Performancing Metrics

قانون سلیقه‌ای اجرا می‌شود؛ چرا پزشکان مالیات نمی‌دهند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 435316
تاریخ انتشار: 27 آبان 1398 - 19:28
رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران با اشاره به قوانین دست و پاگیر کسب و کار گفت: سازمان مالیاتی با احیای پرونده های۵ سال گذشته،شرکت‌ها را درگیر کرده و در مواقعی ترمز ادامه فعالیت است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، مجید محمدی با اشاره به دستاوردهای اقتصاد دانش بنیان در کشور در شرایط تحریم اظهار داشت: چند محصول داخلی در حوزه صنایع دفاعی را در سه بخش مورد بررسی قرار دادیم. یک قسمت مواد اولیه داخلی، بخش دیگر مواد اولیه وارداتی غیرتحریمی و قسمت سوم نیز بخشی بود که ناشی از وابستگی زیاد به تحریم‌ها بود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مهمترین مشکل ما در بخش سوم به دلیل شدت وابستگی به تحریم‌ها بود، قسمت دوم یعنی تامین مواد اولیه وارداتی زیاد مشکل ساز نبود که به همین دلیل بومی‌سازی قسمت سوم به عنوان گلوگاه فعالیت را آغاز کردیم تا پس از آن وارد بومی سازی بخش دوم برای تامین مواد اولیه وارداتی شویم.

رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران به قوانین و مقررات دست و پا گیر کسب و کار در حوزه شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: متاسفانه قوانین کشور همیشه ثابت هستند و به روز نمی شوند، حتی قوانین و مقرراتی هم که تصویب می شوند بر خلاف واقعیات و رویکردهای حمایتی است، به همین دلیل در برابر قوانین دست و پا گیر خنثی شدیم و نمی جنگیم.

محمدی با بیان اینکه هر چقدر اصرار کنیم که فلان قانون اشتباه است و با روح تولید سازوگار نیست هیچ نتیجه ای جز تلف کردن وقت ندارد، گفت: این مقررات دست و پا گیر در بخش های مختلف از جمله مالیات و تامین اجتماعی مانع فعالیت تولید است.

وی افزود: ما هم می پذیریم که کشور را باید بدون فروش نفت اداره کنیم اما قرار نیست دارایی پنج سال پیش شرکت ها را بررسی کنند؛ در حال حاضر سازمان مالیاتی این پرونده ها را مجدد احیا کرده است و شرکت ها درگیر شدند که در مواقعی واقعا مانع و ترمز ادامه فعالیت است.

رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه ما به این نتیجه رسیدیم که باید خود را با قوانین فعلی کشور وفق دهیم، درباره درخواست کارآفرینان و تولیدکنندگان از دولت گفت: ما به هیچ وجه دنبال معافیت مالیاتی نیستیم چراکه معافیت رانت ایجاد می کند؛ درخواست ما این است که قانون تسهیل کننده فعالیت شرکت ها باشد نه اینکه به صورت سلیقه ای اجرا شود. سالها است اعلام می کنند که پزشکان باید مالیات بپردازند اما بر اساس آماری که ارائه می شوند فقط ۴۰ درصد پزشکان دستگاه کارتخوان نصب کردند.

محمدی با بیان اینکه قوانین مالیات و تامین اجتماعی باید به گونه‌ای باشد که مانع فعالیت شرکت ها نشود، تاکید کرد: بدون اغراق و شعار، مشکلات کشور با تکیه بر توان داخل قابل حل است. یک مثال عینی در این خصوص قابل طرح است. حدود ۴ سال پیش دوره ای به نام انتقال فناوری از کره جنوبی به ایران، در کشور برگزار شد که شرکت شهرک های صنعتی متولی اجرای این دوره بود.

وی ادامه داد: در همان زمان حدود ۳۶۰ مورد مشکلات از واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی استحصال شد؛ اولین کاری که کردیم این بود که ببینیم آیا مشکل این شرکت ها در داخل قابل حل است یا خیر؟ در همین فرایند تکنولوژی که در اصفهان با مشکلی مواجه بود در تبریز قابل حل بود و نیاز نبود از طریق شرکت کره ای این مشکل حل شود تا ارز هم از کشور خارج کنیم.

رئیس کمیسیون دانش بنیان اتاق تعاون ایران تاکید کرد: متاسفانه پایگاه اطلاعات از وضعیت صنعت و واحدهای صنعتی در کشور نداریم و عمده مشکل کشور در فقدان بانک اطلاعات و آمار دقیق از فعالیت واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی است. اگر بتوانیم پایگاه اطلاعات اطلس صنعت کشور را راه اندازی کنیم قطعا گلوگاه های تحریم هم با تشکیل شرکت های دانش بنیان در قالب کنسرسیوم و حمایت معاونت علمی و فناوری قابل حل است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید