Performancing Metrics

باید بتوانیم از مرجع‌بودن دلار بگذریم | اتاق خبر
کد خبر: 447735
تاریخ انتشار: 8 بهمن 1399 - 14:45
رئیس اتاق تهران در نشست دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا گفت: باید بتوانیم از مرجع بودن دلار بگذریم و برای آن رقیب ایجاد کنیم.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایلنا، مسعود خوانساری در نشست دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا گفت: حجم تجارت به روز افزایش یافته و رفاه و درآمد مردم دنیا بیشتر شده است. جهانی شدن اقتصاد هم باعث به هم تنیده شدن کشورها شده که این موضوع نیز فواید زیادی داشته است از جمله فواید اقتصادی و امنیتی. 

وی افزود: اتحادیه اروپا توانست بین کشورهایی که با یکدیگر جنگ داشتن صلح ایجاد کند این درهم‌تنیدگی تا حدی است که جدایی انگلیس از این اتحادیه به راحتی انجام نمی‌گیرد. چالش میان چین و آمریکا روز به روز بیشتر شود اما به علت پیچیدگی روابط و درهم‌تنیدگی نمی‌توان آنها را از یکدیگر جدا کرد و در نهایت می‌توان گفت که تنها راه مذاکره است.

رئیس اتاق تهران با اشاره به حجم واردات و صادرات اتحادیه اوراسیا تصریح کرد: اتحادیه اوراسیا نیز می‌تواند به کشورها این کمک را بکند. سالانه ۶۶۶ میلیارد دلار واردات و ۶۴۹ میلیارد دلار صادرات در این مجموعه انجام می‌شود و کشورها باید از این ظرفیت استفاده کنند.

وی با تاکید بر ظرفیت‌های مختلف پیش آمده با امضای این توافقنامه گفت: می‌توان حمل و نقل همه این کشورها را به یکدیگر متصل کنیم که به صورت زمینی انجام بگیرد. بتوانید تعرفه‌ها را به حداقل کاهش دهیم و باعث رشد صنعت و کشاورزی شویم در موضوع تکنولوژی می‌توان با تبادل آن باعث تقویت فنی یکدیگر شد. با آموزش نیز می‌توانیم به یکدیگر کمک کنیم سفرها و نزدیکی زبانی می‌تواند به نزدیکی مردم کمک کند.

رئیس اتاق تهران با اشاره به مطرح بودن ارز داخلی پیمان به جای دلار خاطرنشان کرد: می‌توان با تعریف استاندارد واحد به حجم تجارت کمک کرد موضوع ارز داخلی پیمان به جای دلار نیز مطرح است که اگر بتوانیم از مرجع بودن دلار بگذریم و برای آن رقیب ایجاد کنیم یا دست کم برای تهاتر بین خودمان از ارز دیگری استفاده کنیم می تواند بسیار کمک کننده باشد. اوراسیا به عنوان پلی میان آسیا و اروپا می‌تواند به گسترش رفاه و صلح کمک کند.

 
 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید