Performancing Metrics

دست‌ها را از گلوی صادرکنندگان بردارید | اتاق خبر
کد خبر: 445785
تاریخ انتشار: 29 تیر 1399 - 19:05
رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران:
رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران می‌گوید امروز اقتصاد ایران به صادرات غیرنفتی وابسته است و هر اقدامی که این صادرات را محدود کند، در نهایت به اقتصاد ایران ضربه می‌زند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، جمشید نفر اظهار کرد: پیش از هرچیز مسئولان و سیاست گذاران باید به این نکته توجه کنند که صادرکننده خائن نیست، بلکه سرمایه گذاری است که تلاش کرده با وجود دشواری‌های حاصل از تحریم، شرایط را طوری برنامه ریزی کند که کالای ایرانی به بازار جهانی رسیده و ارز حاصل از آن به کشور بازگردد. در شرایطی که بانک‌ها و صرافی‌های بین المللی با ما کار نمی‌کنند، صادرکننده چه راهی برای بازگشت ارز خود در دوره زمان بندی کوتاه و بدون مشکل دارد؟

وی با بیان اینکه بسیاری از سیاست‌های اجرایی دست صادرکنندگان را بسته و کار را برای آنها دشوار کرده است، گفت: هیچ صادرکننده شناسنامه دار و با سابقه‌ای به دنبال آن که ارز خود را به کشور بازنگرداند نیست. اگر تا امروز این ارز بازنگشته به دلیل مشکلات و محدودیت‌های موجود در اقتصاد ایران است.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در پاسخ به این سوال که مهلت یک هفته‌ای بانک مرکزی به صادرکنندگان برای تحویل ارزشان به واردکنندگان تا چه حد می‌تواند برای فعالان اقتصادی گره گشا باشد، اظهار کرد: قطعا این سیاست مفید خواهد بود و به طور کلی هر سیاستی که شرایط دشوار فعلی را تسهیل کند مفید است. ما باید توجه داشته باشیم که با توجه به دشواری‌های موجود ورود ارز به کشور سخت و پیچیده است. یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هایی که در این بین باقی می‌ماند، واردات در ازای صادرات خواهد بود.

نفر ادامه داد: امروز با توجه به سیاست‌های محدودکننده وارداتی دولت، عملا کالاهایی به کشور وارد می‌شود که دولت آنها را تایید کرده باشد. از این رو ایجاد شرایطی که صادرکننده ارز حاصل از صادرات خود را به واردکننده بدهد که نیازهای داخلی کشور تامین شود چه اشکالی دارد؟

وی خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی، بانک مرکزی باید از اصرارهای خود برای تعیین نحوه ورود ارز به کشور کوتاه بیاید و اگر روش واردات جواب می‌دهد، به این روش بهای بیشتری دهد. واردات در گروه کالاهای اساسی و الزامی آغاز شده و پس از آن با تایید دولت می‌تواند به اولویت‌های بعدی اختصاص داده شود اما اینکه با دشواری شرایط را نپذیریم و دستمان را دور گلوی صادرکنندگان قرار دهیم، نه تنها به تولید و صادرات که به کل اقتصاد کشور ضربه خواهیم زد.

در فاصله چند روز مانده تا پایان تیر ماه که مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۸ بود، بانک مرکزی موافقت کرده که تا هفتم مرداد، صادرکنندگان بدون نیاز به سامانه نیما ارز خود را به شکل توافقی در اختیار واردکنندگان قرار دهند.

پیش از این واردات در ازای صادرات تنها یکی از گزینه‌های موجود در بازگشت ارز صادراتی بود و صادرکنندگان باید 50 درصد از این ارز را از طریق سامانه نیما در اختیار واردکنندگان قرار می‌دادند.

با شیوع ویروس کرونا و همزمان با تحریم‌های آمریکا، قیمت ارز در بازار آزاد، روند افزایشی طولانی را پشت سر می‌گذارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید