Performancing Metrics

ایران به تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن کرونا در ماه می‌رسد | اتاق خبر
کد خبر: 448060
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1400 - 14:05
رئیس سازمان غذا و دارو :
محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر تولید واکسن کرونا با ۱۶ پلتفرم توسط ۱۲ شرکت در حال انجام است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایلنا، رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: با همکاری تمام شرکت‌های تولید واکسن کرونا تا فروردین ماه سال آینده توانایی تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن را خواهیم داشت که این یک معجزه است.

محمدرضا شانه‌ساز در مراسم رونمایی از اولین محصول تولید شده واکسن کوو ایران برکت، با بیان اینکه حامل پیام و تشکر آقای نمکی وزیر بهداشت در این مراسم هستم، اظهار داشت: خدا را شاکرم در سرزمینی به دنیا آمدم که مهد مقاومت است. دشمنان از اعمال تحریم‌ها و نقشه‌ها این برآورد را داشتند که ملت را در حوزه سلامت به زانو در بیاورند اما شاهد آن هستیم که واردات دارو از بالای ۹۰ درصد در سال ۹۲ به ۲۱ درصد و سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است و کاهش ۲۱ درصدی در واردات انواع دارو را داشتیم.

وی ادامه داد: ارزبری برای تولید انواع مواد اولیه دارو تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده در حالی که ارزبری برای واردات دارو را تا ۲۹ درصد کاهش داده‌ایم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حالی که در گذشته ۸۸ درصد بازار دارویی کشور در اختیار واردات بود، امروز این عدد به ۱۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

شانه‌ساز تاکید کرد: ارزش سهام شرکت‌های دارویی هم در حال ارتقاء است و ما توانستیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام از روزهای اول کرونا به کمک دولت آمد، بیان داشت: در شرایطی که در ۱۰۰ سال اخیر توفیقی در واکسن‌سازی نداشتیم، کرونا باعث شد تا این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و صنعت واکسن‌سازی در کشور برپا شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: کشورهایی مثل آمریکا و روسیه از سال‌ها قبل تولیدکننده واکسن بودند و به دلیل شیوع ویروس سارس و مرس کارخانه‌های تولید واکسن در این کشورها فعال بود اما ایران در یک شرایط تحریم و بحران کرونا توانست خود را به این کشورها در حوزه واکسن‌سازی برساند.

شانه‌ساز تاکید کرد: با همکاری تمام شرکت‌های تولید واکسن کرونا تا فروردین ماه سال آینده توانایی تولید  ۱۹۷ میلیون دوز واکسن را خواهیم داشت که این یک معجزه است.

وی گفت: امروز صادرکننده تمام اقلام مورد مصرف کرونا هستیم و باید بگویم که واکسن شاهراه و تقاطع مجموعه‌ای از علوم است که امروز به آن دست یافته‌ایم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در حال حاضر تولید واکسن کرونا با ۱۶ پلتفرم توسط ۱۲ شرکت در حال انجام است که در این حوزه ایران یونیک است.

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید