Performancing Metrics

جزییات آزادسازی سهام عدالت | اتاق خبر
کد خبر: 441823
تاریخ انتشار: 10 اردیبهشت 1399 - 19:03
نشست خبری رییس کل سازمان خصوصی سازی در مورد آزادسازی سهام عدالت ظهر امروز در این سازمان برگزار شد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، علیرضا صالح در این نشست با اشاره به اجازه مقام معظم رهبری برای آزادسازی سهام عدالت، اظهار کرد: در این راستا به مشمولین یک ماه فرصت داده می‌شود که انتخاب کنند میخواهند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مدیریت و مالکیت سهام خود را بر عهده بگیرند.

وی با بیان اینکه لایحه آزادسازی سهام عدالت دو سال قبل به مجلس ارائه شد، گفت: منتظر اجازه مجلس بودیم تا بتوانیم آزادسازی سهام عدالت را انجام دهیم اما چون سهام عدالت با اجازه مقام معظم رهبری داده شد بود برای تغییرات آن هم به اجازه رهبری نیاز داشتیم.

رییس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه ارزش سهام عدالت حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است، افزود: عزم دولت برای انجام فرایند آزادسازی سهام عدالت جزم است و سازمان خصوصی سازی از صبح امروز ۲۲ سرور را بارگذاری کرد تا در اختیار مشمولان قرار گیرد. بر این اساس نخستین مشمول ساعت ۱۰.۳۰صبح امروز به سایت مراجعه کرد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اجازه مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۵ برای اختصاص سهام عدالت به آحاد مردم اظهار کرد: مقام معظم رهبری برای دو دهک درآمدی که شامل افراد تحت پوشش کمیته حضرت امام (ره) و مددجویان بهزیستی می‌شوند ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفته بودند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت بورسی و غیربورسی هستند، گفت: ۳۶ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیربورسی هستند و اقساط سود سهام عدالت از محل این شرکت‌ها به خزانه پرداخت می‌شد که در این راستا برای مشمولین بهزیستی و کمیته امداد کل رقم یک میلیون تومان اختصاص داده شد. برای افرادی هم که تخفیف نداشتند حدود ۵۳۰ هزار تومان تا پایان سال 13۹۵ تسویه شد.

۱۲ هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت به مردم پرداخت شده است

صالح با بیان اینکه ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مشمول سهام عدالت هستند، اظهار کرد: مشخصات فرد به فرد مشمولین براساس کد ملی موجود است و فایل اطلاعاتی کاملی از این افراد داریم.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر استارت سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ زده شد و فرایند ثبت نام آن تا سال ۱۳۸۸ طول کشید. اقساط باید تا سال ۱۳۹۵ گرفته می‌شد که این اتفاق افتاد و به مشمولین طی سه دوره سود پرداخت شده است. در این راستا در سال 13۹۵ به ازای یک میلیون تومان سهم ۱۵۰ هزار تومان، در سال 13۹۶، ۱۷۵ هزار تومان و در سال 13۹۷، ۲۰۵ هزار تومان پرداخت شد. سود سال 13۹۸ هم در سال 13۹۹ که مجامع شرکت‌ها برگزار شد پرداخت می‌شود. مجموع سودی که تاکنون پرداخت شده بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

صالح با بیان اینکه بخشی از سود سهام عدالت هنوز نزد سازمان خصوصی‌سازی است، توضیح داد: برخی از مشمولین هنوز شماره شبای خود را وارد نکرده‌اند و چنانچه اقدام به این کار کنند، سود آنها ظرف یک ماه به حسابشان واریز می‌شود. درمجموع پنج میلیون نفر هنوز شماره شبای خود را وارد نکرده‌اند که پول آن‌ها به امانت نزد سازمان خصوصی‌سازی است.

مراجعه حدود ۵۰ هزار مشمول به سامانه سهام عدالت

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در ادامه با اشاره به اجازه مقام معظم رهبری برای آزادسازی سهام عدالت که شب گذشته صادر شد، گفت: مقام معظم رهبری تأکید داشتند که دولت با سرعت این فرایند را انجام دهد. ما هم وقفه‌ای در آن ایجاد نکردیم و شب گذشته قول دادیم سامانه را به روزرسانی کنیم. در این راستا تاکنون ۵۰ هزار نفر به سامانه مراجعه کرده‌اند.

اجازه ۳۰ روزه به مشمولین برای انتخاب نحوه مدیریت سهام

وی با بیان اینکه به مشمولین سهام عدالت ۳۰ روز اجازه داده شده است که انتخاب کنند می‌خواهند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم سهام خود را مدیریت کنند، توضیح داد: در واقع زمانی که مشمولین وارد سامانه می‌شوند از بین دو گزینه مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم باید یک گزینه را انتخاب کنند. اگر گزینه مستقیم را انتخاب کردند خودشان سهام را مدیریت می‌کنند و اگر گزینه غیرمستقیم را انتخاب کردند از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذار استانی اقدام خواهند کرد.

صالح ادامه داد: اگر کسی می‌خواهد به صورت مستقیم سهام خود را مدیریت کند با محدودیت‌هایی مواجه است. مثلا ممکن است اعلام شود فقط ۳۰ درصد از سهام خود را می‌تواند به فروش برساند. البته در این مورد طبق دستور مقام معظم رهبری، شورای عالی بورس باید تصمیم‌گیری کند.

وی با تأکید بر اینکه مشمولان باید ظرف یک ماه تصمیم‌گیری کنند، ادامه داد: دستورالعمل شورای عالی بورس ظرف ۱۰ روز آینده نهایی می‌شود و سازوکار مدیریت مستقیم مشخص خواهد شد.

صالح با تأکید بر اینکه اگر فردی یک راه را انتخاب کرد دیگر نمی‌تواند راه دیگری را انتخاب کند، گفت: در این شرایط سهامدار مشمول معاملات ثانویه و در نتیجه مشمول مالیات خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، با آزادسازی سهام عدالت بورس ایران به بزرگترین بورس دنیا تبدیل خواهد شد.

ارزش سهام عدالت ۱۱ برابر شده است

وی در ادامه با بیان اینکه سهام عدالت حدود ۳۵ میلیون نفر ۴۸۰ تا ۵۳۰ هزار تومان است، اظهار کرد:‌ باید گفت ظرف ۱۰ تا ۱۱ سال ارزش سهام عدالت بیش از ۱۱ برابر شده است.

صالح با تأکید بر اینکه افرادی که به صورت غیرمستقیم سهام خود را مدیریت کنند مشوق‌هایی دارند، توضیح داد: این افراد محدودیتی برای خرید و فروش ندارند.

اخذ کد بورسی برای مشمولین سهام عدالت

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه برای مشمولینی که کد بورسی ندارند و می‌خواهند به صورت مستقیم سهام خود را مدیریت کنند کد بورسی گرفته می‌شود، ادامه داد: البته افراد باید احراز هویت شوند اما با هماهنگی سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی آمادگی خود را برای صدور کد بورسی برای همه مشمولین اعلام کرده است. فقط افراد باید اطلاعات تکمیلی خود را در سامانه سجام وارد کنند.

در مورد سهام عدالت همه مشمولین باید احراز هویت شوند

در ادامه علایی، مدیرکل دفتر واگذاری سهام عدالت نیز با تأکید بر اینکه همه مشمولین مکلف هستند اطلاعات خود را در سامانه سجام وارد کنند، گفت: در این سامانه قسمتی تحت عنوان سجام سهام عدالت وجود دارد که مشمولین باید اطلاعات تکمیلی خود را وارد کنند. البته افرادی که کد بورسی دارند دیگر نیاز به اخذ کد بورسی ندارند.

وی ادامه داد: برخلاف یارانه که سرپرست خانواده باید احراز هویت می‌شد، در مورد سهام عدالت همه مشمولین باید احراز هویت شوند اما برای این فرایند همین که شماره موبایل سرپرست خانواده مطابق با کد ملی سرپرست خانواده باشد، کافی است.

نحوه ورود مشمولین به سامانه سهام عدالت

مدیرکل فناوری اطلاعات سهام عدالت در مورد نحوه ورود مشمولین به سامانه برای انتخاب نحوه مدیریت سهام عدالت توضیحاتی را ارائه کرد.

به گفته وی مشمولین باید به سامانه سهام عدالت به آدرس www.samanese.ir مراجعه کنند. البته دستیابی به این سامانه با فیتلرشکن و برای افرادی که در خارج از کشور قرار دارند امکان پذیر نیست. سپس وارد سامانه می‌شوند و بعد از احراز هویت باید یکی از دو گزینه استفاده از روش سهامداری مستقیم یا استفاده از روش سهامداری غیرمستقیم را انتخاب کنند. سپس کدی به شماره موبایلی که در سامانه ثبت شده ارسال می‌شود. شرط استفاده از طرح آزادسازی سهام عدالت این است که افراد شماره شبای خود را وارد کرده باشند. همچنین وراث مشمولینی که در قید حیات نیستند در صورتی می‌توانند از این طرح استفاده کنند که فرایند انتقال را انجام داده باشند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید