Performancing Metrics

کنترل تورم مهم‌ترین سیاست پولی | اتاق خبر
کد خبر: 442312
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1399 - 19:15
همتی اعلام کرد
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: علیرغم کاهش درآمدهای نفتی تحت تاثیر تحریم‌های ظالمانه و کاهش شدید قیمت نفت، وضعیت ذخایر اسکناس ارزی مناسب و در تاریخ کشور بی سابقه است و برای تامین کالاهای اساسی تمهیدات لازم پیش بینی شده و مشکلی وجود ندارد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در جلسه «نظام بانکی و جهش تولید» که با حضور معاون اول رئیس جمهوری، مدیران عامل بانک‌ها و اعضای هئیت عامل در بانک مرکزی برگزار شد، اقدام‌ها و دستاوردهای بانک مرکزی در حوزه‌های «سیاست پولی»،« اعتباری»،« ارزی» و «نظام‌های پرداخت» را تشریح کرد و گفت: این دستاوردها با تلاش و کوشش مجموعه نظام بانکی و در سایه سیاست‌گذاری صحیح بانک مرکزی به دست آمده است و در صورتی که از نظام بانکی حمایت شود، دستاوردهای بزرگتری در آینده شاهد خواهیم بود.
 
رییس شورای پول و اعتبار درباره سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بر اساس این سیاست‌گذاری به موضوع تولید توجه ویژه‌ای شده است، اظهار کرد: بانک مرکزی گام‌های موثری از جمله اعطای تسهیلات به شرکت‌های پیشران، بنگاه‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش بنیان در جهت حمایت از این بخش برداشته است و در همین راستا نیز به تأمین سرمایه بنگاه‌ها و زنجیره تولید نگاه و حمایت ویژه‌ای شده است.

کنترل تورم؛ مهم‌ترین سیاست پولی 

همتی در ادامه به دستاوردهای حوزه سیاست‌های پولی بانک مرکزی پرداخت و گفت:مهمترین سیاست پولی مهار تورم و کنترل روند آن بوده است و این دستاورد علی رغم شرایط تحریم و وضعیت خاص فروش و قیمت نفت به دست آمده است. برای تامین کسری بودجه، تصمیم‌ها و برنامه‌های خوب و مناسبی اندیشیده و در حال اجراست که نمونه آن تصمیم به فروش اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه و استفاده از مکانیزم بازار باز توسط بانک مرکزی است که در شصت سال گذشته بی سابقه است.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در زمینه سیاست‌های پولی ابزار قوی و مناسبی در اختیار دارد، افزود: بازار باز مکانیزمی است که بانک مرکزی برای مدیریت بازار پول از آن به خوبی بهره گرفته است و خوشبختانه بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز بدون فشار و ابزار دستوری، همراهی مناسب و مطلوبی با سیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه داشته‌اند که جای تقدیر دارد.

مانده تسهیلات بانکی معادل ۲۰۰۰ میلیارد تومان 

همتی در ادامه با تاکید بر اینکه بانک محور بودن اقتصاد باید اصلاح شود، تصریح کرد: درحال حاضر مانده تسهیلات بانکی ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که نزدیک ۹۰ درصد تامین مالی کشور به حساب می آید و خوشبختانه اقبال خوبی به  بازار سرمایه شده است و جا دارد که نقش بازار سرمایه در تامین مالی افزایش یابد. البته در بازار سرمایه مسئولان محترم باید اقدامات احتیاطی لازم را در نظر بگیرند تا با مدیریت مناسب شاهد رشد مطمئن و منطقی آن باشیم.

وضعیت مناسب ذخایر ارزی

به گفته همتی، علیرغم کاهش درآمدهای نفتی تحت تاثیر تحریم‌های ظالمانه و کاهش شدید قیمت نفت، وضعیت ذخایر اسکناس ارزی مناسب و در تاریخ کشور بی سابقه است، ضمن آنکه برای تامین کالاهای اساسی تمهیدات لازم پیش بینی شده و مشکلی وجود ندارد.

رییس کل بانک مرکزی به دستاوردهای حوزه فناوری‌های نوین نیز پرداخت و گفت: در حوزه نظام‌های پرداخت اقدامات مناسبی انجام شده است که مهمترین آن کنترل جدی بر گردش پول ملی و جلوگیری جدی از پولشویی و اقدامات سفته‌بازانه در بازارهای مختلف به‌ویژه بازار ارز است و در مقابل، این گردش پول در خدمت فعالیت‌های مولد اقتصادی قرار گرفته است.

حمایت‌های بانک مرکزی مقابل کرونا از زبان همتی

همتی در پایان سخنانش درباره حمایتهای بانک مرکزی از فضای کسب و کار در پی شیوع ویروس کرونا توضیح داد: در مبازره با آثار اقتصادی و معیشتی شیوع ویروس کرونا سیستم بانکی در خط مقدم قرار دارد و علیرغم شرایط سخت اقتصادی با برنامه‌ریزی‌های لازم تسهیلات حمایتی از محل اعتبار ۷۵ هزار میلیارد تومانی در اختیار اقشار آسیب دیده قرار گرفته است و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده این تسهیلات به فعالان حوزه کسب و کار و تولید پرداخت می‌شود و همین امروز دستور العمل مربوط به وام بنگاه‌ها صادر شد.

 همچنین، در این جلسه اعضای هیئت عامل بانک مرکزی در حوزه‌های «سیاست پولی»،« اعتباری»،« ارزی»،«نظارتی» و «نظام های پرداخت» به ارائه گزارش پرداختند و برخی از مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی به تشریح مسائل، مشکلات و راهکارهای پیشنهادی اشاره کردند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید