Performancing Metrics

آماده‌باش برای سیل | اتاق خبر
کد خبر: 435214
تاریخ انتشار: 25 آبان 1398 - 13:33
ورورد سامانه بارشی به کشور و تاثیر مستقیم بارش‌ها روی سدها و رودخانه‌ها، تیم‌های عملیاتی وزارت نیرو را در حالت آماده باش کامل قرار داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی درباره وقوع بارش در نقاط مختلف کشور به وقوع پیوست و از شب گذشته شاهد بارش برف و باران هستیم و از آنجا که بارش‌های یاد شده اثر مستقیمی بر ورودی سیلاب به سدها و رودخانه‌های مناطق شمالی و جنوبی کشور خواهد داشت؛ تازه‌ترین اطلاعات رسیده حاکی از آن است که وزارت نیرو تمامی تیم‌های عملیاتی خود را به حالت آماده باش کامل درآورده است.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این سامانه موجب خواهد شد تا به طور خاص هموطنان گیلانی حداقل تا پنج روز آینده شاهد بارندگی مداوم در این مناطق باشند و تقریبا ۱۵ درصد بارش سالانه خود را که حدود ۱۵۰ میلی‌متر است، در طی چند روز آینده دریافت کنند. در سایر مناطق نوار شمالی کشور نیز مانند غرب مازندران این حجم به ۱۰۰ میلی‌متر و در شرق استان به حدود ۵۰ میلی‌متر خواهد رسید. در استان‌های جنوبی کشور مانند بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، بخش‌های از فارس و جنوب خوزستان نیز این حجم جمعا به ۵۰ میلی‌متر خواهد رسید.

بررسی تاثیر سامانه بارشی بر رودخانه‌ها

بنا بر اعلام وزارت نیرو، رضا اردکانیان - وزیر نیرو - اثر مستقیم بارش‌های یاد شده را در ورودی سیلاب به سدهای کشور دانست و افزود: سدهای شهر بیجار گیلان، میجران مازندران، کوثر کهگیلویه و بویراحمد، رئیس‌علی دلواری بوشهر و مارون خوزستان از جمله سدهای هستند که بر اثر وقوع بارش‌های چند روز آینده تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

وی با تاکید بر این‌که رودخانه‌های همانند ماسوله، پسیخان و مرغک استان گیلان نیز سیلابی خواهند شد، ادامه داد: درتلاشیم به گونه‌ای عمل کنیم که بارش‌ها و سیلاب‌های رخ داده در کشور تنها منفعت به همراه داشته باشد و موجب بروز خسارت نشود؛ از این رو آماده باش کامل به تمامی تیم‌های عملیاتی در استان‌های درگیر داده شده است.

وزیر نیرو افزود: همچنین اطلاع‌رسانی مناسب به مجاوران رودخانه‌ها و پیمانکاران فعال در موضوع مهندسی و لایروبی رودخانه به منظور رعایت ضوابط ایمنی نیز صورت گرفته است.

این مباحث درحالی مطرح می‌شود که پیش‌بینی وقوع سیل در همه نقاط کشور پیش از این صورت گرفته و وزیر نیرو اعلام کرده بود پیش‌بینی درمورد میزان بارش‌ها بر عهده سازمان هواشناسی است. این سازمان نیز برای پاییز امسال بارندگی معادل متوسط بلند مدت و برای زمستان کم تر از میزان نرمال پیش بینی کرده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید