Performancing Metrics

گزينه هاي احتمالی رياست مجلس شوراي اسلامي چه کسانی خواهند بود؟ | اتاق خبر
کد خبر: 436558
تاریخ انتشار: 9 دی 1398 - 17:27
در صورت موفقیت اصولگرایان در انتخابات یازدهم مجلس؛
تقویت زمینه های انسجام و توجه به رشد و سالم سازی اقتصاد کشور و معیشت مردم که در رویه این دوره اصولگرایان دیده می شود و کارنامه ناموفق لیست امید اصلاح طلبان و حمایت تمام قد آنها از دولت ضعیف و اشرافی حسن روحانی، گرایش مردم را به سمت اصولگرایان تقویت کرده ا
به گزارش اتاق خبر، به نقل از بيان ما، رفتارشناسی اجتماعی ایران در انتخاباتها نشان می دهد که نمی توان تا روزهای آخر پیش بینی دقیق سبد رای را مخصوصا در کلان شهرها  معتبر شمرد.اما حسب میزان شاخص رضایتمندی در کشور موید این است که جبهه اصلاحات با فرستادن نمایندگان ضعیف لیست امید در مجلس و پشتیبانی تمام قد از دولت حسن روحانی  با اشتباهات و مدیریت ضعیف و حواشی فراوان ناسالم نزدیکان او، بیشتر روی اعصاب مردم راه رفتند؛ در این دور انتخابات نمی توانند امیدوار باشند.
اگر در این دور خطای لیست بندی اصول گرایان با سمت سهم خواهی های درون تشکیلاتی اعضای شورای ائتلاف و معرفی افراد غیر آشنا  برای مردم که یکی از دلایل عدم توفیقشان در دور قبلی بوده است پیش نیاید،تجربه و تحلیل وضعیت اجتماعی جامعه، توجه جدی اصولگرایان به رشد و سالم سازی اقتصاد کشور و معیشت مردم،گرایش مردمی را  در اين دوره از رقابت ها به سمت اصولگرايان نشان می دهد.در اینصورت مهمترین موضوع تصمیم سازی مجلس آینده، مدیریت آن خواهد بود.گر چه هنوز از چینش لیست های احتمالی و اینکه چه ترکیبی را خواهد داشت، خبر دقیقی بیرون نیامده است، اما مطابق ثبت نام افراد مجرب و شاخص در این دوره، چند گزینه برای مدیریت مجلس یازدهم بیشتر محتمل است . محمد باقر قاليباف، مرتضي آقا تهراني،محمد عباسی،حمید رضا حاج‌بابایی  چند گزينه اي هستند كه بخاطر سوابق و جايگاههاي قبلي در مظان بیشتری برای تصدي رياست مجلس شوراي اسلامی خواهند بود.

۱. دكتر محمدباقر قاليباف  شهردار چند دوره تهران ، فرمانده نيروي انتظامي و فرماندهي نيروي هوايي سپاه پاسداران را در پيشينه خود دارد. شهر تهران در دوران  شهرداري او چهره اي به سمت سازندگی و اجرای طرحهای بزرگی پیش رفت با همه حرف و حدیث هایی که در مورد او مطرح هست ،کارنامه ناکارامد شهرداران اصلاحاتی بعد از او از قالیباف به عنوان چهره ای اجرایی، جهادی و كارنامه نسبتا موفقي براي او رقم زده است.از طرفی حضور قاليباف در انتخابات دوره هاي قبل رياست جمهوري گر چه موفقیت آمیز نبوده است،اما کنار گیری او در آخرین ساعات انتخابات گذشته به نفع آیت الله رئیسی بر شهرت او افزوده است با اینکه از این چهره مشهور چند دوره انتخابات ریاست جمهوری به عنوان فرد اصلی ائتلاف به عنوان سرلیستی اصولگرایان یاد می شود، اما این نگرانی در بین جمعی از  سیاسیون علاقمند به این جبهه وجود دارد که ممکن است رقبای انتخاباتی با بزرگ نمایی و طرح مواردی در جریان مدیریت او در شهرداری تهران که به شکل تلویحی از جانب چهره هایی از اصلاح طلبان مطرح شده است، لیست اصولگرایان را هدف قرار دهند.

۲. حجت الإسلام والمسلمين مرتضي آقا تهراني است.مرتضی آقاتهرانی  دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی است.گرچه در تحلیل های سیاسی از پایداریها به عنوان نیروهای رادیکال حوزه اصولگرایی نام برده می شود،و اقا تهرانی از چهره های تاثیر گذار این تشکیلات سیاسی و مورد حمایت ایت الله مصباح یزدی  است، اما بررسی ها نشان می دهد که  بسیاری از نیرو های سیاسی جوان کشور این تفکر را مقبول دانسته و رفتار اخلاقی و متین این روحانی فاضل از او به سیاستمداری قابل اعتماد یاد می شود. حجه الاسلام آقا طهرانی علاوه بر نمایندگی در دورهٔ هشتم و نهم مجلس ریاست کمیسیون فرهنگی، امامت جمعهٔ مسجد امام علی نیویورک، اولین استاد اخلاق ریاست جمهوری و کابینه در دولت  محمود احمدی‌نژاد، است . وی سابقه تحصیل در مدرسه حقانی را دارد و فارغ‌التحصیل تربیت مربی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و عضو هیئت علمی این مؤسسه است.  وي همچنين در دانشگاه مک‌گیل در مقطع فوق لیسانس و همچنين دانشگاه ایالتی نیویورک در بینگهمتون در مقطع فوق لیسانس و دکتری تحصيل كرده است. با وجود اینکه در این دور چهره های روحانی با تجربه ای مانند حجج اسلام تقوی و مصباحی مقدم هم در لیست ثبت نام کنندگان هستند،اما در صورت راه یابی تعداد قابل توجهی از طرفداران جبهه پایداری حضور آقا طهرانی را محتمل تر می کند

۳. دكتر محمد  عباسي  نماينده سابق گرگان در مجلس ، نائب رئیس کمیسیونهای بودجه  و تلفیق مجلس كه در دولت  نهم به عنوان وزير تعاون و در دولت دهم به عنوان وزير ورزش و جوانان به ايفای نقش در عرصه مديريت كلان كشور  پرداخته است،گرچه از این چهره تشکیلاتی حزب جمهوری اسلامی، بدلیل اداره کم حاشیه اما موفق دو وزارتخانه های تعاون و ورزش و جوانان تصویر سیاسی پر رنگی نشان نمی دهد، اما در مجموع تجربه نمایندگی مجلس،ریاست دانشگاه،استانداری، مشاورت رئیس جمهور در آمریکای لاتین و حضور در دو دولت نهم و دهم از او چهره ای شاخص و سیاستمداری موفق نشان می دهد .راه اندازی تعاونی های مسکن مهر که گروه زیادی از طبقات کم درامد کشور را در یک برنامه مشترک با وزرای مسکن خانه دار کرد؛ عضویت گروه کثیری از ردم در تعاونی های سهام عدالت و استقبال زیادی از مردم در تشکیل تعاونی ها و جریان اشتغال در وزارت تعاون و کار و توفیقات استثنائی جوانان کشور در میادین جهانی ورزش  از او به عنوان وزیر کم حاشیه اما کارامد یاد ميشود که سطوح متعدد اجرایی علمی و تقنینی را گذرانده است.
۴. دکتر حمیدرضا حاجی بابایی  نمایندهٔ چند دوره همدان در  مجلس شورای اسلامی است. او وزیر آموزش و پرورش در  کابینهٔ محمود احمدی‌نژاد بود.در دوران نمایندگی‌اش عضو هیئت رئیسه و رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس بوده است.حاج بابایی در دوره دهم به عنوان منتقد مدیریت لاریجانی برای ریاست مجلس کاندیدا شد که در روز رای گیری به نفع لاریجانی کنار رفت.گر چه دوره وزارت او در آموزش و پرورش کوتاه بوده است اما بدلیل تلاشهایی که  به نفع فرهنگیان داشته است از او به عنوان یکی از چهره های حامی معلمین یاد می شود.حاج بابایی برادر سرداران شهید حاج بابایی است . او در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد که مورد تایید واقع نشد. نکته قابل تامل در این دور انتخابات ثبت نام تعداد قابل توجهی از وزیران احمدی نژاد در انتخابات این دوره مجلس است. با وجود اینکه نوعی حساسیت ضمنی درون بخشی از گروههای اصولگرا هم نسبت به همکاران احمدی نژاد وجود دارد، اما کارنامه موفق و غیر قابل انکار اکثریت وزیران دولت نهم و دهم و وجود طرفداران مردمی این خدمات، توقع جامعه را نسبت به بکارگیری این افراد بیشتر نشان می دهد.
 
 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید