Performancing Metrics

تاخیر در مبازره با فساد، هزینه‌های زیادی روی دست نظام گذاشت | اتاق خبر
کد خبر: 436236
تاریخ انتشار: 1 دی 1398 - 21:51
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد:
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بعد از دو دهه متوجه شدیم که مبارزه با قاچاق باید متناسب با علم، تکنولوژی و دانش روز صورت گیرد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، علی مویدی در نشست شورای پژوهشی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: پدیده قاچاق، تجارت، امنیت اقتصادی، سلامت و بهداشت را به جد مورد تهدید قرار داده و هم اکنون، از یک مساله، تبدیل به یک معضل شده است و رهایی از آن، کار یک دستگاه نیست؛ بلکه مجموعه‌ای از دستگاه‌ها برای خروج از این معضل باید دست به دست هم دهند که در همین راستا نیز، دو دهه پیش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده است.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: اگر با تفکرات کنونی، مبارزه با فساد شکل می‌گرفت، شاید توفیقات بیشتری را بدست می‌آوردیم؛ اما متأسفانه تمرکز ما بیشتر بر مباحث سطحی بود و بر برخوردهای مرزی، خیابانی و جاده‌ای متمرکز شدیم که این مسئله، خود باعث شد بخشی از انرژی و توان کشور را معطوف به این امر کنیم و بسیاری از فرصت‌ها را از دست بدهیم؛ در حالیکه بعد از دو دهه متوجه شدیم که مبارزه با قاچاق، باید متناسب با علم و تکنولوژی باشد.

وی تصریح کرد: شاید تأخیر ستاد مبارزه با قاچاق در این حوزه، هزینه‌های زیادی روی دست نظام گذاشته است؛ اما اگر قرار بود یک یا دو دستگاه با آرایش نظامی، پلیسی و قضائی معضل قاچاق را حل کنند، دیگر نیازی به ستاد نبود؛ پس علت تشکیل ستاد این بوده که با تفکر، دانش، فناوری و رویکرد دانش بنیان، ۲۶ دستگاه را در این مسیر قرار داده و با نگاه علمی به معضل قاچاق پاسخ دهد.

مویدی افزود: امروز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با این رویکرد پای کار آمده و معتقد است که تنها راه برون رفت از معضل قاچاق، تمرکز بر مباحث علمی، دانشگاهی و فناوری روز و استفاده از افکار دانشگاهی و فرهیختگان است.

وی تصریح کرد: ستاد می‌تواند با تعامل با دانشگاه‌ها، به پدیده قاچاق پاسخ منطقی دهد؛ البته بحث مقابله و مبارزه جزو الزامات این فرآیند خواهد بود که در جای خود محفوظ است؛ اما زیربناها اساس کار، میزان دانش و فهم درست از مبارزه و پیشگیری است.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: باید در ستاد به این سمت برویم که اولویت نخست ۲۶ دستگاه، تمرکز بر مباحث علمی باشد.

مویدی گفت: طی دو سال گذشته با تعاملی که با مراکز دانشگاهی داشتیم، موفق شدیم یک نگاهی را ایجاد کنیم که در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ سازمانی است.

وی ادامه داد: صرفاً با اقدامات یک دستگاه، بحث مبارزه با قاچاق مرتفع نخواهد شد؛ بلکه این مساله مجموعه عواملی را می‌طلبد که حول محور دانش بنیان می‌توان رویکرد بهتری نسبت به گذشته داشت.

مویدی تصریح کرد: البته شاید به نظر مردم هنوز در کف خیابان، قاچاق وجود داشته باشد؛ اما به لحاظ اقدامات پیشگیرانه که با رویکرد علمی انجام شده، با گذشت زمان شاهد کاهش قاچاق ورودی و خروجی خواهیم بود.

وی اظهار داشت: در فرآیندها و در وضع قوانین جدید، اصلاحاتی ایجاد کردیم و در جهت گسترش مبارزه مردمی با قاچاق اقداماتی را در دست انجام داریم. همچنین می‌خواهیم با تمرکز بر روابط چرخه تولید تا عرضه امنیت اقتصادی را ارتقا بخشیم.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: همه کشورها درگیر ورود کالای قاچاق هستند؛ اما به دلیل تحریم‌ها، شدت این پدیده در کشور ما زیاد است.

مویدی در ادامه با اشاره به ۸ سیاست جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: گسترش اصل رویکرد جامعه نگر با تمرکز بر پیشگیری و مقابله چندلایه ای، توجه به دستیابی به سیاست‌های هوشمندانه، طراحی روش‌های هماهنگ ساز، هم افزا و نظارت مؤثر و کارآمد، توجه به بحث تکنولوژی در امر پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا، آینده پژوهی و پیش بینی تهدیدها و فرصت‌ها، بکارگیری شیوه‌های افزایش قبح فعل و توجه دادن مخاطب به اثرات سومصرف کالای قاچاق و آموزش نیروهای متخصص برای دستگاه‌های عضو، سیاست‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این مسیر هستند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید