Performancing Metrics

ایرلاینهای خارجی پول بلیت مسافران ایرانی را بطورکامل برمی‌گردانند | اتاق خبر
کد خبر: 441780
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1399 - 20:51
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: اگرچه ایرلاین های خارجی تابع قوانین یاتا هستند، اما با آنها برای استرداد وجه بلیت بدون کسر کنسلی به مسافران ایرانی به توافق رسیده ایم.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، روز گذشته حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافری و گردشگری در یک برنامه تلویزیونی در شبکه خبر از در اختیار ایرلاین‌ها بودن ۴۰۰ میلیارد تومان پول بلیت مردم و عدم استرداد آنها در پی کنسلی پروازهای داخلی و خارجی با شیوع ویروس کرونا، از سوی شرکت‌های هواپیمایی خبر داد.

وی افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته ۴۰۰ میلیارد تومان پول مردم در اختیار ایرلاین‌ها است و بخش زیادی از این مبلغ هم در اختیار هتل‌های داخلی و خارجی قرار دارد و مردم نمی‌توانند پول‌هایشان را پس بگیرند و از سوی دیگر هم دفاتر هواپیمایی توان پرداخت این مبالغ را ندارند.

به گفته رفیعی، حدود ۴ ماه است که پول‌هایی از مسافران برای فروش بلیت دریافت شده و با وجود آنکه در حساب ایرلاین‌های خارجی مبالغ سنگینی وجود دارد، اما به نظر می‌رسد آنان قصد بازگرداندن این پول‌ها را ندارند و آن‌ها در این مدت با پول مردم بازی و کاسبی کرده‌اند و مردم مبالغ سنگینی را برای انجام سفر، ماه‌ها پیش پرداخت کرده بودند، اما به دلیل شرایط کرونا بسیاری از این سفرها لغو شده است و این ایرلاین‌های خارجی قصد بازگرداندن این مبالغ را ندارند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی: اغلب ایرلاین‌های داخلی، تسویه کرده اند

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم در این زمینه اعلام کرد: شرکت‌های هواپیمایی داخلی با وجود آنکه با کمبود نقدینگی مواجه بودند تلاش کردند، نسبت به پرداخت پول بلیت مسافر اقدام کنند. در این راستا اغلب شرکت‌های هواپیمایی داخلی نسبت به استرداد پول بلیت پروازها به آژانس‌ها اقدام کردند.

اسعدی‌سامانی ادامه داد: آژانس‌های طرف قرارداد با شرکت‌های هواپیمایی به صورت دوره‌ای ۱۵ روزه تا یک ماهه فروش خود را با شرکت‌های هواپیمایی تسویه می‌کنند. بنابراین همیشه مبلغی پول مربوط به شرکت‌های هواپیمایی پیش آژانس‌ها، هست که از این محل می‌توانند نسبت به استرداد بلیت، اقدام کنند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی: انجمن صنفی دفاتر گردشگری، لیست مطالبات آژانس‌ها از ایرلاین‌ها را ارائه نکرد

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری درباره این ادعای رئیس انجمن صنفی دفاتر گردشگری تصریح کرد: رقمی که آقای رفیعی اعلام کرده، واقعیت ندارد به خصوص که هم پول بلیت سفرهای داخلی، هم خارجی و هم هزینه بلیت و تور نیز در این برآورد انجمن صنفی دفاتر گردشگری لحاظ شده است؛ در حالی که سازمان هواپیمایی صرفاً مسئول استرداد پول بلیت شرکت‌های هواپیمایی داخلی به مسافرانی است که در پی کرونا، اقدام به ابطال پرواز کرده اند و هزینه تور و هتل با خود آژانس هاست.

وی ادامه داد: ما از آقای رفیعی خواستیم تا به تفکیک هر آژانس، میزان مطالباتی که از شرکت‌های هواپیمایی دارند را به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه دهد؛ اما تا کنون چنین لیستی به دست ما نرسیده است.

سخنگوی سازمان هواپیمایی درباره ادعای رئیس انجمن دفاتر گردشگری مبنی بر تجارت شرکت‌های هواپیمایی با پول بلیت مردم گفت: شرکت‌های هواپیمایی داخلی اکثراً هزینه بلیت پروازهای کنسل شده در اثر شیوع کرونا را با مسافران و آژانس‌ها تسویه کرده اند و به جز یکی دو شرکت که آنها هم در حال تسویه هستند، پولی از مردم نزد ایرلاین‌ها باقی نمانده است.

وی درباره استرداد پول بلیت پروازهای لغو شده از سوی شرکت‌های هواپیمایی خارجی به مسافران بدون کسر هزینه کنسلی، تأکید کرد: علی رغم آنکه شرکت‌های هواپیمایی خارجی در چنین مواردی تابع قوانین یاتا (انجمن بین المللی شرکت‌های هواپیمایی) هستند، با این حال سازمان هواپیمایی کشوری با این ایرلاین‌ها توافق کرده تا آنها نیز پول بلیت مردم را بدون کسر خسارت، مسترد کنند که این توافق از سوی سازمان هواپیمایی کشوری همچنان در حال پیگیری است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید