Performancing Metrics

برداشت از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با کرونا اشتباه است | اتاق خبر
کد خبر: 440317
تاریخ انتشار: 9 فروردین 1399 - 12:01
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برداشت دولت از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با کرونا کار اشتباهی است، گفت: برای تامین بودجه دولت می‌تواند اوراق منتشر کند و بانک‌ها این اوراق را بخرند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، سید محمد هادی سبحانیان درباره خبر احتمال برداشت یک میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی برای تأمین منابع جهت مقابله با کرونا و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی آسیب دیده از کرونا گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی برای این کار اشتباه است. چرا که در حال حاضر، نیاز دولت به منابع مالی یک نیاز ریالی است و نیازی به ارز ندارد و لازم نیست که دارایی ارزی خودش را بفروشد و تبدیل به ریال کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر، بسیاری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی، در دسترس نیست و اگر قرار باشد دولت ارزهایی که در دسترس خود نیست را به بانک مرکزی بفروشد منجر به افزایش پایه پولی می‌شود که همان اثر استقراض از بانک مرکزی را دارد.

وی گفت: دارایی‌های ارزی صندوق توسعه ملی برای زمانی است که ما نیاز به واردات داریم. در این شرایط دولت می‌تواند آن ارز را استفاده کند و واردات انجام دهد. ولی الان نیاز دولت ریال است یعنی می‌خواهد به خانواده‌ها و بنگاه‌ها ریال تزریق کند.

فروش اوراق، مناسب‌ترین راه تأمین بودجه کرونا

سید محمد هادی سبحانیان با اشاره به اهمیت تأمین بودجه مبارزه با کرونا، گفت: البته این به این معنا نیست که ضرورت تأمین مالی دولت در شرایط بحرانی کرونا را نادیده بگیریم، بلکه نکته قابل توجه این است که تأمین مالی نباید از محل صندوق توسعه ملی اتفاق بیفتد بلکه مانند بسیاری از کشورهای دیگر می‌تواند از منابع بانک مرکزی استقراض صورت بگیرد، البته نحوه استقراض هم متفاوت است که مقداری پیچیدگی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا استقراض از بانک مرکزی موجب افزایش پایه پولی نمی‌شود، گفت: استقراض از بانک مرکزی موجب افزایش پایه پولی می‌شود اما دولت می‌تواند اوراق منتشر کند و بانک‌ها این اوراق را بخرند. اگر بانک‌ها همه را نخریدند، و مقداری از آن به صورت مازاد باقی‌ماند، در این حالت بانک مرکزی آن‌را بخرد. البته در اینجا هم پایه پولی اضافه می‌شود اما کمتر از مقداری است که از ابتدا برای تأمین منابع دولت، پایه پولی منتشر کنیم.

رئیس جمهور روز پنج شنبه اعلام کرد برای مدیریت هزینه‌های کرونا، درخواست برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه خدمت رهبر انقلاب ارائه شده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید