Performancing Metrics

‌آغاز تکمیل ذخایر راهبردی کالاهای اساسی | اتاق خبر
کد خبر: 441487
تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1399 - 16:57
یک مقام مسئول از مصوبه ستاد تنظیم بازار برای تکمیل ذخایر راهبردی کالاهای اساسی خبر داد و گفت: خریدهای مرتبط علیرغم محدودیت صادرات مواد غذایی در دنیا انجام شده است و بزودی وارد کشور می‌شود.

 

‌به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، حسن فلاح نژاد، مدیر کل هماهنگی خدمات بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: به واسطه سیاست‌هایی که دولت داشته و مجوزهایی که در اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران قرار گرفته، مجوز واردات سه میلیون تن گندم صادر شده بود که تا به امروز نیز، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم وارد و تخلیه شده است؛ ضمن اینکه کشتی‌های حامل حدود ۴۰۰ هزار تن گندم نیز به لنگرگاههای بندر امام خمینی، بندرعباس و چابهار رسیده و پهلو گرفته‌اند.

وی افزود: از این میزان، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم تخلیه شده که بر این اساس، یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن را توانستیم حمل کنیم؛ ضمن اینکه حمل نیز به صورت جاده‌ای و ریلی صورت گرفته که این اتفاق خوبی است؛ این در حالی است که رکوردهایی در مدت سه ماهه به ثبت رسیده؛ به این معنا که از ابتدای بهمن ماه که واردات گندم آغاز شده است، تا به امروز دو میلیون تن گندم وارد کشور شده و توانستیم تخلیه گندم را در یک روز از کشتی، به ۲۶ هزار تن افزایش دهیم که یک رکورد در بحث تخلیه به شمار می‌رود.

به گفته فلاح نژاد، بر این اساس، ۲۴ هزار تن بارگیری انجام شده که مطابق آن، عملیات تخلیه و بارگیری در یک روز به ۵۰ هزار تن در بندر امام خمینی رسیده؛ ضمن اینکه در بندر عباس نیز، رکورد تخلیه به حدود ۱۱ هزار تن و بارگیری نیز به ۱۵ هزار تن افزایش یافته است؛ در عین حال، در بنادر چابهار و بنادر شمالی کشور نیز این وضعیت برقرار است که یک رکود تاریخی در میزان تخلیه، حمل و بارگیری در بنادر انجام می‌شود.

صرفه‌جویی در هزینه‌های انبارداری، تخلیه و بارگیری مجدد

وی اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته حمل به صورت ریلی در دستور کار قرار گرفته است؛ این روش مزایایی دارد که صرفه جویی در هزینه‌ها، هزینه بارگیری مجدد افت و ریزش از جمله آن است و پس از ۱۵ سال توانستیم به صورت مستقیم گندم را از پای کشتی به واگن تخلیه کنیم و به این شیوه روزانه حداقل سه هزار تن حمل انجام دهیم. این در شرایطی است که سه میلیارد تومان صرفه جویی در هزینه‌های انبارداری، تخلیه و بارگیری مجدد صورت گرفته است. اتفاق خوب دیگر آن است که کشتی ۷۰ هزار تنی را در زمان سه روز و نیم در بنادر تخلیه کردیم که این مدت زمان در بیست سال گذشته بی سابقه بوده است.

این مقام مسئول در شرکت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: تا به حال هیچ یک از کشتی‌های حامل گندم مشمول دموراژ و جریمه نشده است و حتی ۵۰ روز زودتر از موعد مقرر تخلیه بار آنها صورت گرفته است که مشمول دیسپاچ شده است که یک خبر خوب به شمار می‌رود.

حمل ریلی گندم افزایش یافت / ‏‬ ۵۸ کشتی گندم تخلیه و حمل شد

فلاح نژاد با بیان اینکه در سال ۹۹ نسبت به سال‌های گذشته روند افزایش حمل ریلی گندم را شاهد هستیم، گفت: افزایش حمل ریلی نسبت به جاده‌ای در کاهش هزینه‌ها مؤثر بوده و هدف گذاری ما آن است که ۳۵ درصد از بار خود را به صورت ریلی حمل کنیم که این صرفه اقتصادی بیشتری برای کشور دارد. به نحوی که در تمامی استان‌هایی که به شبکه ریلی متصل هستند کار انتقال گندم را از طریق شبکه ریلی صورت خواهیم داد.

فلاح نژاد گفت: تا به امروز ۵۸ کشتی گندم تخلیه و حمل آن انجام شده ضمن اینکه ۷ کشتی دیگر نیز که حامل ۴۰۰ هزار تن گندم است در لنگرگاه و اسکله بنادر آماده تخلیه خواهند بود.

این مقام مسئول در شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: به همت دولت و بانک مرکزی تاکنون در خصوص تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و گندم مشکلی بروز نکرده است.

یک میلیون تن گندم وارداتی تا خرداد وارد بنادر کشور می‌شود

فلاح نژاد با بیان اینکه یک میلیون تن دیگر از گندم وارداتی تا پایان اردیبهشت وارد بنادر خواهد شد گفت: کشتی‌های حمل گندم به فروشندگان معرفی شده و در حال بارگیری هستند و بر این اساس برخی محدودیت‌ها مبنی بر فروش و صادرات غلات به دلیل شیوع ویروس کرونا از سوی برخی کشورها به دلیل تأمین امنیت غذایی مشکلی در خرید و تحویل گندم ایران ایجاد نمی‌کند و ما به هر شکل گندم را خریداری و به کشور وارد خواهیم کرد.

تداوم خرید و تأمین ذخایر استراتژیک برنج، روغن و شکر

مدیر کل هماهنگی خدمات بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: در بخش کالاهای اساسی از جمله برنج، روغن و شکر خریدهای جدید انجام شده و اکنون دو کشتی برنج در بندر چابهار به تناژ ۴۰۰ هزار تن تخلیه و در حال حمل به مقاصد هستند. ضمن اینکه ۵۴ هزار تن شکر در بندرعباس تخلیه شده و یک محموله شکر دیگر به تناژ ۶۰ هزار تن نیز در بندر امام خمینی وارد شده است پس مشکلی هم در حوزه تخصیص ارز وجود نداشته و دولت تاکنون ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی را تأمین کرده است.

فلاح نژاد تاکید کرد: با توجه به مصوبات ستاد تنظیم بازار در توزیع کالاهای اساسی، خریدهای جدیدی به خاطر حفظ ذخایر راهبردی کشور انجام شده که شامل روغن، شکر و برنج است که خریدهای آن قطعی شده و در زمان مقرر کالاها به سمت ایران حمل و وارد خواهد شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید