Performancing Metrics

کشف ۵۴ هزار میلیارد ریال کالای قاچاق در سال ۹۸ | اتاق خبر
کد خبر: 440143
تاریخ انتشار: 5 فروردین 1399 - 21:18
سخنگوی گمرک اعلام کرد:
سخنگوی گمرک ایران گفت: درسال ۹۸ حدود ۵۴ هزار میلیارد ریال کالای قاچاق در گمرکات کشور کشف و یا تعیین ارزش و رسیدگی شده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، سیدروح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران، اظهار داشت: بیش از ۲۴ هزار و ۱۸۸ پرونده در خصوص قاچاق کالا در سال ۹۸ در گمرکات اجرایی کشور، تشکیل شده به ارزش ۵۳ هزار و ۹۳۸ میلیارد و ۱۶۸ میلیون و ۴۷۲ هزار و ۲۲۸ ریال که از این میزان ۳۰ هزار و ۷۳۵ میلیارد و ۳۷۸ میلیون و ۷۹۰ هزار و ۴۲۱ ریال کاشف گمرک بوده و در خصوص مابقی پرونده‌ها، سایر سازمان‌های کاشف بویژه نیروی انتظامی دخالت داشته اند و گمرک در راستای ماده ۴۷ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و حسب دستور مراجع رسیدگی کننده، وظیفه تعیین ارزش و انطباق با اسناد مثبته گمرکی را بر عهده داشته است. در بررسی بعمل آمده شاهد رشد ۲۷۶ درصدی میزان کشفیات گمرک نسبت به سال ۹۷ بودیم که علاوه بر هوشیاری پرسنل، تجهیز گمرکات به ایکس ری نیز سهم به سزایی در این میزان رشد کشفیات را ایفا می‌کند.

لطیفی در ادامه افزود: بیشتر کشفیات ورودی، موتورهای پیستونی، برنج، لوازم یدکی، میوه و.. بوده است و در کشفیات خروجی نیز عمدتاً فراورده‌های نفتی و سوخت را در بر می‌گیرد.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک تصریح کرد: نزدیک به ۶۰ درصد کل کشفیات کالای قاچاق در گمرکات توسط تیم‌های کنترلی گمرک صورت گرفته و مابقی با همکاری دستگاه‌های نظارتی دیگر و پرسنل گمرک کشف شده است.

وی در خصوص کشف قاچاق انسان در گمرک گفت: با دقت و کنترل دقیق محموله‌ها توسط ابزارهای در اختیار گمرک، از جمله ایکس ری، کنترل پلمب ها و تغییرات در کالا، ۹۹۲ نفر که قصد خروج غیرقانونی از کشور را داشتند در سال گذشته شناسایی و در اختیار مقامات قضائی قرار گرفتند.

سخنگوی گمرک در پایان افزود: بیشترین اتباع کشف شده در قاچاق انسان در سال ۹۸ مربوط به اتباع افغانستان، پاکستان، ایران، سوریه، جمهوری آذربایجان، مصر، عراق، بنگلادش، ازبکستان، تاجیکستان، گینه، سریلانکا، سودان، سومالی، هند و گرجستان هستند که از این میان اتباع افغان بیش از ۵۱ درصد کشفیات را به خود اختصاص داده اند. در سال ۹۷ میزان کشفیات قاچاق انسان ۴۸۵ مورد بوده که با کشف ۹۹۲ مورد در سال ۹۸ شاهد رشد ۱۰۵ درصدی کشف قاچاق انسان توسط گمرک بوده ایم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید