Performancing Metrics

نقشه تازه پمپئو علیه ایران؛ آمریکا چه می‌خواهد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 441750
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1399 - 14:07
علی بیگدلی بررسی کرد
«مقامات آمریکا از ترامپ تا پمپئو همیشه تاکید داشتند که باید محدودیت زمانی از برجام برداشته شود. در برجام محدودیت‌ها حداکثر تا سال ۲۰۳۰ است. مقامات آمریکایی می‌گویند مخالف این زمانبندی‌ها هستند و باید این زمانبند‌های برداشته شوند.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بازی تازه‌ای را علیه ایران آغاز کرده است. او تلاش می‌کند که هر طور شده مانع از پایان تحریم خرید سلاح از سوی ایران شود. براساس گزارش‌ها وزیر خارجه آمریکا برای ممانعت از لغو تحریم تسلیحاتی ایران هر کاری می‌کند حتی ممکن است که به دنبال راهی برای بازگشت به برجام است.

به گزارش اتاق خبر،به نقل از فرارو، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که وزیر امور خارجه آمریکا، در صدد تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل ایران است که پاییز امسال به پایان می‌رسد و همزمان در حال کار روی طرحی است که عضوی از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) باقی بماند.

این روزنامه می‌نویسد مقام‌های دولت ترامپ در روز‌های اخیر طرح جدید را مطرح و در عین حال توزیع پیش‌نویس قطعنامه جدیدی را در شورای امنیت شروع کرده‌اند که صادرات اسلحه را به ایران ممنوع می‌کند.

هدف آمریکا از این تلاش حقوقی این است که اگر واشنگتن موفق به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نشد، از اختیارات برجام استفاده کند تا هم تحریم‌های شورای امنیت را بازگرداند هم به عمر برجام خاتمه دهد.

این در حالیاست که دو سال پیش آمریکا با سروصدای زیاد از برجام خارج شد همچنین تحریم‌های ثانویه سنگینی علیه ایران وضع کرده و کشور‌های دیگر را برای رعایت این تحریم‌ها تحت شدیدترین فشار‌ها قرار داد.

این درحالی است که ایران به برجام پایبند مانده و هنوز از آن دفاع می‌کند.

این تلاش‌های وزارت خارجه آمریکا آغاز یک روند سیاسی تازه در پرونده هسته‌ای ایران و برجام است.

محمد جواد ظریف روز گذشته به گزارش نیویورک تایمز واکنش نشان داد و نوشت: «دو سال پیش مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا و رئیس اش اعلام کردند مشارکت ایالات متحده در توافق هسته‌ای برجام را متوقف می‌کنند با این خیال که فشار حداکثری آن‌ها ایران را به زانو درمی آورد. با توجه به شکست این سیاست اکنون او می‌خواهد عضوی از توافق برجام باشد. خیال پردازی را متوقف کنید: ملت ایران همیشه خود برای سرنوشت خویش تصمیم می‌گیرد.»

تاکنون اروپا به این گزارش واکنش رسمی نشان نداده است. اما روسیه رفتار آمریکا را سود جویانه خوانده است. میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد: "آمریکا نمی‌تواند به مکانیسم ماشه در برجام علیه ایران متوسل شود."

مکانیسم ماشه، بخش نهایی از ساز وکار حل اختلاف ذیل برجام است که می‌تواند قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل متحد را که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تعلیق شده بودند، باز گرداند.

تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) حدود چهار ماه پیش با نادیده گرفتن تعلل خود در اجرای کامل تعهداتشان در برجام، تلاش کردند تا با سوء استفاده از کارت سوخته ساز وکار حل اختلاف، ایران را به اجرای کامل تعهداتش وادار کنند.
 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید