Performancing Metrics

پیشنهاد برای تعیین تکلیف ۶۰ میلیون دلار کالای غیرضروری | اتاق خبر
کد خبر: 437063
تاریخ انتشار: 20 دی 1398 - 20:51
در پی دپوی کالاهای گروه (۴) در گمرک‌ها و بنادر ایران، چندی پیش و بعد از بازدید وزیر اقتصاد از این مناطق، وی پیشنهادی را در رابطه با تعیین تکلیف این کالاها که عمدتا مصرفی و غیرضروری هستند به هیات وزیران ارائه کرده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در سال جاری و بعد از جدی‌تر شدن موضوع ترخیص کالاها و ممانعت از رسوب آن در گمرکها و بنادر، با دستور رئیس جمهور مقرر شد که برای رفع مشکلات و ترخیص سریع کالاها کمیته‌ای به ریاست وزیر اقتصاد و با شرکت نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و گمرک تشکیل شود و در همین راستا پیشنهادهایی برای تعیین تکلیف سریعتر و ترخیص کالاها مصوب شد و در دستور کار قرار گرفت.

از کالاهای رسوب کرده در گمرک، بخشی مربوط به کالاهای گروه (۴) است که ترخیص آنها متوقف و از مدت‌ها قبل در رابطه با تعیین تکلیف و ترخیص آن بحث‌های زیادی مطرح بوده است؛ به طوری که حواشی و حتی شایعاتی در مورد ترخیص یا واگذاری آنها به سازمان اموال تملیکی برای فروش یا هر گونه تصمیم دیگری وجود داشت.

اما تازه‌ترین اطلاعات دریافتی از آن حکایت دارد که در جریان بازدید اخیر وزیر اقتصاد از گمرک‌ها، موضوع کالاهای گروه(۴) نیز مورد بررسی قرار گرفته و در راستای تعیین تکلیف این کالاها، پیشنهادی به دولت ارائه شده است که در صورت موافقت هیات وزیران، این کالاها وضعیت مشخصی پیدا خواهند کرد.

این در حالی است که ظاهرا موضوع هنوز به طور جدی در دولت مطرح و مورد بررسی قرار نگرفته و تصمیم گیری نهایی در مورد آن انجام نشده است.

کالاهای گروه (۴) عمدتا کالاهای لوکس و مصرفی هستند که در حال حاضر مجموع این کالاهای دپو شده در کمرگ به بیش از ۶۰ میلیون دلار می‌رسد و در ۱۷ گمرک قرار دارند.  

در بین کالاهای گروه (۴) مانده در گمرکها انواع کالاها از جمله لوازم خانگی، لوازم التحریر، لوازم آرایشی، ژل‌های تزریقی زیرپوستی، آلات موسیقی و غذای حیوانات دیده می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید