Performancing Metrics

نگرانی مرغداران از شیوع خودخوری جوجه‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 442361
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1399 - 19:28
تصاویر منتشر شده در فضای مجازی حاکی از آن است که بسیاری از پرورش دهندگان مرغ نگران شیوع بیماری کانی بالیسم یا خودخوری طیور به دلیل کمبود دان در مرغداری هایشان هستند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، اگرچه صنعت طیور این روزها بنابر گفته برخی از مسئولان مربوطه و مرغداران با مشکلاتی نظیر کمبود ذرت، سویا و دان، کاهش قیمت مرغ و جوجه، کاهش مصرف مرغ با شیوع ویروس کرونا، کاهش صادرات و تولید بیش از حد نیاز مواجه شده است و روزهای سختی را سپری می‌کند، اما موضوعی که اخیرا برخی از تولیدکنندگان را نگران کرده است و بعضی از آنها نیز با انتشار ویدیوهایی در فضای مجازی این نگرانی خود را بروز داده‌اند، شیوع بیماری کانی بالیسم یا خودخوری در طیور است.

در این رابطه حبیب اسدالله نژاد، رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه کمبود یا عدم وجود دان در سالن های پرورش مرغ جدی بوده و عواقب متعددی دارد، گفت: عدم امکان تهیه جیره مناسب، کمبود  و بالانس نبودن آن یا  استاندارد نبودن ترکیبات از نظر انرژی، پروتئین و اسیدهای امینه مصرفی طیور منجر به تلفات آنها یا  عوارضی از قبیل بروز بیماری کانی بالیسم یا خودخوری در بین آنها می شود که عواقب بسیار بد و زیان باری را برای تولید کننده به همراه دارد.

وی ادامه داد: در این بیماری جوجه‌ها یکدیگر را نوک می‌زنند و گاهی  به حدی زخمی می شوند که به دلیل پارگی شکم و بیرون ریختن روده هایشان تلف می شوند.

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی اضافه کرد: پرنده های زخمی قابلیت این که به بازار عرضه شوند، ندارند و کشتارگاه ها نیز چنین مرغی را خریداری نمی کنند؛ بنابراین به ناچار آنها را  قطعه‌بندی می‌کنند که این اقدام ضایعات و زیان زیادی برای مرغدار به همراه دارد.

اسدالله نژاد با اشاره به اینکه کمبود نهاده‌های دامی در واحدهای مرغداری و بالا بودن قیمت آن بر همه روشن است، گفت: متاسفانه ابراز می‌شود که مشکلی در تامین نهاده‌های دام و طیور وجود ندارد و بازار با هیچ کمبودی مواجه نیست؛ در صورتی که واقعیت چیز دیگری است و توزیع نهاده‌ها به اندازه نیاز مصرف واحدهای مرغداری نیست. از طرفی قیمت ذرت و سویا نیز بالاتر از نرخ مصوب است. مثلا  قیمت سویا نزدیک به  دو برابر قیمت مصوب کارگروه تنظیم بازار است.

وی در پایان گفت: برخی از مسئولان به صنعت طیور توجهی ندارند. این صنعت در حال نابودی است. مرغدار به ازای هرکیلو مرغ حداقل  ۳۵۰۰ تومان ضرر می‌کند و در تامین نهاده‌ها با مشکلات زیادی مواجه است و حتی با همه این مصائب در فروش مرغ هم مشکل دارد. متاسفانه  وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت به عنوان متولی تولید و تنظیم بازار تصور دارند که همه چیز آرام است و هیچ مشکلی نیست؛ در حالی که مشکلات صنعت مرغداری بسیار زیاد است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید