Performancing Metrics

امکان برگشت آرامش و تعادل به بورس با مصوبات سران قوا | اتاق خبر
کد خبر: 447922
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1400 - 13:44
نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران مطرح کرد
عباس آرگون معتقد است: مصوبات بورسی سران قوا، نشان‌دهنده حمایت آنها از بازار سرمایه است و می‌تواند به بازگشت آرامش و تعادل به معاملات بورس کمک کند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، در ادامه اتخاذ تصمیمات مختلف از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس برای کاهش شتاب روند نزولی معاملات بورس و هیجان‌های ایجاد شده از سوی سهامداران، هفته گذشته محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از بسته پیشنهادی ۳+۷ بازار سرمایه خبر داد و اعلام کرد که سه مصوبه آن در مرحله اجرا است و هفت مورد دیگر منوط به تأیید شورای عالی هماهنگی اقتصادی است.

در این زمینه عباس آرگون، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران گفت: سیاست‌هایی که مسئولان حاضر در کشور برای تغییر شرایط بازار در پیش گرفتند، نشان‌دهنده آن است که وسعت بازار و تعداد سهامدارانی که درگیر این بازار شده‌اند با سال‌های گذشته تغییر زیادی کرده است و اکنون رقمی بیش از ۵۰ میلیون سهامدار در این بازار حضور پیدا کرده‌اند.

او خاطرنشان کرد: گستردگی و وسعت بازار سهام باعث شده است تا سران قوا، مجلس، دولت و دیگر سایر ارکان اصلی بازار تصمیمات لازم را برای بهبود وضعیت بازار اتخاذ کنند که این موضوع، نشان‌دهنده اهمیت بالای بازار سهام در میان مسئولان ارشد کشور است.

آرگون اظهار کرد: با توجه به بزرگی بازار سهام نباید از این به بعد به اظهارنظرهای غیرتخصصی در بورس برای خرید سهام توجه کرد بلکه بهتر است سهامداران با در نظر گرفتن زوایای مختلف معاملات بورس سرمایه‌های خود را وارد این بازار کنند.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران معتقد است: بازار سهام از ظرفیت بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است و باعث انتقال نقدینگی از بخش‌های غیرمولد به بخش مولد خواهد شد.

 کاهش هیجان‌های ایجاد شده در بورس با تصمیمات جدید سران قوا

او با تأکید بر اینکه بخش عمده‌ای از سیاست‌های جدید اتخاذ شده از سوی سران قوا منجر به افزایش قدرت تقاضا در بازار در مقابل عرضه‌های صورت گرفته می‌شود، افزود: این موضوع زمینه کاهش هیجان‌های ایجاد شده در بازار، روند نزولی شاخص بورس و ایجاد تعادل در بازار را فراهم می‌کند.

آرگون با اشاره به اینکه برخی از مصوبات جدید سران قوا در کاهش عرضه سهام در بازار تأثیرگذار خواهد بود، گفت: بر اساس مصوبه این جلسه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری برای برنامه‌های حمایت از بازار سرمایه در چارچوب مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی از شمول ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید خارج خواهند بود که این موضوع به‌شدت بر روند بازار تأثیر گذاشته بود و باعث شتاب در افت شاخص بورس شده بود درحالی‌که اکنون این بحث منتفی شده است و می‌تواند مانع از ریزش شاخص بورس شود.

به گفته نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، دیگر مصوبات سران قوا در راستای افزایش تقاضا در بازار بود تا از این طریق در کنار کاهش عرضه، زمینه ایجاد تعادل در بازار فراهم شود.

او به دیگر بند مصوبات سران قوا مبنی بر جبران زیان خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله پالایش یکم اشاره کرد و گفت: در این جلسه مقرر شده است تا زیان خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله پالایش یکم از طریق اعطای سهام جبران شود، با این اقدام میزان تقاضا در بازار افزایش و عرضه کاهش پیدا می‌کند که به دنبال آن نقدینگی بیشتری وارد بازار می‌شود و معاملات آن به تعادل خواهد رسید.

آرگون تأکید کرد: نمی‌توان از تأثیر مثبت ١٠٠ درصدی این مصوبات بر بازار سهام سخن گفت بلکه باید در ابتدا در انتظار مشخص شدن بار مالی آن در بازار باشیم.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران خاطرنشان کرد: از بعد روانی حمایتی از بازار صورت گرفته است که این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده حمایت سران سه قوه از بازار باشد و آرامشی را در بازار بین سهامداران ایجاد کند.

 کاهش حاشیه سود شرکت‌ها با قیمت‌گذاری دستوری

او به بحث قیمت‌گذاری دستوری اشاره کرد و افزود: این موضوع برای بازار از جمله مسائل بسیار مهم تلقی می‌شود زیرا سهامداری که اقدام به خرید سهام شرکتی کرد، در انتظار کسب بازدهی قابل‌توجه است.

آرگون با بیان اینکه درصورتی‌که قرار باشد دولت تعیین‌کننده قیمت باشد به‌نوعی مانع از ایجاد فعالیت شرکت‌ها و بازدهی معقول آنها خواهد شد، گفت: هر محصولی قیمت تمام‌شده‌ای دارد که بر اساس آن باید قیمت نهایی مشخص شود اما با قیمت‌گذاری دستوری حاشیه سود کاهش می‌یابد که به دنبال آن سهامداران در بازار با ضرر و زیان زیادی همراه می‌شوند و به بازار آسیب جدی خواهد رساند.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران تأکید کرد: امیدواریم در اقتصاد کشور قیمت‌گذاری دستوری برداشته شود و به‌طور حتم قیمت‌ها بر اساس مکانیسم بازار تعیین شود.

او به اجماع حاکمیت برای بهبود وضعیت بازار تأکید کرد و اظهار کرد: وسعت بازار به حدی گسترده شده است که دیگر فقط با تصمیم‌گیری یک سازمان یا وزارتخانه نمی‌توان در انتظار بهبود روند آن بود.

 حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در هیات دولت

آرگون با بیان اینکه اکنون پیشنهادهایی صورت گرفته است تا رئیس سازمان بورس در هیات دولت حضور پیدا کند که مجلس اکنون در حال بررسی این موضوع است، خاطرنشان کرد: این مسئله نشان از اهمیت و وجود ظرفیت‌های بازار دارد که می‌تواند از آن برای توسعه و رشد اقتصادی کشور استفاده کرد.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیتی که اکنون در بازار وجود دارد می‌توان منابع خرد را به این بازار هدایت کرد و آن را به سمت طرح و پروژه‌های اقتصادی که نیازمند نقدینگی هستند سوق داد و از این بازار نهایت استفاده را در اقتصاد کشور کرد.

او با بیان اینکه بازار سهام نباید همیشه سودده باشد بلکه نوسان ذات بازار است، گفت: برآیند ضرر و زیان همیشه همراه با یکدیگر هستند و فراز و فرودهای مختلفی را تجربه می‌کند.

 علت تداوم روند نزولی معاملات بورس

آرگون به تداوم افت این روزهای معاملات بورس اشاره کرد و گفت: از جمله دلایل تأثیرگذار در ایجاد روند نزولی معاملات بورس، کاهش انتظارات تورمی و انتظارهای موجود برای کاهش نرخ ارز است، این دو موضوع به‌شدت بر روند بازار تأثیرگذار بود و منجر به تداوم روند نزولی شاخص بورس شد.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران اظهار کرد: در این بازه زمانی که بازار سهام در مسیر نزولی قرار گرفته است، نرخ ارز هم در مدار کاهشی است و افت بسیار زیادی را نسبت به زمانی که در اوج بود، تجربه کرده است که این موضوع به تناسب بر ریزش شاخص بورس در بازار تأثیرگذار بوده است.

او خاطرنشان کرد: در صورت لغو تحریم‌ها، گشایش‌هایی در فرآیند عملیاتی شرکت‌ها ایجاد می‌شود که این موضوع به مراتب تأثیر مثبت خود را بر معاملات بورس خواهد گذاشت.

آرگون با تأکید بر اینکه با لغو تحریم‌ها زمینه کاهش بیشتر نرخ ارز در بازار و دسترسی کشور به منابع ارزی فراهم می‌شود، گفت: از این طریق مشکلات صادرات نفت و سایر کالاهای غیرنفتی افزایش پیدا می‌کند که این اتفاق به دنبال خود، افزایش ورودی ارز در کشور و افت نرخ ارز را فراهم خواهد کرد.

او گفت: نقطه مقابل این روند، مسیر قیمتی ارز در بازار سال گذشته بود که نرخ آن به صورت غیرمعقولی صعودی شد، همچنین در کنار آن شاهد ایجاد تحریم‌های شدید و افزایش انتطارات تورمی در بازار بودیم که این موضوع باعث صعود غافلگیرکننده شاخص بورس شد.

 ایجاد صف‌های طولانی خرید و فروش در بورس

آرگون با بیان اینکه امسال روند معاملات بورس درست در نقطه مقابل سال گذشته قرار دارد، افزود: در بازار میزان عرضه با افزایش همراه شده است اما هیچ تقاضایی از سوی سهامداران وجود ندارد و در کنار آن افت نرخ ارز و کاهش انتظارات تورمی بر شتاب افت بیشتر شاخص بورس تأثیرگذار بوده است.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اشاره به اینکه سهامداران در وضعیت فعلی بازار رفتارهای هیجانی زیادی را از خود نشان می‌دهند و به هیچ عنوان با شناخت از بازار و تحلیل درست اقدام به شناسایی و خرید سهم نمی‌کنند، اظهار کرد: سهامداران با رفتارهای هیجانی خود سبب ایجاد صف‌های خرید و فروش طولانی در بازار شدند.

او تأکید کرد: نگاه کوتاه‌مدت سهامداران به بازار منجر به ضرر و زیان‌های سنگین سهامداران در وضعیت فعلی بازار شد و در این مدت شاخص بورس با ریزش‌های سنگینی همراه بود.

آرگون ادامه داد: سهامداران باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که بازار سرمایه در بلندمدت و در بازه زمانی ١٠ ساله بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها به دست آورده است و سود معقولی را در این مدت در اختیار سهامداران قرار داد.

 نگاه سهامداران به بورس باید سه یا ۶ ماهه باشد

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با بیان اینکه سهامداران نباید روند معاملات بورس در سال گذشته را ملاک سرمایه گذاری خود قرار دهند، افزود: افرادی که به دنبال ورود سرمایه‌های خود هستند نباید به هیچ عنوان نگاه کوتاه مدت سه یا ۶ ماه را به بازار داشته باشند و در این مدت زمان کوتاه انتظار کسب بازدهی از معاملات بورس داشته باشند.

او با تأکید بر اینکه بازار سهام تاکنون، روندی مانند سال گذشته را در پیش نگرفته و تجربه نکرده است که بتواند روزی پنج درصد سود کسب کند، گفت: بعد از ریزش بازار، اعتماد سرمایه گذاران برای ورود سرمایه‌هایشان به بورس کاهش پیدا کرد، این امر باعث شد تا سرمایه‌گذاران بخشی از سرمایه‌های خود را وارد بازار رمز ارز و سپرده‌های بانکی کنند که بارها اعلام شده است بازار رمز ارزها با ریسک سرمایه‌گذاری بسیار بالایی همراه است.

آرگون اظهار کرد: اکنون وضعیت بازار به گونه‌ای است که میزان عرضه بالا و تقاضا بسیار کم است که همین امر منجر به تداوم کاهش روزانه شاخص بورس شده است.

 
 

 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید