Performancing Metrics

تهرانی‌ها امسال چه تعداد آپارتمان خرید و فروش کردند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 439149
تاریخ انتشار: 11 اسفند 1398 - 17:21
در حالی که در ۱۱ ماهه سال جاری خرید ۷۴ هزار و ۶۵۹ واحد مسکونی در پایتخت به ثبت رسیده، اما آمار نشان می دهد تهرانی ها سال گذشته ۳۶.۴ درصد بیشتر از امسال خانه خریداری کردند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، آمار نشان می‌دهد در ۱۱ ماهه نخست امسال، خرید ۷۴ هزار و ۶۵۹ واحد مسکونی در تهران ثبت شده است؛ این در حالی است که در مدت مشابه در سال گذشته، تهرانی‌ها اقدام به خرید ۱۱۷ هزار و ۳۶۳ واحد مسکونی کرده اند که نشان دهنده کاهش ۳۶.۴ درصدی ثبت مبایعات مسکن در یازده ماهه امسال شده است.

متوسط قیمت مسکن در تهران نیز در این ۱۱ ماهه، ۱۳ میلیون و ۱۸۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود که در مقایسه با یازده ماهه سال گذشته که این شاخص ۷ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۴۰۰ تومان برآورد شده، رشد ۶۴.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

علی رغم افزایش قیمت‌ها، اما به دلیل آنکه تعداد معاملات مسکن در این بازه زمانی (فروردین تا پایان بهمن امسال) کاهش داشته است، مقایسه ارزش ریالی مبایعات نشان می‌دهد این شاخص رشد محدود ۶.۴ درصدی را نسبت به ۱۱ ماهه سال گذشته تجریه کرده است؛ به گونه‌ای که ارزش ریالی کل معاملات مسکن در این مدت در سال جاری ۸۱ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان بود در حالی که در مدت مشابه سال قبل، ۷۶ هزار و ۳۵۹ میلیارد تومانی را ثبت کرده است.

از دیگر شاخص‌های نزولی در بازه ۱۰ ماهه امسال نسبت به فروردین تا پایان دی ماه سال گذشته، تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره است که امسال در این مدت ۵۴ هزار و ۹۱۰ فقره پروانه ساختمانی صادر شده اما در مدت مشابه سال گذشته، ۶۳ هزار و ۵۰۷ فقره پروانه ساختمانی صادر شد که کاهش ۱۳.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

بهمن ماه امسال با ثبت ۱۳ هزار و ۵۵۰ فقره مبایعه نامه، رکورد بالاترین تعداد معاملات در سال جاری و شهریور ماه نیز با ثبت ۲ هزار و ۸۵۵ فقره معامله، کمترین تعداد معاملات مسکن امسال را به خود اختصاص دادند.

رکورد شهریور امسال در یک دهه گذشته هم بی سابقه بود و به این ترتیب، ماه ششم سال جاری، رکورد کمترین تعداد معاملات مسکن ۱۰ سال اخیر را به نام خود ثبت کرد.

بهمن ماه با کسب متوسط قیمت ۱۴ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۷۰۰ تومان، گران‌ترین ماه امسال و همچنین گران‌ترین ماه بازار مسکن در همه ادوار گذشته بوده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید