Performancing Metrics

بودجه مبتنی بر نفت مذموم است | اتاق خبر
کد خبر: 436099
تاریخ انتشار: 28 آذر 1398 - 22:11
وزیر اقتصاد:
وزیر اقتصاد می گوید زمانی دچار نفرین می شویم که خام فروشی را انتهای تدبیر خود قرار دهیم؛ و بودجه مبتنی بر نفت و اقتصاد مبتنی بر بودجه نفتی منفور و مذموم است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست با فعالان اقتصادی استان بوشهر گفت: ما همیشه در معرض تحریم و فشار بوده ایم و شاید قدمت آن به موفقیت استکبار جهانی در سال ۱۳۳۲ برسد که انگلیس توانست با میدان داری و با همکاری امریکا و کشورهای دیگر و با کودتا نهضت ملی نفت را به شکست برساند.

وی افزود: این مسیر دشوار تا امروز ادامه دارد و استکبار با تجربه اندوزی سعی کرده تحریم ها و فشارها را به حداکثر برساند. تحریم های یک سال اخیر ایران ظالمانه ترین، پیچیده ترین و ناعاقلانه ترین نوع رفتار بوده است. اینکه یک کشور زیر یک توافق بین المللی بزند و از تمام قدرت و امکاناتش برای مواجه کردن ایران عزیز با محدودیت استفاده کند و در بانک های کشورهای همسایه متوسل به راه هایی برای مسدود کردن راه ورود منابع به کشور است.

این مسئول بیان کرد: دایره تحریم را در هر مقطعی از نظر کالاهای صادراتی و وارداتی، شخصیت ها و نهادها گسترش داده اند و بی سابقه ترین و بی شرمانه ترین کارها را انجام دادند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به کاهش حجم تجارت خارجی نسبت به سال گذشته عنوان کرد: ارزش صادرات غیرنفتی کشور از ابتدای سال جاری تا ۲۴ آذر نسبت به مدت مشابه ۵ درصد کاهش داشته است، در حالی که ارزش پایه را ۳۰ درصد کاهش داده ایم یعنی اگر ارزش پایه را کاهش نمی دادیم الان ۱۵ درصد رشد داشتیم که این محصول نقش فعال بخش خصوصی در عرصه تجارت است.

دژپسند ادامه داد: دشمن قصد داشت با انسداد مجاری ورودی کالای اساسی مردم را در مقابل دولت قرار دهد که خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده، در دوره مبتنی بر ۲۴ آذر نسبت به مدت مشابه شاهد رشد ۱۸ درصدی -از نظر وزنی- بوده ایم.

وی تاکید کرد: گرفتاری ما از داشتن نفت و گاز و معادن نیست، من بارها در جاهای مختلف گفته ام که من پدیده نفرین منابع را قبول ندارم و آنچه ما نفرین می شویم نفرین مدیریت منابع است، گریز می زنم به اقتصاد بوشهر. استان بوشهر روی گنج نشسته است، چه نفت و گاز و چه دریا؛ آیا اگر این نعم الهی را در مسیر زنجیره ارزش و توسعه عمودی و افقی استفاده کنیم و توان مدیریت آن را داشته باشیم دچار نفرین می شویم؟ خیر.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: اما زمانی دچار نفرین می شویم که خام فروشی و استفاده از منابع را انتهای تدبیر خود قرار دهیم؛ در نهایت می خواهم بگویم که آنچه منفور و مذموم است بودجه مبتنی بر نفت و اقتصاد مبتنی بر بودجه نفتی است نه اقتصاد مبتنی بر نفت. 

این مسئول تصریح کرد: خیلی از موانع را با هوشمند کردن اقتصاد می توان به سهولت از میان برداشت.

وی با اشاره به اینکه باید از بخش خصوصی مطالبه کرد، یادآور شد: دولت مبتنی بر مالیات باید بخش خصوصی بارور و پرنقش و قوی داشته باشد. مالیات حاصل از گستره گنجینه تولید و ارزش می تواند به راحتی بودجه دولت را اداره کند و نیازی به خام فروشی نفت و گاز نیست.

فرهاد دژپسند با تاکید بر لزوم احساس مسئولیت بخش خصوصی گفت: باید در نقش آفرینی و مشارکت واحدهای اقتصادی تسهیل شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید