا پایان مردادماه واحدهای تعمیری و تا پایان سال واحدهای احداثی باید تکمیل و کامل شوند اما به علت سردسیر بودن استان همدان باید تا پایان آبان ماه پرونده بازسازی واحدهای مسکن این استان با تلاش همکاران و کمک مردم جمع شود.

وی با اشاره به اینکه در کل کشور در حادثه سیل بیش از ۹۶ واحد تعمیری خسارت جزئی دیدند و باید بازسازی شوند، تصریح کرد: در مناطق روستایی ۵۶ هزار واحد به صورت ۱۰۰ درصد و در مناطق شهری ۱۰ هزار واحد مسکن تخریب شده اند که همه تسهیلات و کمک بلاعوض آن تأمین و ابلاغ شده است.

مهدیان تسهیلات بازسازی وام و کمکهای بلاعوض به مساکن روستایی را ۷۰ میلیون و مساکن شهری را ۸۰ میلیون اعلام کرد و یادآورشد: در بحث تسهیلات واحدهای روستایی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات و ۱۰ میلیون کمک بلاعوض و در کنار آن یک وام معیشتی به عنوان کمک شامل ۱۵ میلیون وام و پنج میلیون بلاعوض پیش بینی شده که در مجموع ۷۰ میلیون خواهد بود.

وی افزود: در شهر نیز به مسکن های احداثی ۸۰ میلیون پرداخت می شود که از این میزان ۵۰ میلیون وام و ۱۲ میلیون بلاعوض بوده و در کنار این تسهیلات یک وام معیشتی شامل ۱۵ میلیون وام و پنج میلیون بلاعوص درنظر گرفته شده است.

مهدیان همچنین از تحویل سیمان رایگان به همه واحدهای احداثی  توسط بنیاد مستضعفان خبر داد و اظهار کرد: میزان سیمان برای واحدهای احداثی به مقدار هشت تن برابر با ۱۶۰ کیسه و واحدهای تعمیری یک تن برابر ۲۰ کیسه است.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور تعداد واحدهای احداثی استان همدان را ۹ هزار واحد اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۸ هزار واحد روستایی و یک هزار واحد شهری هستند.

وی با بیان اینکه در بانکها ضمانت ها در این راستا زنجیره ای بوده و به ساده ترین شکل ممکن تسهیلات بانکی در حال پرداخت است، خاطرنشان کرد: قول می دهیم در استان همدان از جمله روستای قره بلاغ به هر تعداد واحدهایی که هنوز خشتی و گلی و بی دوام بوده، اگر برای بهسازی مسکن خود پای کار بیایند علاوه بر تسهیلات بهسازی  ۴۰ میلیون تومانی، از حساب ۱۰۰ امام(ره) نیز ۸ میلیون تومان کمک بلاعوض به ازای هر واحد که امسال شروع کنند، پرداخت شود.

معاونت امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور در پایان عنوان کرد: استان همدان در بحث بهسازی مسکن روستایی پیشرو بوده و امیدواریم این اقدام  در مقاوم سازی هر چه بیشتر مساکن روستاهای آن از نقش موثری برخوردار باشد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید