Performancing Metrics

بی‌خبری در بورس خوش خبری است | اتاق خبر
کد خبر: 447431
تاریخ انتشار: 24 آذر 1399 - 19:05
محسن عباسی

تا به حال در خصوص بازار سرمایه و اساسا هر حوزه دیگری به این موضوع فکر کرده‌اید که اخبار تا چه اندازه واقعی و مستند هستند، چقدر امکان تحقق دارند و اساسا واکنش مخاطبان در مواجهه با این خبرها چقدر درست و منطقی است؟ما در دنیای خبرها زندگی می‌کنیم، بی‌آنکه بدانیم بسیاری از احساسات، رفتارها و تصمیمات ما تحت تاثیر اخباری است که می‌شنویم و می‌بینیم. با ورود گوشی هوشمند به زندگی ما، افراد به دنیای بی‌کرانی از اخبار وصل شده‌اند و ساعت‌های زیادی را در جست‌وجوی اخبار سپری می‌کنند. یک رویکرد فکری وجود دارد که اگر ما اخبار بیشتری بدانیم، به‌ روز‌تر هستیم، تصمیمات درست‌تری می‌گیریم و باهوش‌تر جلوه می‌کنیم. این رویکرد، دقیقا زاییده همان دستگاه تولید خبر است. مرتب شما را از این صفحه به آن صفحه، از این شبکه‌ اجتماعی به آن شبکه‌ اجتماعی می‌کشد، با اخبار فوری و زیرنویس و ... دایما شما را خیره به صفحه نگه‌ می‌‌دارد تا یک خبر پیش پا افتاده را به عنوان خبر مهم وارد مغز شما کند.

البته بدون تردید معنی این اظهارات این نیست که از دنیا و اتفاقات آن بی‌خبر باشیم اما اگر در گوشی خود چند کانال خبری و چند صفحه و وب سایت را مرتبا چک می‌کنید قطعا باید در روند خود تجدید نظر کنید. عمده‌ اخبار حتی ارزش خواندن ندارند. کسی که خبر را تولید و منتشر می‌کند صرفا دیدگاه خود را در خصوص مهم بودن آن ‌خبر به خورد مخاطب می‌دهد و اینگونه وانمود می‌کند که این خبر برای همه‌ مهم است. با گسترش این رویکردها آرام آرام مخاطب اقتصاد و بازار سرمایه درگیر نوع خاصی از موضوعات گزینش شده و غیر مستند می‌شود. این نقطه دقیقا جایی است که فعالان اقتصادی را گرفتار یک تله‌ خبری می‌کند. بر اثر تکرارِ زیادِ آن موضوع یا خبر، حالا دیگر مخاطبان پیگیر سرنوشت آن خبر شده‌اند و مرتبا منبع خبر را پیگیری می‌کنند آن هم برای هیچ. غیر از برخی منابع رسمی رسانه‌ای، اغلب منابع خبری غیر رسمی، محلی برای تلف کردن وقت شما و احتمالا ایجاد استرس و اضطراب هستند. همین الان به کانال‌های خبری تلگرام و اینستاگرام و تلویزیون و ماهواره خود سری بزنید و ۱۰ خبرِ آخرِ آنها را مطالعه کنید. ببینید این اخبار بی‌سر و ته چه ارتباطی با زندگی شما دارند. حالا به گذشته برگردید. اخباری که فکر می‌کنید خیلی تاثیرگذار و مهم بودند را دوباره مرور کنید. آن اخبار در زمان انتشار چقدر مهم به نظر می‌رسیدند؟ چقدر باعث نگرانی و اضطراب شما شدند و حالا نتیجه چه شده است؟ احتمالا به یاد ندارید نتیجه و پیگیری‌های آن خبر چه شده است؟ اما استرس و اضطراب ناشی از شنیدن آن را خوب به یاد می‌آورید. اوقاتی که صرف مطالعه آن خبر کردید را به یاد بیاورید که احتمالا زمان بودن در کنار خانواده و دوستان و سفر و ورزش و ... را هم فدای این اخبار کردید. حالا نگاهی به اخبارِ مهم بورس در یکسال گذشته بیندازید (منکر اخبار تاثیرگذار و روتین بورس نیستم) . به‌طور کلی، اخباری بیهوده و نتیجه هیاهوی کانال‌های تلگرامی بوده است. بحث‌های بی‌موردی حول آن خبر شکل گرفته که صرفا باعث استرس شما شده و حالات روحی شما را در زمان‌های مختلف به هم ریخته است.ممکن است بسیاری از تصمیمات شما تحت تاثیر این اخبار بوده باشد. حتی بی‌آنکه بدانید تحت تاثیرشان بوده‌اید. مهم‌ترین اخبار بورس در یکسال گذشته را مرور کنید واکنش‌های خودتان به آن اخبار را بسنجید زمانی که از شما تلف شده و در فضای مجازی، آن خبر را پیگیری گرده‌اید را به یاد بیاورید. نتیجه چیزی جز این نخواهد بود: آن اخبار هیچ تاثیری بر زندگی من نداشتند اصلا از نتیجه بسیاری از آن خبرهایی که پیگیری می‌کردم اطلاعی ندارم و چقدر زمان صرف این بیهودگی شده است.

برای اطلاع از اخبار و وقایع روز، چند کانال محدود رسانه‌ای یا بورسی کافی است، زیرا بقیه معمولا خبر را بازنشر می‌کنند و اگر بخواهید مرتب اخبار را چک کنید قطعا سطح استرس شما تا حد زیادی افزایش خواهد یافت به گونه‌‌ای که علائم فیزیکی و روحی شما تعییر خواهند کرد . جسم و روح شما از یک طرف و زندگی شخصی و خانوادگی شما تحت تاثیر فضای منفی اخبار و رویدادهای کم اهمیت قرار خواهد گرفت. نکته‌ای که بدون تردید به نفع هیچکدام از مخاطبان اقتصادی نیست.

تعادل

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید