Performancing Metrics

خودکفایی ۹۵ درصدی در تولید بذر | اتاق خبر
کد خبر: 447426
تاریخ انتشار: 24 آذر 1399 - 18:28
وزیر جهاد اعلام کرد
وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۹۵ درصد بذر مورد نیاز کشور، با اتکا بر توان پژوهشگران کشورمان در داخل تولید می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، کاظم خاوازی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر بخش کشاورزی و منابع طبیعی گفت: امروز از سامانه‌های اعلام مخاطرات و توصیه‌های کشاورزی، مکان یابی خدمات کشاورزی و همچنین سامانه استعلام محصولات و نهاده‌های کشاورزی، رونمایی شد و این سامانه‌ها حاصل تلاش مؤسسات تحقیقات کشاورزی است.

وی ادامه داد: ما در تولید بذر به خودکفایی ۹۵ درصدی رسیدیم، اما در بخش تولید بذر صیفی و سبزی دچار غفلت تاریخی شدیم که با تلاش و همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، ستاد اجرایی فرمان امام و بخش خصوصی تا سال ۱۴۰۰ در تولید این بذر نیز خودکفا می‌شویم.

خاوازی گفت: بذرهایی که در کشور تولید می‌شود منشأ تحقیقات مرکز تحقیقات، آموزش و کشاورزی است و امروز دانشگاه‌ها با سرعت بیشتری در این بخش ورود پیدا کرده اند.

وی افزود: مطالعات خوبی در زمینه حاکمیتی، اطلاع از کیفیت خاک و بخش‌های کشاورزی صورت گرفته است و باید برنامه خاصی برای ماندگاری و احیا بخش خصوصی صورت گیرد.

خاوازی اضافه کرد: با بیان اینکه در مسیر پژوهش مراحل مختلفی وجود دارد که یکی از این موارد بحث شناخت مسئله است ادامه داد: یکی از ضعف‌هایی که در مسیر پژوهش وجود دارد این است که از اتفاقاتی که در مزرعه می‌افتد، دور هستیم.

وی گفت: یکی از مشکلاتی که دانشگاه و مراکز پژوهشی کشور با آن روبرو هستند این است که تعداد اندکی از پژوهشگران ما در واحدهای تولیدی حضور دارند و فعالیت می‌کنند ما باید دست پژوهشگران را باز کنیم تا محقق در آزمایشگاه به صورت شبانه روزی کار کند.

 
 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید