Performancing Metrics

تحریم نقاط فرصت هم دارد | اتاق خبر
کد خبر: 444620
تاریخ انتشار: 5 تیر 1399 - 18:45
روحانی:
رئیس‌جمهور گفت: «جاسک» آینده بسیار درخشانی خواهد داشت وبه یک پایگاه مهم صادرات نفت ایران تبدیل می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (پنج شنبه) در مراسم بهره برداری از سه طرح بزرگ صنعت نفت، با بیان اینکه امروز از پنج شنبه‌های خوشحال کننده برای مردم و بنده بود، گفت: باور کنید از دولت یازدهم که به فکر این طرح لوله‌گذاری گوره به جاسک بودیم که از لحاظ امنیت ملی بسیار برای ما مهم است، همیشه این دغدغه را داشتم که این طرح در دولت یازدهم و دوازدهم به پایان برسد.

وی با بیان اینکه امروز اولین تبریک به مردم ایران این است که طرح ورق این لوله و خود این لوله توسط شرکت‌های ایرانی به اتمام رسیده است که برای ما بسیار مهم است، تصریح کرد: تحریم کنندگان یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی به خوبی شاهد هستند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در «جهش تولید» و فناوری باشند.

رئیس جمهور با بیان اینکه تحریم با همه نکبتی که برای کشور دارد نقاط فرصت هم برای کشور دارد، افزود: ما را وادار کرد این طرح عظیم را خودمان ایجاد کنیم.

روحانی با بیان اینکه فولاد مبارکه، شرکت اوپسین و بخش لوله سازی با هم توانستند لوله‌های مورد نیاز مارا تولید کنند و تحویل دهند، گفت: از هزار کیلومتر لوله مورد نیاز، ۴۴۰ کیلومتر آن آماده شده و به تدریج تحویل می‌شود و لوله گذاری شروع شده است. همچنین ۸ ایستگاه پمپاژ داریم که این پمپ‌ها نیز در ایران به همت صنعت داخلی ساخته می‌شود.

وی گفت: تمام بخش‌های این طرح عظیم را که باید به دست خارجی‌ها ایجاد می‌کردیم و پیش از این چنین فکری در ذهن می‌آمد به برکت تحریم با تلاش نیروهای داخلی انجام شد.

رئیس جمهور با اشاره به راهبردی بودن این طرح، گفت: بسیاری از کشورهای منطقه برای صادرات نفت توانستند راه دومی برای خود ایجاد کنند تا در شرایط خطر برای تنگه هرمز، قادر به صادرات نفت خود باشند.

روحانی تصریح کرد: تنها کشوری که در صورت بسته شدن تنگه هرمز صادرات نفت آن کلاً قطع می‌شد ایران بود یعنی شعاری که ما می‌دادیم ما در کنار تنگه هرمز هستیم و آبراه در اختیار ماست این حرف کاملاً درست بود، اما برای روز مبادا مشکل عظیمی برای خودمان به وجود می‌آمد و ما از این مشکل عبور کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم طرح لوله گذاری گوره - جاسک را خدمت مقام معظم رهبری توضیح دادم و ایشان فرمودند استراتژیک‌ترین طرح دولت شما این طرح است، این طرح مهمترین طرح نه تنها از لحاظ اقتصادی بلکه از لحاظ امنیت ملی و امنیت اقتصادی و امنیت انرژی است.

رئیس جمهور گفت: بنابراین مشتریان را می‌تواند کاملاً به ما مطمئن کند و کسی که از ما نفت می‌خرد باید مطمئن باشد که در هر شرایطی می‌تواند نفت ما را برداشت کند.

روحانی تصریح کرد: امروز روز اعتماد خریداران ما و روز بسیار مهمی در تاریخ انرژی کشور است چرا که جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم و فشار، امروز قادر است از استان بوشهر و منطقه گوره تا استان هرمزگان و جاسک هزار کیلومتر این طرح را ادامه دهد؛ کار بسیار مهمی است که ما امروز انجام می‌دهیم و این نشان توانمندی ملت ایران و محققین و صنعتگران ما و بخش انرژی ماست که این کار عظیم و بزرگ را انجام داده است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت سواحل مکران، گفت: سواحل مکران برای ما مهم است و جز توصیه‌های مقام معظم رهبری از روزهای اولیه دولت یازدهم بود و ایشان برای اینکه ما سواحل مکران را آباد کنیم توصیه‌هایی داشتند و این ساحل بسیار ارزشمندی هست از بندرعباس تا چابهار را محاسبه کنیم ساحل بسیار مهمی است که از آن کمتر استفاده شده است.

روحانی اضافه کرد: من در اولین سفری که در دولت یازدهم به بندرعباس و استان هرمزگان رفتم سفری به جاسک داشتم و در آنجا در جمع مردم جاسک سخنرانی کردم و به آن‌ها گفتم که جاسک آینده بسیار درخشانی خواهد داشت وبه یک پایگاه مهم صادرات نفت ایران تبدیل خواهد شد.

وی گفت: در طرح قبلی هم که افتتاح شد گروه باختر گفتند که ما طرح‌هایی داریم برای سواحل مکران و جاسک بنابراین آبادانی سواحل مکران برای ما بسیار مهم است.

رئیس جمهور اظهار داشت: شما اکنون در نقشه ایران دو تا خط می‌بینید، یک خط از جنوب تا تقریباً شمالی‌ترین نقطه ایران که این خط لوله گاز است و از این به بعد نیز یک خط دیگر می‌بینید در جنوب ایران از بوشهر تا جاسک و این خط هزار کیلومتری نفت است که میعانات نیز می‌تواند در صورت لزوم جایگزین شود بنابراین این دو تا خط بسیار مهم است.

روحانی افزود: این خط غرب آباد و پتروشیمی هایش افتتاح می‌شود و طبق قولی که وزیر نفت امروز اعلام کرد ۱۷ طرح مهم را تا پایان سال در پتروشیمی انشا الله به افتتاح خواهیم رساند که امروز اولین آن را افتتاح کردیم و با پایان این ۱۷ طرح تا پایان سال توان تولید پتروشیمی ما به دو برابر از لحاظ ارزشی افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه صادرات پتروشیمی ما که در سال ۹۲ دوازده میلیارد دلار بود در پایان این طرح ۲۵ میلیارد دلار می‌شود، افزود: بنابراین جهش بزرگی رخ خواهد داد به همین دلیل این را جهش بزرگ در پتروشیمی نامگذاری کردند و در عین حال نیز امسال و یا سال آینده برنامه ریزی انجام می‌شود برای اینکه جهش سوم نیز بلافاصله تا ۱۴۰۴ شروع شود.

رئیس جمهور گفت: این جهش سوم صادرات ما را از ۲۵ میلیارد به ۳۷ میلیارد دلار می‌رساند پس کار بزرگ و عظیمی امروز در پتروشیمی انجام می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید