Performancing Metrics

هیچ جای دنیا دو نهاد نرخ تورم را اعلام نمی‌کنند | اتاق خبر
کد خبر: 434974
تاریخ انتشار: 19 آبان 1398 - 16:06
رئیس مرکز ملی آمار:
رئیس مرکز ملی آمار ایران ضمن انتقاد از شرایطی که در اعلام نرخ رشد اقتصادی و تورم وجود دارد، گفت: در هیچ جای دنیا دو نهاد این نرخ‌ها را اعلام نمی‌کنند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، جواد حسین زاده امروز (یکشنبه) در مراسم روز ملی کیفیت اعلام کرد: برخی به دلیل ناآگاهی معتقدند که ایرادی ندارد اگر دو نرخ تورم یا رشد اقتصادی اعلام شود. این در حالی است که در موازی کاری، سنجش نهایی کیفیت دشوار می‌شود و این مسئله نتایج مدنظر در ارائه آمارها را دور از دسترس می‌کند.

به گفته وی، ایران از حدود یک قرن پیش تاکنون ارائه آمار و نظام آماری را در کشور نهایی کرده و امیدواریم با در نظر گرفتن مصالح کلان این موازی کاری ادامه پیدا نکند.

رئیس مرکز ملی آمار با تاکید بر این موضوع که تفکیک کیفیت کالاهای خصوصی و عمومی متفاوت است، توضیح داد: در کالاهای عمومی مانند امنیت ملی نوع آمار متفاوت بوده و در کالاهای خاص یا خصوصی تفکیک پذیری و رقابت اهمیت جدی دارد. از این رو مراکز آمار در بسیاری از کشورهای جهان زیر نظر دولت‌ها فعالیت می‌کند تا با ارائه آمار دقیق اعتماد مردم به شاخص‌ها را بالا برده و شرایط را برای برنامه ریزی دقیق در این زمینه فراهم کند.

وی همچنین از ابلاغ چارچوب کیفیت نظام آماری کشور به دستگاه های اجرایی خبر داد و گفت: توسعه پایدار در یک سیستم بسته امکان پذیر نیست و به یک سیستم پویا نیازمند است. نظام‌آماری مدرن  نیز  فقط در یک بستر پویا محقق می‌شود، از سوی دیگر ارزش افزوده نظام آماری با افزایش کیفیت حاصل می‌شود و چارچوب کیفیت نظام آماری در راستای بهره‌وری بیشتر  است و بهره‌وری بیشتر  هم در گروی کیفیت است.

حسین زاده تصریح کرد:‌ یکی از مصادیق کیفیت نظام آماری این است که فهرست آمار رسمی تهیه شود که این فهرست با کمک دستگاه‌ها تهیه شده و در اولین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا در شورای عالی آمار به تصویب برسد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید