Performancing Metrics

سقوط شاخص نفت WTI مربوط به بازار فیزیکی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 441568
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1399 - 16:53
یک کارشناس حوزه بین المللی نفت گفت: تعیین نرخ شاخص WTI را بر اساس آخرین قراردادی که موعد انقضای آن نزدیک است، تعیین می کنند، اما این قیمت، نرخ فیزیکی نفت نیست.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، محمد دیالمی، کارشناس حوزه بین‌المللی نفت با اشاره به اینکه امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران نرخ نفت ایران را بر اساس شاخص‌های برنت و میانگین دبی- عمان موجود نسبت گرفته و اعلام می‌کنند، گفت: تعیین نرخ شاخص WTI را بر اساس آخرین قراردادی که موعد انقضای آن نزدیک است، تعیین می‌کنند. اما این قیمت، نرخ فیزیکی نفت نیست. البته قیمت نفت فیزیکی می‌تواند بر اساس نرخ این شاخص‌ها تعیین شود. اما در بسیاری از موارد قراردادهای نفتی محرمانه یا بلند مدت است که در هر یک از این مدل‌ها قیمت نفت می‌تواند متفاوت باشد.

وی افزود: قیمت گذاری نفت در بازار فیزیکی هرچند براساس شاخص‌های مختلف نسبت گرفته می‌شود اما عوامل مختلفی از جمله فاصله مقصد، تقاضا، گرانروی، سولفور و … در تعیین قیمت نهایی تأثیرگذار است.

به گفته وی، سقوط نرخ شاخص WTI مربوط به قراردادهای کاغذی در بورس نایمکس بود. خرید و فروش در این بازار لزوماً منجر به تحویل فیزیکی نفت نمی‌شود. نوسانات نرخ نفتی که شاهد آن هستید مربوط به بازار مالی نفت است نه فیزیکی، البته بازار فیزیکی نفت از این قیمت‌ها تأثیر می‌پذیرد.

دیالمی ادامه داد: شاخص نفت برنت و WTI به یکدیگر مرتبط هستند چرا که قراردادهای آتی آنها در بورس نایمکس در حال معامله است. حجم مخازن تجاری نگهداری نفت آمریکا که تنها شامل کوشینگ اوکلاهاما نیست، حدود ۵۰۳ میلیون بشکه است که تا هفته قبل وجود داشت. این در حالی که است ظرفیت ذخیره کوشینگ حدود ۷۰ میلیون بشکه است. ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا نیز حدود ۷۰۰ میلیون بشکه است که فضای اضافه برای خرید نفت جدید آن حدود ۷۰ میلیون بشکه است.

وی با بیان اینکه تگزاس به عنوان ایالتی نفتی در رأی آوری ترامپ در انتخابات تأثیر زیادی دارد، اظهار داشت: حدود ۵۰ هزار نفر در اثر سقوط شاخص نفت آمریکا بیکار شده‌اند. از سویی دیگر شاهد تأثیر به سزای کرونا بر بازار بودیم که همچنان هم بر میزان کاهش تقاضا در آسیا و اروپا و آمریکا تأثیرگذار است. حتی می‌توان گفت این کاهش تقاضا پس از فروکش کرونا حتی ادامه دارد چرا که مردم به دلیل هزینه نکردن برای حمل و نقل و سفر و سایر هزینه‌ها با کاهش مصرف انرژی رو به رو هستند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید