Performancing Metrics

امکان کشف قیمت پایه محصولات صادراتی در بورس کالا | اتاق خبر
کد خبر: 434912
تاریخ انتشار: 18 آبان 1398 - 09:58
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران
لاهوتی گفت: در سال‌های گذشته در کشف قیمت کالاها و در حوزه داخلی از سازوکار بورس کالا بهره گرفته شده، اما می‌توان به منظور کشف قیمت پایه محصولات صادراتی هم از بورس کمک گرفت.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران درباره کارکرد بورس کالا در کشف قیمت کالاها، گفت: بورس کالا بستری است که قیمت کالاها در آن براساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود و این موضوع از جنبه‌های مختلف به اقتصاد کمک می‌کند، اما گاهی به جای نظارت برخی نهادها بر بازار شاهد برخی دخالت‌ها در روند قیمت گذاری‌ها هستیم که همین موضوع سر منشأ برخی مشکلات می‌شود. 

او اظهار داشت: در سال گذشته و در پی نوسانات ارزی مشکلاتی در حوزه قیمت گذاری کالاها به وجود آمد که به مرور با تاکید فعالان اقتصادی، واقعیت‌های اقتصادی از سوی تصمیم گیران پذیرفته شد که با نقش مؤثر بورس کالا مشکلات برطرف و رضایتمندی در میان فعالان صنعت حاصل شد.

لاهوتی با بیان اینکه بورس کالا کارکرد موثری در کشف قیمت محصولات در بازار داخلی دارد، گفت: علاوه بر بازار داخلی، رینگ صادراتی بورس کالا نیز می‌تواند به قیمت پایه محصولات صادراتی کمک کند که این موضوع از گذشته در حال بررسی بوده و امیدواریم به شکل جدی اجرایی و صادرات انواع کالاها از این مسیر آغاز شود. 

او در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان به تاثیرگذاری بر قیمت منطقه‌ای کالاهای ایرانی با صادرات از طریق بورس کالا امیدوار بود؟ گفت: در صورت استقبال تولیدکنندگان و رشد حجم تجارت از تالار بورس کالا می‌توان بر قیمت‌های منطقه‌ای کالاهایی که در آن‌ها مزیت داریم، اثر گذاشت. 

لاهوتی به راهکار توسعه نقش بورس کالا در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: عرضه و تقاضا باید حرف اول را در تعیین قیمت کالاها در بورس بزند و به عبارتی اگر دخالت، جایگزین وظیفه نظارتی برخی نهادها نشود، راه را برای توسعه بورس کالا در اقتصاد باز کرده‌ایم.

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید