Performancing Metrics

مراحل تعمیر برج خنک کاری | اتاق خبر
کد خبر: 447898
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1400 - 10:40
تعمیر برج خنک کاری از اساسی‌ترین اقدامات در بازرسی سالیانه یا فصلی برج خنک کن برای افزایش راندمان کاری دستگاه جهت امر خنک سازی می‌باشد.

به گزارش اتاق خبر، اقداماتی که تحت عنوان تعمیرات برج خنک کن صورت می‌گیرد موجب بهتر شدن عملکرد و بهسازی برج می‌گردد. قطعات نصب شده در کولینگ تاور پس از طی زمانی دچار مشکلاتی همانند رسوب گرفتگی، خوردگی، فرسودگی و عدم کارایی می‌شود. به همین علت یک برج خنک کننده در طول عمر مفید خود به چندین بار بررسی نیاز پیدا می‌کند. تمام مراحل برای تعمیر باید توسط متخصصین با تجربه صورت پذیرد تا برج خنک کاری دچار آسیب نشود.

تعمیر برج خنک کاری به چه معنا می‌باشد؟

هر برج خنک کن شامل یک سری از قطعات جهت خنک سازی میباشد. که به دلیل مجاورت دائم با آب و رطوبت این قطعه‌ها درگیر یک سری مشکلات می‌شوند. بازرسی و تعمیر برج خنک کننده آسیب‌های وارد شده به خود دستگاه و اجزای آن را برطرف می‌نماید. قبل از آورهال کولینگ تاور باید کلیه مراحل برای سریع‌تر شدن کارها و حفظ ایمنی انجام شود. برای بررسی در آغاز امر دستگاه حتما باید خاموش باشد تا به راحتی بتوان به قسمت‌های مختلف آن دسترسی داشت. برخی از اجزا در همان مکان نصب برج قابل تعمیر هستند ولی بعضی از قطعات که فرسوده شدند را باید تعویض کرد. از دیگر نکات فنی که نیاز است قبل از تعمیرات رعایت گردد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خاموشی پروانه‌ها و همچنین برق پمپ‌ها
 • از دسترس خارج کردن پمپ‌های تزریق مواد شیمیایی
 • از سرویس خارج کردن پمپ فیلترهای شنی و دیگر قطعات تصفیه آب
 • خاموش نمودن تجهیزات تولید آب بدون املاح

مراحل تعمیر برج خنک کاری چه اقداماتی را شامل می‌شود؟

مراحل تعمیر برج خنک کاری به صورت دوره‌ای شامل بازرسی قطعات دستگاه مانند پکینگ مدیا، افشانک، اسپرینکلر، بازسازی استراکچر و برطرف کردن نشتی برج می‌گردد. همچنین سرویس برج خنک کن شست‌وشو و رسوب زدایی اجزایی که رسوب گرفتن را نیز در برمی‌گیرد. جهت آورهال کولینگ تاور طبق مراحل زیر عمل می‌کنیم:

 1. آب درون حوضچه‌ها با پمپ تخلیه خارج شود.
 2. لجن، گل و لای، ذرات کثیف داخل حوضچه کاملا پاکسازی گردد.
 3. قسمت مکش پمپ‌ها بازرسی شده و صافی‌های آن بهسازی بشود.
 4. چنانچه یاتاقان‌های موتور احتیاج به تعمیر داشت، تعمیرات صورت گیرد.
 5. بازدید از پروانه‌های برج خنک کننده
 6. تنظیم زاویه فن‌ها
 7. تعویض لوورها، پکینگ‌ها و قطره‌گیرهای شکسته
 8. روان کاری شیرها
 9. اطمینان از مونتاژ درست قطعات برج خنک کن
 10. در انتها روشن کردن دستگاه کولینگ تاور

زمان بندی بازرسی قطعات کولینگ تاور

 1. المیناتور و قطره گیرها

قطره گیرها به طور هفتگی باید چک گردند تا از عدم رسوب گرفتگی آنها مطمعن شد. زیرا اگر قطره برگردان‌ها دچار رسوب گرفتگی شوند فرآیند عملکردی آن‌ها کند و در برخی موارد غیر ممکن می‌شود. علت رسوب‌گرفتگی این قطعه عموما از تجمع بخار اشباع در شبکه و لانه‌های زنبوری المیناتور است. برای جلوگیری از این آیتم دو راه حل وجود دارد اول استفاده از قطره گیر تیغه ای با متریال پلی‌پروپیلن و دوم نصب سختی‌گیرهای رزینی در مجاورت برج خنک کننده به منظور کاهش املاح معدنی در کولینگ تاور. در صورت رعایت هر 2 مورد سرویس برج خنک کاری به بازه‌ی طولانی‌تر موکول میشود و می‌توان نگهداری استانداردی از برج خنک کن به عمل آورد.

 1. تعویض و تعمیر سیستم آبرسانی

به طور گسترده یکی از بخش‌های آسیب پذیر در برج‌های خنک کاری سیستم آبرسانی و توضیح سیال در کولینگ تاور است. عمده خرابی این بخش مرتبط با استفاده از محصولات بی‌کیفیت و فاقد استاندارد می‌باشد. شرکت برج خنک کننده CTR تنها دارنده نشان استاندارد در ایران میباشد که کلیه تولیدات خود را مطابق با استانداردهای جهانی تولید می‌نماید. به گفته کارشناسان فنی این کارخانه تعمیر قطعات برج خنک کاری بیشتر شامل اسپرینکلر و نازل‌های ثابت میگردد. برای جلوگیری از سرویس‌های متداول و نگهداری بهتر از برج‌های خنک کن توصیه می‌شود در هنگام خرید کالا به نشان استاندارد تولید کننده توجه فرمایید.

 1. پکینگ یا سطوح انتقال حرارت

پکینگ‌ها در انواع کولینگ تاور وظیفه ایجاد سطح و در نهایت خنک کاری آب گرم را عهده‌دار هستند. این تجهیزات مهم در کارخانجات تولیدی عمدتا از مواد پلیمری تولید شده و اکثر آنها در مقابل سختی آب مقاومت ندارند. انتخاب پکینگ مناسب می‌تواند تا حد بسیار زیادی از تعمیرات سالیانه جلوگیری نماید. پکینگ‌های اسپلش از گرانول پلی پروپیلن تهیه شده و بسیار مقاوم در برابر رسوبات احتمالی آب می‌باشند. همچنین این مواد قابلیت اسیدشویی داشته و میتوان آنرا در دوره‌های بازرسی شستشو داد.

 1. سیستم انتقال قدرت

سیستم انتقال قدرت در تماس مستقیم بخار اشباع برج خنک کننده قرار دارد. زیرا در سیستم‌های خنک کاری جریان هوا به صورت مکشی بوده و مقدار قابل توجهی از ذرات آب به سمت پروانه و الکتروموتور کشیده می‌شود. همین عامل موجب زنگ زدگی کاهش دور و قسمت‌هایی از پروانه می‌گردد. تعمیرات پروانه برج خنک کننده یکی از مهمترین عملیات سرویس و نگهداری برج‌های خنک کاری است. کارخانه برج خنک کننده CTR با کادری مجرب و تکنیسین‌های آموزش دیده مرجع مناسبی برای سرویس‌های دوره‌ای انواع برج خنک کن می‌باشد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید