Performancing Metrics

بورسهای جهانی به پرواز درآمدند | اتاق خبر
کد خبر: 441538
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1399 - 19:08
بیشتر شاخص‌های بورسی در جهان با افزایشی محسوس بسته شدند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، اخبار بازار انرژی و بازیابی نسبی قیمت نفت در کنار بازگشایی تدریجی‌ها کسب و کارهای کوچک و متوسط در مناطق مختلف، باعث ایجاد موج تازه ای از خوشبینی ها در بین معامله گران شده است.

پس از آن که برخی از منابع خبری از بهبود شمار بالایی از بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستانی در شهر شیکاگو پس از استفاده از یک داروی جدید خبر داده اند، اکنون واحد تحقیقات دارویی دانشگاه آکسفورد از احتمال آزمایش یک داروی جدید بر روی انسان ها پس از طی کردن موفق مراحل ابتدایی خبر داده است.

در آسیا پیش بینی می شود رشد اقتصادی کشورها برای نخستین بار در طول ۶۰ سال اخیر وارد محدوده منفی شود. در چین بخش بزرگی از فعالیت‌های تولیدی در استان‌های مختلف از سر گرفته شده اما رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال برای نخستین بار در نیم قرن اخیر منفی شده است. کره جنوبی نیز اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه منتهی به مارس به منفی ۱.۴ درصد رسیده است. 

دولت ژاپن از افت ۱۲ درصدی صادرات این کشور در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داده است.  

در شرایطی که مشخص نیست بازگشت به کار چه زمانی عادی خواهد شد، رشد اقتصادی کشورهای اروپایی به ویژه در اقتصادهای بزرگ تر با کاهش محسوس مواجه شده است؛ به ویژه در ایتالیا که اکنون میزان تولیدات صنعتی به کمترین سطح خود در طول ۱۱ سال اخیر رسیده و طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول اقتصاد این کشور حدودا یک دهم نسبت به اندازه سال قبل خود کوچکتر خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی امسال بیشتر کشورهای جهان تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها منفی شود. به گفته صندوق بین المللی پول، متوسط رشد اقتصادی امسال جهان منفی سه درصد خواهد بود که بسیار پایین تر از متوسط رشد ۳.۳ درصدی پیش بینی شده در زمان قبل کرونا است.  

آخرین بار در جریان رکود مالی بزرگ سال ۲۰۰۸ متوسط رشد اقتصادی کشورها منفی و آن هم به تنها منفی ۰.۱ درصد رسیده بود و همین مساله نشان دهنده جدی بودن ریسک کرونا برای اقتصاد جهانی است.  

میشل چاگینو، مدیر سبد دارایی در موسسه " پثفیک است منیجمنت" گفت: خیلی نمی توان دقیق پیش بینی کرد که در روزهای اخیر با چه چیزهایی مواجه خواهیم شد.

تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سراسر جهان باعث شده است تا شرکت های بزرگ از بانک ها و خودروسازها گرفته تا شرکت های هواپیمایی زیان های سنگینی را در صورت سود و زیان سه ماهه نخست امسال خود اعلام کنند و بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز با خطر ورشکستگی و اخراج نیروهایشان مواجه هستند.  در آلمان اتحادیه رستوران ها و هتلداری ها از دولت درخواست حمایت ۱۰ میلیارد یورویی برای جلوگیری از بیکاری بیش از ۲۰۰ هزار نفر شده است.  

اولیور جونز، کارشناس ارشد بازار در موسسه ' کپیتال اکونومیکس' گفت: ورود جدی بانک های مرکزی به بازار و خرید اوراق قرضه شرکت هایی که دچار مشکل مالی شده اند به آن ها کمک کرده است تا حد زیادی از خطر ورشکستگی رها شوند.  

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از برنامه ریزی های جدید برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد این کشور نظیر صنعت نفت و خطوط هوایی خبر داده و از طرف دیگر ورود مهاجران جدید به آمریکا را به مدت ۶۰ روز تعلیق کرده است. بانک مرکزی آمریکا نیز میزان خرید اوراق قرضه روزانه خود را به ۴۶ میلیارد دلار در روز افزایش داده که یکی از سنگین ترین مداخلات روزانه این بانک در قرن اخیر محسوب می شود.

تاکنون بیش از دو میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۸ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۱۸۴ هزار و ۲۶۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۴۷ هزار و ۶۸۱ نفر، ایتالیا با ۲۵ هزار و ۸۵ نفر، اسپانیا با ۲۱ هزار و ۷۱۷ نفر، فرانسه با ۲۱ هزار و ۳۴۰ نفر و انگلیس با ۱۸ هزار و ۱۰۰ نفر بوده است.

وی فوک هاو، کارشناس سرمایه گذاری در موسسه دی بی اس گفت: تا زمانی که اخبار متناقض باشند شاهد ادامه نوسانات بازار خواهیم بود. برای آن که روند بهبودی پایداری را شاهد باشیم باید از مرحله پیک بیماری عبور کنیم و اقتصادها را باز کنیم. 

قرار است بانک مرکزی انگلیس حدود ۲۰۰ میلیارد پوند منابع مالی در اختیار دولت قرار دهد اما دولت علاوه بر استقراض از بانک مرکزی به عملیات انتشار اوراق قرضه در بازارهای مالی نیز ادامه خواهد داد. پیش از این نیز وزیر خزانه‌داری از برنامه ریزی برای رساندن میزان مخارج دولت به بالاترین سطح ۶۵ سال اخیر خبر داده بود.  در فرانسه نیز دولت این کشور اعلام کرد اعتبار بسته حمایتی خود از اقتصاد در برابر کرونا را ۱۰ میلیارد یورو دیگر افزایش می‌دهد و به ۱۱۰ میلیارد یورو می رساند.  

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۹۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۴۷۵.۴۸ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۲۲ درصد افزایش تا سطح ۲۷۹۹.۳۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با جهش ۲.۸۱ درصدی در سطح ۸۴۹۵.۳۸ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

این هفته دور تازه مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا برای حل و فصل مساله برگزیت آغاز شده است و قرار است این مذاکرات ویدیوئی به مدت دست کم سه هفته ادامه یابد. این مذاکرات به صورت مقدماتی برای جمع بندی مباحث فنی خواهد بود.

 در حال حاضر ۱۱ سرفصل کلیدی مورد مذاکره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. مذاکره‌کننده ارشد انگلیس در برگزیت از آمادگی کشورش برای به اشتراک گذاشتن بیشتر اطلاعات مالی با اتحادیه اروپا برای حصول توافق مقدماتی خبر داده است.  

اگر طرفین تا پپایان امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهد کرد و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آن را تمدید کنند.

 در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۲.۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۷۰.۶۳ واحد بسته شد.

شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۱.۶۱ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۰ هزار و ۴۱۵.۰۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افزایش درصدی در سطح ۴۴۱۱.۸۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۸۸ درصد بالا رفت و به ۶۷۱۹.۸۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۲۵ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۳۷۷.۹۱  واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۲ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۹۹۳.۶۳ واحد بسته شد.  در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" افزایش ۰.۱۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۸۴۳.۶۳  واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۰۹ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۲۱۶.۶۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.  در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی  بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱۱.۹۷ درصد افزایش به ۱۵.۴۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با جهش ۱۰.۶۱ درصدی به ازای ۲۲.۴۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۱۷.۵۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۱.۲۱ درصدی به ازای ۱۵.۶۹ دلار مبادله شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید