Performancing Metrics

ریزش سنگین بورس های جهان | اتاق خبر
کد خبر: 441477
تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1399 - 14:20
بیشتر شاخص های بورسی با ریزش سنگین بسته شدند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، اخبار بازار انرژی و ریزش شدید قیمت نفت در کنار نگرانی ها از ورشگستگی گسترده کسب و کارهای کوچک و متوسط در صورت تداوم وضعیت فعلی، باعث ایجاد موج تازه ای از نگرانی‌ها در بین معامله گران شده است.

پس از آن که برخی از منابع خبری از بهبود شمار بالایی از بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستانی در شهر شیکاگو پس از استفاده از یک داروی جدید خبر داده اند، اکنون واحد تحقیقات دارویی دانشگاه آکسفورد از احتمال آزمایش یک داروی جدید بر روی انسان ها پس از طی کردن موفق مراحل ابتدایی خبر داده است.

در آسیا پیش بینی می شود رشد اقتصادی کشورها برای نخستین بار در طول ۶۰ سال اخیر وارد محدوده منفی شود. در چین بخش بزرگی از فعالیت‌های تولیدی در استان‌های مختلف از سر گرفته شده اما رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال برای نخستین بار در نیم قرن اخیر منفی شده است. در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز بخش قابل توجهی از ممنوعیت های کرونایی رفع شد. با این حال برخی کشورها از جمله نیوزلند، فرانسه و انگلیس گفته اند محدودیت ها به قوت خود باقی خواهند ماند.  

دولت ژاپن از افت ۱۲ درصدی صادرات این کشور در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داده است.  

در شرایطی که مشخص نیست بازگشت به کار چه زمانی عادی خواهد شد، رشد اقتصادی کشورهای اروپایی به ویژه در اقتصادهای بزرگ تر با کاهش محسوس مواجه شده، به ویژه در ایتالیا که اکنون میزان تولیدات صنعتی به کمترین سطح خود در طول ۱۱ سال اخیر رسیده و طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول اقتصاد این کشور حدودا یک دهم نسبت به اندازه سال قبل خود کوچک تر خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی امسال بیشتر کشورهای جهان تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها منفی شود. به گفته صندوق بین المللی پول، متوسط رشد اقتصادی امسال جهان منفی سه درصد خواهد بود که بسیار پایین تر از متوسط رشد ۳.۳ درصدی پیش بینی شده در زمان قبل کرونا است.  

آخرین بار در جریان رکود مالی بزرگ سال ۲۰۰۸ متوسط رشد اقتصادی کشورها منفی و آن هم به تنها منفی ۰.۱ درصد رسیده بود و همین مساله نشان دهنده جدی بودن ریسک کرونا برای اقتصاد جهانی است.  

میشل چاگینو، مدیر سبد دارایی در موسسه " پثفیک است منیجمنت" گفت: خیلی نمی توان دقیق پیش بینی کرد که در روزهای اخیر با چه چیزهایی مواجه خواهیم شد.

تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سراسر جهان باعث شده است تا شرکت های بزرگ از بانک ها و خودروسازها گرفته تا شرکت های هواپیمایی زیان های سنگینی را در صورت سود و زیان سه ماهه نخست امسال خود اعلام کنند و بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز با خطر ورشکستگی و اخراج نیروهایشان مواجه هستند.  در آلمان اتحادیه رستوران ها و هتلداری ها از دولت درخواست حمایت ۱۰ میلیارد یورویی برای جلوگیری از بیکاری بیش از ۲۰۰ هزار نفر شده است.  

اولیور جونز، کارشناس ارشد بازار در موسسه ' کپیتال اکونومیکس' گفت: ورود جدی بانک های مرکزی به بازار و خرید اوراق قرضه شرکت هایی که دچار مشکل مالی شده اند به آن ها کمک کرده است تا حد زیادی از خطر ورشکستگی رها شوند.  

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از برنامه ریزی های جدید برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد این کشور نظیر صنعت نفت و خطوط هوایی خبر داده و از طرف دیگر ورود مهاجران جدید به آمریکا را به مدت ۶۰ روز تعلیق کرده است. بانک مرکزی آمریکا نیز میزان خرید اوراق قرضه روزانه خود را به ۴۶ میلیارد دلار در روز افزایش داده که یکی از سنگین ترین مداخلات روزانه این بانک در قرن اخیر محسوب می شود.

تاکنون بیش از دو میلیون و ۵۵۷ هزار و ۹۱۷ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۱۷۷ هزار و ۶۸۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۴۵ هزار و ۳۴۳ نفر، ایتالیا با ۲۴ هزار و ۶۴۸ نفر، اسپانیا با ۲۱ هزار و ۲۸۲ نفر، فرانسه با ۲۰ هزار و ۷۹۶ نفر و انگلیس با ۱۷ هزار و ۳۳۷ نفر بوده است.

بانک مرکزی انگلیس به دنبال مشکلات مالی پیش آمده دولت اعلام کرده است که به طور موقت مخارج دولت را تامین خواهد کرد. دولت انگلیس آخرین بار در بحران مالی سال ۲۰۰۸ اقدام به استقراض مستقیم از بانک مرکزی کرده بود و بیشتر از طریق انتشار اوراق قرضه اقدام به تامین مالی مخارج خود می کند.  

قرار است بانک مرکزی انگلیس حدود ۲۰۰ میلیارد پوند منابع مالی در اختیار دولت قرار دهد اما دولت علاوه بر استقراض از بانک مرکزی به عملیات انتشار اوراق قرضه در بازارهای مالی نیز ادامه خواهد داد. پیش از این نیز وزیر خزانه‌داری از برنامه ریزی برای رساندن میزان مخارج دولت به بالاترین سطح ۶۵ سال اخیر خبر داده بود.  در فرانسه نیز دولت این کشور اعلام کرد اعتبار بسته حمایتی خود از اقتصاد در برابر کرونا را ۱۰ میلیارد یورو دیگر افزایش می‌دهد و به ۱۱۰ میلیارد یورو می رساند.  

بورس آمریکا

در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۶۷ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۱۸.۸۸ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۳.۰۷ درصد کاهش تا سطح ۲۷۳۶.۵۸ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت ۳.۴۸ درصدی در سطح ۸۲۶۳.۲۳ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

این هفته دور تازه مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا برای حل و فصل مساله برگزیت آغاز شده است و قرار است این مذاکرات ویدیوئی به مدت دست کم سه هفته ادامه یابد. این مذاکرات به صورت مقدماتی برای جمع بندی مباحث فنی خواهد بود.

 در حال حاضر ۱۱ سرفصل کلیدی مورد مذاکره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. مذاکره‌کننده ارشد انگلیس در برگزیت از آمادگی کشورش برای به اشتراک گذاشتن بیشتر اطلاعات مالی با اتحادیه اروپا برای حصول توافق مقدماتی خبر داده است.  

اگر طرفین تا پپایان امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهد کرد و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آن را تمدید کنند.

 در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۲.۹۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۸۶.۹۶ واحد بسته شد.

شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۳.۹۹ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۰ هزار و ۶۲۵.۷۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با کاهش۳.۷۷ درصدی در سطح ۴۳۵۷.۴۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۸۸ درصد پایین رفت و به ۶۶۳۴.۹۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۴ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۴۵.۰۸  واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۰۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۷۶۸.۲۸ واحد بسته شد.  در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" افزایش ۰.۴۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۸۲۴.۴۷  واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۵۸ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۲۵۱.۷۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.  در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی  بود.

نفت

روند معاملات بازار نفت تحت تاثیر توافق کشورهای صادرکننده نفت برای کاهش تولیدات نفتی قرار گرفت. در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۳.۳۷ درصد کاهش به ۱۱.۱۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱۳.۱۹ درصدی به ازای ۱۶.۷۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۱.۰۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۸۴.۴۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۴۱ درصدی به ازای ۱۴.۹۹ دلار مبادله شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید