Performancing Metrics

قرارداد ۳۹ میلیون یورویی وزارت صنعت با ماشین‌سازی اراک و آذراب | اتاق خبر
کد خبر: 436402
تاریخ انتشار: 5 دی 1398 - 22:00
وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد هفته آینده قرارداد ۳۹ میلیون یورویی با ماشین‌سازی اراک و آذراب امضا می‌کند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، محمد مهدی هادوی رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات این وزارتخانه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در این قرارداد که درباره پتروشیمی است یک طرف شرکت (او یک)، و ماشین سازی اراک و آذراب طرف‌های دیگر خواهند بود.

وی گفت: تاکنون هفت میز ساخت داخل در وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته ایم که بیشتر آن‌ها در بحث طرح‌ها متمرکز شده اند و این قرارداد نیز در این بخش است.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: همه تمرکز ما بر ارقام کلان است، زیرا ارقام ریز در پی قراردادهای کلان شکل می‌گیرد.

هادوی گفت: همه تمرکز وزارت صنعت، معدن و تجارت تحریک صنایع مادر است و در آینده برنامه‌هایی در صنعت برق و مخابرات داریم که صنعت کشور را تکان خواهد داد.

وی با اشاره به قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل افزود: این قانون را با جدیت پیگیری می‌کنیم.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اینکه بگوییم همه مدیران در پی خرید خارجی هستند نادرست است، اما برخی صنایع مانند صنعت پتروشیمی، خودرو و لوازم خانگی متعهد هستند کالاهای با کیفیت تحویل دهند و بر این اساس مجبورند برای رقابت در بازارهای جهانی کالا وارد کنند.

هادوی افزود: برای اینکه کیفیت کالاها بالا برود مجبوریم با خارج از کشور تعامل داشته باشیم.

وی گفت: برپایی نمایشگاه دائمی برای همگرایی بین تولید و مصرف در صنعت نفت پتروشیمی در حال انجام است، اما تاکنون چهار نمایشگاه استانی بر اساس نیاز در استان‌های فارس، گیلان و زنجان به جز تهران تشکیل شده است.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در زنجان ۲۵ قرارداد امضا شد و تلاش می‌کنیم این نمایشگاه‌ها در استان‌های دیگر نیز برگزار شود.

هادوی گفت: باید فرهنگ استفاده از کالاهای ایرانی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه سامانه «توان ایران» در یکی دو هفته آینده در وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز به کار می‌کند افزود: کسانی که توانمند و تولید کننده هستند می‌توانند توانمندی خود را در این سامانه بارگذاری کنند و واردکنندگان نیز باید در این سامانه درخواست دهند.

حمایت از تولید داخلی محدود به دوران تحریم نباشد

امیرعباس اختراعی عضو هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران نیز در این برنامه گفت: اکنون برای اظهار نظر درباره اجرای قانون جدید حداکثر استفاده از توان تولید داخل زود است.

وی افزود: مجلس و قوه قضائیه وظیفه نظارتی بر اجرای این قانون دارند.

اختراعی گفت: در سال‌های گذشته ظرفیت‌های خوبی به علت عمل نکردن به این قانون از دست رفته، اما این اواخر توجه بیشتری به قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل شده است.

عضو هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران افزود: یکی از مهمترین مشکلات برای استفاده از توان تولید داخل، نگاه جزیره‌ای به صنعت کشور است.

وی گفت: اکنون بیشترین نیاز صنعت کشور در بخش قطعه سازی است و در این حوزه کارهای خوبی انجام شده است، اما برای حمایت جدی از تولید داخل باید طرح‌ها داخلی شوند، زیرا با اجرای هر طرح، از میلیون‌ها قطعه و هزاران دستگاه استفاده می‌شود.

اختراعی افزود: از دولت انتظار داریم با راهبرد درست، تسهیل گری، برنامه ریزی و نظارت، صنعت کشور را حمایت کند.

عضو هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران نیز گفت: تولید کننده ایرانی باید مطمئن شود که اگر تحریم‌ها برداشته شود توجه به تولید داخل کم نمی‌شود.

بی توجهی به ممنوعیت خرید از خارج

حسن موسوی فرد کارشناس حوزه صنعت نیز در این برنامه گفت: مدیران دستگاه‌ها نهایت تلاش خود را برای خرید خارجی انجام می‌دهند، اما زمانی که با موانع روبه رو می‌شوند و نمی‌توانند خرید کنند سراغ تولید داخل می‌آیند.

وی افزود: به علت تحریم‌ها استفاده از توان تولید داخل بهتر شده است.

این کارشناس حوزه صنعت گفت: بارها هیأت دولت و مجلس شورای اسلامی خرید از خارج را ممنوع اعلام کرده اند، اما به آن توجهی نشده است.

موسوی فرد افزود: پیش شرط برنامه ریزی برای تولید کنندگان، اعلام میزان نیاز دستگاه‌های مختلف به تجهیزات گوناگون است.

وی گفت: بزرگترین حمایت از تولید کننده داخلی، تأمین بازار برای آن است.

این کارشناس حوزه صنعت افزود: زمانی که نیاز بازار به طور بسته‌ای ارائه شود می‌توان مجموعه‌هایی را برای مدیریت طرح‌ها به کار گرفت.

موسوی فرد گفت: فناوری در واردات اتفاق نمی‌افتد بلکه در همکاری این موضوع ایجاد می‌شود.

وی افزود: باید با ساماندهی نیازها در دوران تحریم تولید در کشور نهادینه و ارتباط این بخش با بازار برقرار شود.

این کارشناس حوزه صنعت گفت: برای اجرای بهتر قانون حداکثر استفاده از تولید داخل باید قانون مناقصات اصلاح شود، مؤسسه استاندارد با تولید کنندگان همراهی کند و دولت برای تأمین نیاز مالی تولید کنندگان خوش حساب باشد.

علی شقاقی مقدم مدیر عامل شرکت رادکو نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در دو سال گذشته تجهیزات نفتی را تولید کرده ایم، اما به علت انحصار و مافیا نتوانسته ایم این تجهیزات را بفروشیم و هزینه‌ها روی دست ما مانده است.

وی افزود: مافیا بسیاری از معادلات را به هم ریخته و برای خرید از خارج به ما تهمت‌هایی زده شده است تا راه واردات بسته نشود.

شقاقی با بیان اینکه به تولیدکنندگان داخلی اعتماد نمی‌کنند گفت: یک ماه پیش قراردادی را بستیم، اما برای آنکه این قرارداد را لغو کنند گفتند این قرارداد به بیت المال لطمه می‌زند و کار را تعطیل کردند در حالی که قیمت پیشنهادی ما نصف قیمتی بود که پیش از آن خرید می‌کردند.

محمدرضا برکتین مدیرعامل شرکت تامکار نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: اولویت برای مدیران دستگاه‌ها واردات است و صنعتگران کشور ورشکسته هستند.

وی افزود: ما تولید می‌کنیم، اما با حاشیه سازی از ما خرید نمی‌کنند.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی نیز در ارتباط تلفنی با برنامه، با بیان اینکه در قانون جدید حداکثر استفاده از توان تولید داخل تعاریف را شفاف و دستگاه‌ها را برای خرید کالاهای داخلی مشخص کرده و روزنه‌های فرار از قانون را بسته ایم.

وی افزود: سامانه‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت در آینده رونمایی می‌شود که ثبت سفارش واردات فقط از طریق این سامانه انجام خواهد شد.

فولادگر گفت: برخی آئین نامه‌های قانون جدید حداکثر استفاده از توان تولید داخل، تاکنون تصویب یا ابلاغ نشده است.

رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی افزود: مشوق‌هایی برای تأمین مالی پیمانکاران و تولید کنندگان و ضمانت نامه‌های بیمه‌ای برای آن‌ها در این قانون دیده شده است. وی گفت: تا راهبرد توسعه صنعتی کشور اجرا نشود تقاضا محوری برطرف نخواهد شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید