Performancing Metrics

حذف شرط گواهی عدم سوء پیشینه از شرایط عضویت در اتاق بازرگانی | اتاق خبر
کد خبر: 436264
تاریخ انتشار: 2 دی 1398 - 16:47
جدیدترین آیین‌نامه عضویت در اتاق‌های بازرگانی برای اجرا به این اتاق‌ها ابلاغ شد و بر اساس آن تعدادی از بندهای قوانین گذشته اصلاح و تسهیل شده‌اند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام اتاق بازرگانی تهران، آیین‌نامه جدید که در مرداد ماه امسال تصویب شده برای اجرا به اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور ابلاغ شده است و از این پس فعالان اقتصادی برای عضویت در این اتاق‌ها باید بر اساس آیین نامه جدید عمل کنند. آیین نامه جدید جایگزین آیین نامه‌ای شده است که از سال ۱۳۷۴ اجرا می‌شد.

یکی از شرایطی که در آیین نامه جدید تسهیل شده است، حذف شرط ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای دریافت یا تمدید کارت عضویت در اتاق‌های بازرگانی است. همچنین متقاضیان عضویت در اتاق دیگر نیازی به ارائه اسناد مالکیت برای معرفی دفتر کار خود ندارند.

دارا بودن پروانه فعالیت اقتصادی اعم از تولیدی، توزیعی، کشاورزی، خدماتی و خدمات وابسته این فعالیت‌ها و سایر فعالیت‌هایی که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان رشته‌های اشتغال معرفی شده‌اند، شرط اصلی دریافت کارت عضویت اتاق بازرگانی اعلام شده و در آیین‌نامه جدید ارائه معرفی نامه از پارک‌های علم و فن آوری و مراکز رشد یا گواهی ثبت در دفتر جاری الزامی شده است.

یکی دیگر از شرایطی که در سال‌های گذشته بحث‌های فراوانی درباره آن مطرح شده بود و از سوی اتاق بازرگانی اصلاح شده، بحث کارت پایان خدمت متقاضیان آقا بود. بر اساس آیین نامه جدید داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان مشمول از شروط عضویت حذف شده است.

اتاق در آیین‌نامه جدید خود حداقل سن ورود به اتاق را از ۲۳ به ۲۰ سال کاهش داده اما حداقل مدرک تحصیلی دیپلم به شرط‌ها اضافه شده، در حالی که تا پیش از این شرط تحصیلی برای ورود به اتاق وجود نداشت. همچنین دیگر نیازی به معرف حقیقی و حقوقی برای عضویت وجود ندارد.

همچنین بر اساس آیین‌نامه جدید نحوه عضویت در اتاق‌های بازرگانی، مدت اعتبار کارت عضویت حقیقی یا حقوقی بنا به درخواست متقاضی، حداقل یک و حداکثر ۵ سال است در حالی که بر اساس آیین‌نامه قبلی، کارت عضویت حقیقی و حقوقی تنها یک‌ساله صادر می‌شد و اگر دو سال از اتمام اعتبار کارت‌های بازرگانی بگذرد، سوابق حذف شده و فرد باید مجددا مراحل ثبت نام را طی کند.

در آیین نامه جدید نیز تاکید شده که کارمندان دولت اجازه عضویت در اتاق‌های بازرگانی را ندارند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید