Performancing Metrics

بیش از ۳۰ میلیارد دلار کالا از ایران صادر شد | اتاق خبر
کد خبر: 436625
تاریخ انتشار: 10 دی 1398 - 22:35
در ۹ ماهه سال جاری؛
معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه صادرات ایران گفت: ۳۱.۹ میلیارد دلار انواع کالا تا پایان آذرماه سال جاری از ایران به نقاط مختلف جهان صادر شده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، فرهاد نوری امروز سه شنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان مرکزی اظهار کرد: علیرغم تمام مشکلات موجود در کشور، مطابق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۹ ماهه سال جاری در مقابل ۳۱.۹ میلیارد دلار صادرات ۳۱.۸ میلیارد دلار واردات در کشور صورت گرفته که ۶۳ میلیارد دلار تجارت خارجی در این شرایط نتیجه همت و تلاش  فعالان اقتصادی، بخش خصوصی و دولت بوده است.

وی افزود : مشکلات واردات مواد اولیه و نیازمندی های اولیه صادرات در حوزه تجارت خارجی کم از مشکلات صادرات نبوده اما همت و غیرت ایرانیان همواره از مشکلات بزرگتر بوده و توانسته بر آنها فائق آید.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه صادرات ایران تصریح کرد: تحریم نعمت نیست، اما با وجود سختی هایی که ایجاد کرده برکاتی به همراه داشته که در برخی از حوزه های کاری برخی فعالیت ها شگفت انگیز است. برخی از کارخانجات تولیدی طی بیش از دو دهه مواد اولیه خود را از طریق واردات از سایر کشورها تامین می کردند اما این روزها شاهد رشد صادرات واحدهای تولیدی هستیم که با همت و تلاش در حیطه مواد اولیه و تکنولوژی و راهبردهای توسعه فعالیت بنگاه های اقتصادی، داخلی سازی کرده‌اند و به مثابه یک جنگ اقتصادی شاهد ایجاد و بکارگیری تاکتیک ها و تکنیک های شگفت انگیزی در بنگاه های اقتصادی هستیم.

نوری بیان کرد: مشکلات نقل و انتقالات پولی، برگشت ارز به کشور، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادر کنندگان و تامین مواد اولیه بنگاه ها باید رفع شود و توسعه صادرات که همواره مورد توجه بوده در شرایط کنونی نیز از اهمیت ویژه تری برخوردار است، محقق شود. باید به سمتی حرکت کنیم که قیمت کالای صادراتی که به طور میانگین یک چهارم قیمت وارداتی برای هر تن است، اصلاح شود و امیدواریم کالاهای با ارزش افزوده بالاتر به دنیا صادر کنیم تا اشتغالزایی برای جوانان تحصیل کرده فراهم شود.

وی اضافه کرد: در سال جاری چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان شرکای تجاری عمده ایران در حوزه صادرات و چین، امارات، ترکیه و آلمان نیز بیشترین شرکای کشور در حوزه واردات کالا هستند.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه صادرات ایران با بیان اینکه ایران در طول تاریخ با سختی های زیادی مواجه شده اما آنچه که سبب استوار ماندن و درخشش ایران شده "امید" است خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت بالای تولید کشور در حوزه های مختلف، باید با بهره‌گیری از دانش جوانان کاردان زمینه فعالیت را برای شرکت‌های دانش بنیان فراهم کرد تا با صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا کشور در مسیر توسعه قرار گیرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید