Performancing Metrics

هوشمندسازی، مهمترین برنامه نظام مالیاتی است | اتاق خبر
کد خبر: 441217
تاریخ انتشار: 28 فروردین 1399 - 13:49
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد:
یک مسئول با اشاره به اینکه هوشمندسازی، پارادایم غالب در همه عرصه های جهانی است، گفت: نظام مالیاتی هوشمند، منجر به ایجاد یک سیستم یکپارچه، کارآمد، دقیق و مبتنی بر ریزداده های اشخاص می شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، امیدعلی پارسا در ستاد درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به تحقق ۱۰۲ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال ۱۳۹۸ و رشد ۳۳ درصدی وصولی ها نسبت به سال ماقبل آن، گفت: با تلاش همکاران این مجموعه و با حمیت و کار جهادی، این سازمان موفق شد یک کارنامه درخشان از خود به جای گذاشته و برای نخستین بار، درآمدهای مالیاتی بیش از ۱۰۰ درصد تحقق پیدا کرد.

وی از این حرکت ارزشمند به عنوان یک رکورد تاریخی یاد کرد و گفت: مجموعه اقدامات این سازمان در حوزه مدرن سازی نظام مالیاتی و در کنار آن، تلاش و حمیت همکاران این مجموعه، در نهایت منجر به تحقق این رویداد کم سابقه شد.

پارسا با تاکید بر اینکه وصول با اصول، مهمترین سیاست این سازمان به شمار می رود، گفت: ریزداده های واقعی مودیان مالیاتی، نظام مالیاتی را در وصول عادلانه و اصولی مالیات یاری می رساند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با ذکر این مطلب که نوسازی تشکیلات سازمان امور مالیاتی کشور در سال گذشته نیز از دیگر اقدامات مهم این سازمان در متحول سازی نظام مالیاتی است، گفت: در حال حاضر نقشه راه هوشمندسازی نظام مالیاتی توسط معاونت حقوقی و فنی مالیاتی این سازمان تدوین یافته که در گام های بعدی، به عنوان مبنای توسعه و تحولات بنیادین این مجموعه قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه به تلاش این سازمان برای ایجاد بسترهای قانونی مورد نیاز برای تحول آفرینی در نظام مالیاتی اشاره کرد و گفت: تدوین لوایح اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و پایانه های فروشگاهی از مهمترین این اقدامات در سال گذشته به شمار می رود که هم اکنون در حال اجراست.

پارسا، با تشریح چشم انداز آتی نظام مالیاتی مدرن خاطرنشان ساخت: با اصلاحات بنیادین در نظام مالیاتی به دنبال افزایش کارآیی سازمان و ارتقای عدالت مالیاتی و به تبع آن تحقق توسعه و عدالت اجتماعی هستیم .

وی با تاکید بر اینکه در نظام مالیاتی، وصول درآمد تنها هدف و دغدغه مسئولان و مدیران نیست، گفت: هدف وصول درآمدهای مالیاتی باید با رعایت سه اصل حمایت از تولیدکننده واقعی و سالم، پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی و مبارزه با فساد اداری صورت گیرد .

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با اشاره به تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حرکت به سمت تحقق «مالیات هوشمند» گفت: تلاش ما این است که نظام مالیاتی ما همانند نظام های مالیاتی در کشورهای پیشرو، مبتنی بر ریزداده ‎ ها و اطلاعات متقن و واقعی باشد و این همان مالیات هوشمندی است که برای تحقق آن تلاش می کنیم.

پارسا با تاکید بر اینکه نظام مالیاتی به میزان سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی، در مالیات ستانی با مردم شریک است، اظهار داشت: در این فرایند شراکت گونه، اگر وضعیتی مثل شیوع ویروس کرونا، اقتصاد کشور و معیشت مردم را خدشه دار سازد، نظام مالیاتی می باید در چنین شرایطی از شریک خود حمایت نماید.

وی تاکید کرد: امسال نظام مالیاتی کشور شرایط سخت و مسئولیت های سنگینی را بر دوش دارد که امید است با تلاش و حمیت و اراده همکاران این مجموعه، اهداف ترسیم شده تحقق یابند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید