Performancing Metrics

ادامه ریزش بورس‌های منطقه و اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 436920
تاریخ انتشار: 17 دی 1398 - 14:18
بورس‌های منطقه کماکان تحت تاثیر وقایع اخیر ریزشی هستند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، روند معاملات در نقاط مختلف جهان تحت تاثیر ریسک های مختلفی قرار گرفت. تنش‌ها بین آمریکا با ایران و متحدانش در منطقه بیش از پیش افزایش یافته است. پس ازآن‌که پارلمان عراق به خروج نظامیان آمریکایی از این کشور رای داد، پنتاگون اعلام کرد که فعلا برنامه‌ای برای عقب‌نشینی از عراق ندارد. از سوی دیگر به دنبال تصمیم ایران برای کنار گذاشتن محدودیت‌های برجامی تا زمان بازگشت طرف مقابل به انجام تعهدات خود، قرار است آلمان، فرانسه و انگلیس در نشست روز جمعه خوداین موضوع را بررسی کنند.

در حوزه جنگ تجاری ترامپ گفته است که فاز نخست توافق تجاری روز پانزدهم ژانویه امضا خواهد شد. قرار است نخست وزیر چین به زودی راهی واشنگتن شود تا فاز نخست توافق را امضا کند. علاوه بر آن آمریکا با کانادا و مکزیک نیز پیمان جدید تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به " نفتا" را امضا کرده است که این پیمان آزاد تجاری رای موافق کنگره را نیز کسب کرد. از سوی دیگر اما اختلافات تجاری آمریکا با اروپا مجددا شعله ور شده است و پس از جریمه سنگین گوگل در فرانسه و "تحریم پروژه نورد استریم ۲" توسط آمریکا که قرار است گاز روسیه را به آلمان برساند، تنش های بین اروپا و آمریکا شدت گرفته است.

در بین بورس های منطقه، شاخص " بیست ۱۰۰" بورس استانبول با دو درصد کاهش به ۱۱۱ هزار و ۴۱۲ واحد رسید. در امارات شاخص بورس دوبی با ۰.۶۴ درصد کاهش به ۲۷۱۰.۵۵ واحد رسید و در عربستان شاخص بورس ریاض با ۰.۱۵ درصد کاهش به ۸۲۰۶.۱۳ واحد رسید.

جان چوا، استراتژیست بانک " سیتی گروپ" گفت: هر چند ریسک تشدید تنش ها و پاسخ متقابل به حمله هوایی آمریکا به قوت خود باقی مانده است اما معامله گران امیدوارند پاسخ ایران به گونه ای باشد که به یک تقابل نیانجامد.

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته  شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۲۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۷۰۳.۳۸  واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۳۵ درصد افزایش تا سطح ۳۲۴۶.۲۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با صعود ۰.۵۶ درصدی در سطح ۹۰۷۱.۴۷ واحدی بسته شد.

معامله گران هم‌چنین منتظر مشخص شدن زمان برگزاری جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنا هستند. پیش تر کنگره که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است ترامپ را به دو اتهام سو استفاده از قدرت و سنگ اندازی در کار کنگره مقصر دانسته و پرونده وی را برای استیضاح به سنا فرستاده است. ترامپ خواهان رسیدگی سریع به پرونده خود شده اما بیشتر سناتورهای دموکرات خواهان به تعویق افتادن جلسه تا زمان دریافت مدارک بیشتر هستند. به نظر نمی رسد که با توجه به اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا، استیضاح ترامپ رای بیاورد.

از سوی دیگر، بورس‌های اروپایی با افزایش احتمال اتخاذ موضع سرسختانه‌تر توسط دولت انگلیس در جریان مذاکرات با اتحادیه اروپا، دچار  روند ریزشی شدند. اکنون دولت محافظه‌کار با توجه به اکثریت قاطع خود در مجلس می خواهد تا امتیازات بیشتری از بروکسل بگیرد و  همین مساله احتمالا باعث تمدید بیشتر دوران گذار خواهد شد. در فرانسه نیز تداوم اعتصابات در اعتراض به لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح نظام بازنشستگی ادامه دارد و این مساله باعث افزایش نگرانی از رکود در سومین اقتصاد بزرگ اروپا شده است. در آلمان نیز با وجود وضعیت خوب بازار کار، نرخ تورم و رشد اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار ندارند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۶۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۵۷۵.۳۴ واحد بسته شد. شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۵۴ درصدی در سطح ۶۰۱۳.۵۹ واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۲۶.۹۹  واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴۷ درصد پایین رفت و به ۹۶۰۰.۹۰ واحد رسید.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد کاملا بهتری داشتند تا جایی که شاخص  "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با جهش ۱.۶ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۵۷۵.۷۲ واحدی بالا رفت و شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با صعود ۰.۳۷ درصدی به ۲۸ هزار و ۳۲۹.۵۰ واحد رسید.

در چین شاخص " شانگ‌های  کامپوزیت " با افزایش ۰.۵۸ درصدی در سطح ۴۱۵۲.۳۰  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۳۵ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۸۲۶.۴۴  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها ریزشی بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۸۵ درصد کاهش به ۶۲.۷۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۹۷ درصدی به ازای ۶۸.۲۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۰۸ درصدی به ۱۵۶۶.۹۶ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰.۳۴ درصدی به ازای ۱۸.۲۴ دلار مبادله شد.  

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید