Performancing Metrics

وقتی از دست اوپک هم کاری ساخته نیست! | اتاق خبر
کد خبر: 440582
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1399 - 13:28
قیمت نفت هر روز کمتر از دیروز
اگر اوپک و متحدانش در آخرین نشست خود برای تمدید پیمان محدودیت عرضه توافق می کردند، چه فرقی به حال بازار نفت داشت؟

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نگاهی به اوضاع فعلی بازار نفت نشان می دهد که حتی توافق اعضای گروه اوپک پلاس شامل روسیه برای محدودیت بیشتر عرضه و تمدید آن تا پایان سال ۲۰۲۰ تفاوت چندانی نمی‌کرد.

اگرچه حدود چهار هفته از زمان شکست مذاکرات این تولیدکنندگان و فروپاشی پیمان اوپک پلاس می گذرد اما انگار یک عمر گذشته است. در دنیایی که از شیوع ویروس کرونا زمین خورده است، محدودیت تولید هم دیگر فایده چندانی نمی کند.

اگر اوپک پلاس موافقت می کرد محدودیت عرضه ۲.۱ میلیون بشکه در روز را تا پایان سال ۲۰۲۰ تمدید کند و ۱.۵ میلیون بشکه در روز به محدودیت عرضه اضافه کند، تردید چندانی وجود ندارد که قیمتهای نفت همان طور که پس از شکست مذاکرات این تولیدکنندگان و تصمیم عربستان برای افزایش تولید ریزش پیدا کرد، باز کاهش پیدا می کرد.

سرعت شیوع ویروس کرونا از چین که خاستگاه آن است به مناطق پرجمعیت دیگر جهان از جمله اروپا و آمریکای شمالی که مصرف کنندگان بزرگ نفت هستند، به معنای آن است که افت قیمتها اجتناب ناپذیر بود  زیرا ابعاد جهانی نابودی تقاضا از توافق تولید اوپک پلاس حتی اگر تمدید می شد، فراتر بود.

این یعنی اقدامات روسیه برای احیای توافق با سعودیها و فشار برخی از سناتورهای آمریکایی برای محدودیت عرضه تا حدود زیادی بیهوده بوده است و شاهد نشان می دهند که عاملان این برنامه ها نتوانستند به عمق واقعیت سقوط اقتصادی جهانی در نتیجه شیوع ویروس کرونا پی ببرند.

حتی اگر عربستان سعودی، روسیه و آمریکا که بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان هستند، وارد عمل شوند بعید است بتوانند روند نزولی فعلی قیمتها را معکوس کنند. شاخصهای قیمت نفت هفته جاری به پایین محدوده ۲۵ دلار در هر بشکه سقوط کردند.

هنوز معلوم نیست تقاضای جهانی برای نفت تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا تا چه میزان کاهش پیدا خواهد کرد اما چندین تحلیلگر از جمله آژانس بین المللی انرژی میزان کاهش را حدود ۲۰ میلیون بشکه در روز معادل ۲۰ درصد تخمین زده اند.

حتی این رقم هم با توجه به این که فعالیت ایرلاینها و حمل و نقل شخصی محدود شده است، بسیار محافظه کارانه به نظر می رسد.

با در نظر گرفتن تصمیم سعودیها برای افزودن حدود ۲.۶ میلیون بشکه در روز به میزان صادراتشان در ماه آوریل و تصمیم سایر تولیدکنندگان برای افزایش صادرات، توجه بازار روی این موضوع است که عرضه اضافی جدید کجا می رود؟ ظرفیت موجود مخازن جهانی نفت محدود شده و در نرخ فعلی مازاد عرضه تا چند ماه دیگر تکمیل می‌شود.

از سوی دیگر تقاضا به میزان زیادی محدود شده و پالایشگاهها خرید نفت را صرفنظر از این که چقدر ارزان شده است، کاهش داده اند. شرکت ریلاینس اینداستریز که دو پالایشگاه با ظرفیت کلی ۱.۲ میلیون بشکه در روز را در هند اداره می‌کند، محموله هایی برای تحویل فوری در آوریل عرضه کرده است. این اقدام کم سابقه نشان می دهد تقاضا برای نفت تا چه حد در هند که دومین واردکننده بزرگ نفت در جهان پس از چین است، از بین رفته است.

حتی چین هم ممکن است به زودی توانایی خود برای جذب نفت اضافی که به بازار عرضه شده است را از دست دهد زیرا با اندک ماندن تقاضای داخلی پس از احیا از اپیدمی کرونا، این کشور ظرفیت چندانی برای نگهداری نفت ندارد.

بر اساس گزارش رویترز، در مجموع بازار جهانی نفت عملکرد نسبتا خوبی داشته زیرا اشباع عرضه باعث فروپاشی قیمتها شده و در نهایت تولید باید کاهش پیدا کند تا مطابق با میزان تقاضا شود. اما مشکل اینجاست که هیچ تولیدکننده ای نمی خواهد دست از کار بکشد در نتیجه تولید ضررده برای مدتی ادامه خواهد داشت و نهایتا شرکتهای پرهزینه ناچار می شوند به واقعیت تن دهند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید