Performancing Metrics

آمادگی کافی برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی بهار | اتاق خبر
کد خبر: 439838
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1398 - 20:27
وزیر نیرو اعلام کرد:
وزیر نیرو گفت: با توجه به افزایش بارندگی در هفته‌های آینده، آمادگی کافی برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی بهار وجود دارد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، رضا اردکانیان، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه با درس‌های دریافت شده از سیلاب‌های بهار سال ۹۸، سعی کردیم مدیریت مخازن سدهای کشور را دقیق‌تر انجام دهیم گفت: هم اکنون ۴۰ درصد از ظرفیت ۵۰ میلیارد مترمکعبی سدهای کشور خالی است و این موضوع به معنای آمادگی کافی برای دریافت سیلاب بهاره است.

وی با بیان اینکه در ۲ تا سه هفته آینده بارش‌های قابل توجهی در مناطق مختلف کشور رخ می‌دهد گفت: ستاد مقابله با سیلاب از چند هفته گذشته بطور مرتب، رصد رودخانه‌ها و پایش مخازن سدها را انجام می‌دهد و دستور العمل‌های لازم به شرکت‌ها برای مقابله باسیلاب ارسال شده است.

وزیر نیرو با تاکید بر همکاری مردم درخصوص ساکن نشدن در حاشیه رودخانه‌ها ادامه داد: ما سعی می‌کنیم تا حداکثر استفاده را از سیلاب‌های پیش رو ببریم و درعین حال با خسارت کمتری مواجه شویم. طبق پیش بینی‌های انجام شده احتمال شدت گرفتن سیلاب در پایین دست رودخانه‌های کرخه وجود دارد که در صورت بروز این پیش بینی باید خروجی سد تا دو برابر حجم خروجی فعلی افزایش یابد که این به معنای دربرگیری پهنه بیشتری در بستر رودخانه خواهد بود.

این مقام مسؤول با بیان اینکه هم اکنون در نیمه دوم سال آبی ۹۸-۹۹ هستیم ادامه داد: وضعیت پاییز امسال از لحاظ بارش‌ها نرمال و کمی بیش از نرمال و وضعیت زمستان نیز نرمال و مقداری کمتر از نرمال بود که براساس آن تاکنون ۱۹۰ میلی متر بارش در کشور ثبت شده که نسبت به درازمدت ۱۳ درصد بیشتر و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز ۷ درصد کمتر است.

وزیر نیرو با اشاره به عبور سیلاب و روان آب قابل توجهی از رودخانه کشکان در لرستان گفت: این اتفاق بدون بروز خسارت انجام شد که این به دلیل سرعت در مهندسی رودخانه و ساخت کنار بندی و همراهی مردم بوده است.

اردکانیان افزود: با افتتاح تصفیه خانه ۷ در جنوب تهران بیش از ۲ میلیون نفر در نقاط مختلف استان تهران تحت پوشش قرار گرفته و آب شرب آن‌ها از سد ماملو تأمین می‌شود که این موضوع سبب کاهش برداشت از چاه‌های آب زیرزمینی و کاهش فرونشست‌های تهران خواهد شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید