Performancing Metrics

صف‌آرایی موافقان و مخالفان نظام برسر اظهارات جدید اردشیر زاهدی | اتاق خبر
کد خبر: 441759
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1399 - 15:10
شطرنج با وزیر شاه
اردشیر زاهدی سفیر دربار پادشاهی ایران در نزد دولت ایالات متحده آمریکا بود که انقلاب شد. آمریکایی که به گفته رهبران انقلاب و گروه‌های مخالف شاه بیش از خود شاه درنوک حملات انقلابیون قرار داشت.

به گزارش اتاق خبر به نقل ازهمدلی،اردشیر زاهدی سفیر دربار پادشاهی ایران در نزد دولت ایالات متحده آمریکا بود که انقلاب شد. آمریکایی که به گفته رهبران انقلاب و گروه‌های مخالف شاه بیش از خود شاه درنوک حملات انقلابیون قرار داشت. او در چند نقطه با فضای پس از انقلاب تضاد داشت. یکی این که فرزند سپهبد فضل‌الله زاهدی بود که نامش با کودتای 28 مرداد سال 1332 گره خورده بود و از این نظر به یک فرد منفور در تاریخ معاصر منتسب بود. دیگر این که او روزگاری به خانواده پهلوی منتسب بود و داماد شاه بود، اگرچه از آن خانواده جدا شده بود، اما خاطر سپهبد فضل‌الله زاهدی – که سرنگونی مصدق وبازگرداندن شاه او را به لقب تاجبخش مفتخر کرده بود- آن قدر برای محمدرضا شاه عزیز بود که پسرش همچنان در دستگاه حکومتی‌اش حضور داشته باشد. و دیگر این که او زمانی وزیر خارجه حکومتی بود که خلف او عباسعلی خلعتبری به حکم دادگاه انقلابی اعدام شد. همه این عناوین و انتسابات آنقدر بود که شیخ صادق خلخالی را در صدور حکم اعدامش مصمم کند. اما بخت با او یار بود که آن روزها در ایران حضور نداشت و تقدیر او به گونه‌ای رقم بخورد که چهار دهه بعد در قامت حامی برخی اقدامات حکومتی ظاهر شود که بدون تردید می‌توانست جانش را بگیرد.

بازگشت وزیر شاه به صفحه شطرنج رسانه

فرزند فضل‌الله زاهدی چندی است که در کانون صف‌آرایی موافقان و مخالفان جمهوری اسلامی قرار گرفته و دو روز گذشته بخش زیادی از فضای سیاسی و رسانه‌‌ای را به خود اختصاص داد. علت آن نیز اظهاراتی است که هیچ تناسبی با موقعیت خانوادگی و جایگاه سیاسی او در تاریخ معاصر ایران ندارد. او در یک کلام مخالفان جمهوری اسلامی وبه‌ویژه هواداران سلطنت پهلوی را ناامید و هواداران جمهوری اسلامی ایران را امیدوار کرده که اقدامات نظام بخصوص در سیاست‌های دفاعی و خارجی یک هوادار از دل مخالفان اصلی نظام را با خود همراه کرده است.
او که از مدت‌ها پیش رفتار برخی از مخالفان نظام در قبال تحریم‌ها را زیر تیغ انتقاد خود گرفته بود از منظر یک میهن‌پرست و ایران‌دوست آن‌قدر جلو رفته که برخی از عناصر سیاست‌ورزی دفاعی جمهوری اسلامی را که مورد مخالفت اکثریت مخالفان نظام است، نیز با دیده تحسین می‌نگرد و البته به صراحت آن را برزبان می‌آورد.

تحرکات متفاوت آخرین سفیر شاه

او اکنون در دهه دهم عمرش چندی است که از انزوای چندین ساله بیرون آمده و تحرکاتی انجام داده است که او را در کانون مجادلات قرار داده است. مخالفان جمهوری اسلامی را که موافق ادامه تحریم‌ها هستند، خائن می‌خواند، با لحنی تند به ترامپ نامه می‌نویسد و با رسانه‌ها گفت‌وگو می‌کند تا حرف‌هایش را به گوش مخاطبانش برساند. مخاطبانی که یک سر طیف آن ارزشی‌های مدافع جمهوری اسلامی‌اند و سر دیگرش به براندازان و موافقان تحریم و حتی حمله نظامی به ایران می‌رسد.
او البته خود را مدافع جمهوری اسلامی نمی‌داند و یکشنبه شب در گفت‌وگویی صریح با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در پاسخ به اینکه منتقدان او را به طرفداری از جمهوری اسلامی متهم می‌کنند، گفت:«هیچ وقت درباره جمهوری اسلامی صحبت نکرده و نمی‌کند.» اما به سیاست‌های آمریکا و اسرائیل در ارتباط با ایران به شدت حمله کرد.

موافقان حمله به ایران خائن هستند

اردشیر زاهدی در بخشی از سخنان خود گفت: «درحالی که ما در اینجا [خارج]خوش می‌گذرانیم و خوب می‌خوریم، دلم با ایرانی‌هایی است که در ایران شرایط اقتصادی مساعد و حتی دارو ندارند. آن‌ها را برادران و خواهران خودم می‌خوانم.»
وی افزود:«ایرانی‌هایی که در خارج می‌گویند بروید آنجا بمب بیندازید، به نظرم آن‌ها دیگر ایرانی نیستند و شرافت‌شان را فروختند و از خارج پول بگیرند.»

افتخار به سردار سلیمانی

زاهدی در بخشی از این گفت‌وگو از ترور سردار سلیمانی به شدت انتقاد کرد و نسبت به او ادای احترام کرد و گفت:«من به قدرت ارتش ایران که برای مملکت خودش قسم خورده افتخار می‌کنم، به همین دلیل با یک ژنرالش بد بودند آن برخلاف قوانین بین‌المللی چه کردند؟ بعد به سایرین می‌گویند شما تروریست هستید، تروریست کسانی هستند که برخلاف قوانین ترور می‌کنند و بعد می‌گویند افتخار می‌کنیم که ترور کردیم.»
او درپاسخ به این سوال که آیا حمایت شما از آقای سلیمانی به این معنا نیست که شما به سمت حمایت جمهوری اسلامی کشیده شده‌اید؟ پاسخ داد:«بگذارید هرکسی هرچیزی دلش می‌خواهد بگوید. این سربازان و افسران و به بالا [فرماندهان]به قرآن و مملکت‌شان قسم خوردند و برای مملکت‌شان مقابل اسرائیل جنگیدند و از مملکت‌شان دفاع کردند.»
آخرین سفیر شاه سپس ادامه داد:«من به او [قاسم سلیمانی]افتخار می‌کردم، افتخار می‌کنم و افتخار خواهم کرد، کسی که جان خودش را در راه مملکتش فدا کرد نه کسانی که خودشان را به پول فروخته‌اند.»
وزیر خارجه حکومت پهلوی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به کسانی که خواهان تغییر رژیم ایران هستند، نیز حمله کرد و گفت:«غلط می‌کنند کسانی که تغییر حکومت در ایران را عامل پیشرفت می‌دانند. آمریکا و شرکایش مانند اسرائیل و سعودی در برابر ایران به زانو درآمدند. آن‌ها خلاف قانون سازمان ملل که خودشان در آن حضور دارند و در آنجا رای دادند، عمل می‌کنند.»

انتقاد از خارج‌نشینان

اردشیر زاهدی در انتقاد از مخالفان جمهوری اسلامی که در بیرون کشور نشسته‌اند و خواهان تحریم و حمله به ایران هستند، گفت:«دولت ایران امروز مال مردم ایران است. آن جوانان هستند که برای خودشان تصمیم می‌گیرند. ما کسانی که از ایران رفتیم پول هم برای خودمان برداشتیم و آوردیم حق نداریم بگوییم لنگش کن! این خلاف شرف است.»

مقایسه اقدامات دفاعی دو نظام

زاهدی در ادامه این گفت‌وگو به مقایسه اقدامات دفاعی دو نظام پهلوی و جمهوری اسلامی پرداخت و گفتند:«ما چندین میلیارد پول برای خرید طیاره (هواپیما) و ... دادیم، اما امروز ایران خودش هواپیما و زیردریایی می‌سازد، من به آن‌ها افتخار می‌کنم.» او در مقام یک میهن‌پرست به اقدامات دولت امریکا درباره خلیج فارس نیز واکنش نشان داد وگفت:«وزیر خارجه آمریکا غلط می‌کند که از خلیج عربی به جای خلیج فارس استفاده می‌کند، کجا خوانده؟ او بچه بوده.»

نامه به رئیس جمهور آمریکا

زاهدی چند روز پیش نیز نامه‌‌ای به رئیس جمهور آمریکا که در ستون آگهی‌های روزنامه نیویورک‌تایمز و با هزینه شخصی منتشر کرد، نوشت، مطلبش را با عنوان «شتر در خواب بیند پنبه‌دانه» آغاز و توصیه کرده آمریکا به ایران حمله نظامی نداشته باشد. این نامه که شش روز بعد از نوشته شدن منتشر شده، حضور ایران در سوریه را به دعوت دولت این کشور دانسته و همزمان از عربستان (متحد بسیار نزدیک آمریکا) به دلیل بمباران یک مراسم عروسی در یمن انتقاد کرده است.آخرین سفیر ایران در آمریکا، در این یادداشت حمله به عراق را یادآوری کرده و پرسیده: «آیا مغزهای وزارت خارجه و سیا از دود شدن ۷ هزار میلیارد دلار بی‌خبرند؟»

صف‌آرایی بر سر اردشیر زاهدی

پس از انتشار سخنان اخیر زاهدی در فضای رسانه‌‌ای و دنیای مجازی از سوی موافقان و مخالفان جمهوری اسلامی او در کانون تحلیل، تفسیر، خشم و لطف قرار گرفت. مخالفان جمهوری اسلامی یادآوری می‌کنند که او از نظامی دفاع می‌کند که درصورت دستیابی به وی می‌توانست حکم مرگش را صادر کند. برخی دیگر از این گروه نیز یادآور می‌شوند که او خارج از ایران و بدون توجه به مشکلات سیاسی مردم ایران سخن می‌گوید و برخی نیز موضوع را به سالخوردگی و ناتوانی او در تحلیل درست شرایط، مرتبط می‌دانند. گروهی دیگر که هم از موافقت با او سخن می‌گویند، هم حس میهن‌پرستی او را به رخ مخالفان خارج‌نشین می‌کشند و هم درستی اقدامات نظام را دلیل این همراهی اردشیر زاهدی می‌دانند.

گریه برای جدایی بحرین از ایران

برخی چهره‌های سرشناس داخلی نیز به موضوع واکنش نشان دادند. عطاءالله مهاجرانی که خود نیز پس از خروج از ایران و انتقادات اولیه از عملکرد نظام چندسالی است که رویکردی مشایه اردشیر زاهدی دارد و با تمام توان از نظام دفاع می‌کند، روز گذشته نوشت:«مصاحبه اردشير زاهدى وزير خارجه اسبق ايران با بى‌بى‌سى فوق‌العاده بود. درود! اگر خاندان پهلوى و تمام اپوزیسيون منحوس برانداز يك جو از شرافت و مردانگى اردشير زاهدى امروز را داشتند، سرنوشت‌شان اندكى بهتر بود!»
سیدحسین موسویان دیپلمات اسبق جمهوری اسلامی به یک نکته درباره زاهدی اشاره می‌کند. او در توییتر نوشت:«‏یکی از دیپلمات‌های محترم و باسابقه ایران برایم نوشت: هنگامی که شاه را مجبور کردند بحرین را به ثَمَن بَخس بدهد، دو نفر مخالفت کردند یکی مرحوم فریدون آدمیت دیپلمات برجسته و دیگری اردشیر زاهدی. من خودم شاهد بودم که اردشیر گریه می‌کرد. حال در سن ۹۳ سالگی، او همان اردشیر وطن‌پرست است.»

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید