Performancing Metrics

مرگ سالانه ۴۰ هزار نفر به دلیل تنفس هوای آلوده | اتاق خبر
کد خبر: 448012
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1400 - 13:47
دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کل کشور گفت: اگر طبق قانون سالانه خودرو‌های فرسوده از رده خارج و به جای آن‌ها خودرو‌های صفر وارد چرخه شود، قطعا آلودگی هوا کاهش پیدا می‌کند.

 

 

 

به گزارش اتاق خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،سید امیر احمدی دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کل کشور در گفت و گو، با اشاره به مرگ سالانه ۴۰ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا، گفت: پیرو صحبت‌ها و آمار ارائه شده توسط رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران، اگر تعداد مرگ و میر سالانه به دلیل آلودگی هوا تقسیم بر تعداد روز ها‌ی سال شود، روزانه حدود ۱۱۰ نفر فقط به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

او بیان کرد: در کنار این موضوع سالانه تلفات جانی و جاده ای ناشی از خودرو‌های فرسوده را نیز داریم. به زبان ساده‌تر اگر تمام این تلفات را در غالب سقوط یک هواپیمای مسافربری ببینیم و این گونه تصور کنیم که روزانه یک هواپیما با تمام سرنشینانش سقوط کند، بایستی هر روز عزای عمومی داشته باشیم و این مثال برای تمام مسولان قابل درک و فهم‌ است.

دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کل کشور با بیان اینکه خودروهای فرسوده نقش بسزایی در آلودگی هوا دارند،گفت: متاسفانه به بحث اسقاط خودروهای فرسوده اهمیت داده نمی‌شود. خودروهای فرسوده عامل مهمی در ایجاد آلودگی هوا هستند و اگر به آن توجه نشود روز به روز وضعیت آلودگی بیشتر خواهد شد.

احمدی با بیان اینکه باید به مسئله فرسودگی خودروها توجه شود،گفت: نیمی از خودرو‌هایی که در سطح کشور، تردد دارند، فرسوده هستند، به دلیل اینکه از خودرو‌ها خوب نگهداری و بهره‌برداری نمی‌شود، متاسفانه عمر خودرو‌های سواری به نصف و عمر خودرو‌های سنگین به یک سوم و عمر موتورسیکلت به یک چهارم کاهش پیدا کرده است.

دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کل کشور با تاکید بر اینکه اگر از خودرو‌ها خوب نگهداری شود، خودرو‌های سواری تا ۲ برابر، خودرو‌های سنگین تا ۳ برابر و موتورسیکلت‌ها تا ۴ برابر عمر می‌کنند،گفت: اما به دلیل اینکه از وسایل نقلیه بد نگهداری می‌شود در زمان‌های کوتاه‌تر به آلایندگی می‌رسند. اما با عمل به قانون می تواند جلوی این اتفاق را گرفت.

احمدی معتقد است که اگر طبق قانون سالانه خودروهای فرسوده از رده خارج و به جای آنها خودروهای صفر وارد چرخه شود، قطعا آلودگی هوا کاهش پیدا می کند.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید