Performancing Metrics

بهره‌برداری از ۶ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه بخش خصوصی آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 448162
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1400 - 10:24
در شصت و هفتمین هفته افتتاح‌های جهش تولید
امروز در مراسم ویدئوکنفرانس شصت و هفتمین هفته افتتاح‌های جهش تولید، بهره‌برداری از ده‌ها طرح و پروژه در کشور که عمدتاً با سرمایه‌‌گذاری بخش خصوصی ایجاد شده‌اند، آغاز شد.

 

 

به گزارش اتاق خبر به نقل از اتاق ایران،رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه دولت به تعهدات خود در قبلاً موردم پایبند است، گفت: امروز در شصت و هفتمین پنجشنبه شاهد یک افتتاح بزرگ هستیم. بیش از ۶ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه را امروز افتتاح کردیم این طرح‌ها و پروژه‌ها موجب اشتغال ۳ هزار نفر در استان‌های مختلف می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی امروز(پنجشنبه) در شصت و هفتمین هفته از افتتاح طرح‌های مهم ملی کشور با شعار تدبیر و امید برای جهش تولید که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، افزود: به مردم قول دادیم در مناطق مهران، قصر شیرین، بانه، مریوان، بوشهر، اردبیل، زابل و اینچه برون منطقه آزاد داشته باشد. قول‌هایی که داده بودیم به مجلس رفت و بعد شورای نگهبان و مجمع که درنهایت هفت منطقه آزاد تصویب شد و خوشحالیم در این دولت این هفت منطقه آزاد مصوب شده است.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه اکنون ۱۵ منطقه آزاد در مرزهای کشور داریم که برای ارتباط با کشورهای همسایه و جاذبه سرمایه‌گذاری و گردشگری ایجاد می‌کند، گفت: این مناطق بسیار مهم است و همچنین ۱۳ منطقه اقتصادی باعث رونق کشور خواهد شد.

روحانی ابراز امیدواری کرد: مناطق آزاد شاهد رونق بیشتری در ماه‌ها و سال‌های و دولت‌های آینده باشد و افزود: بسیار خوشحالم که در روز بسیار مبارک عید سعید فطر شاهد افتتاح‌های بسیار خوبی بودیم. امروز ۹۴ پروژه در استان‌های مختلف افتتاح شد که ان‌شاءالله برای همه مردم ایران مبارک باشد.

جزئیات طرح‌های افتتاح شده و میزان سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی آن‌ها

  • آذربایجان شرقی

۳۸ پروژه بزرگ صنعتی، عمرانی و زیربنایی و کشاورزی با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر ۱۹ هزار و ۲۷۸ میلیارد ریال ازجمله طرح‌هایی است که امروز در منطقه آزاد ارس به بهره‌برداری رسید. سه درصد سرمایه‌گذاری‌ها توسط سازمان منطقه آزاد ارس و در حوزه زیرساخت و عمران و ۹۷ درصد توسط بخش خصوصی انجام شده و تعداد اشتغال‌زایی آن ۴۹۸ نفر است.

از مجموع ۳۸ طرح افتتاحی، ۲۳ واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری داخلی ۱۵ هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال و سرمایه خارجی چهار میلیون دلار، سه واحد انبارداری با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال، هفت واحد کشاورزی با سرمایه‌گذاری ۲۹۲ میلیارد ریال و دو پروژه گردشگری با سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد ریال است.

  • البرز

مقصد دیگر امروز دولت در افتتاح طرح‌های مهم ملی استان البرز بود و مردم این استان شاهد افتتاح چهار طرح تولیدی و صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی استان البرز بودند. این چهار طرح در زمینه تولید و نیروگاهی در حوزه تولید تجهیزات پزشکی و ایمپلنت‌های فیزیوتراپی، تجهیزات موردنیاز لوازم‌خانگی، تولید انرژی برق و تولید لوازم‌آرایشی و بهداشتی فعالیت خود را آغاز کردند. برای راه‌اندازی این تعداد واحد تولیدی حدود چهار هزار میلیارد ریال از اعتبارات بخش خصوصی هزینه شده و با بهره‌برداری از آنها بستر اشتغال ۱۲۵ نفر به‌صورت مستقیم فراهم شده است.

  • خوزستان

از دیگر طرح‌های امروز می‌توان به افتتاح هشت طرح صنعتی به ارزش ۱۴ هزار و ۴۲۷ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری داخلی و با اعتبار ارزی ۱.۶ میلیون یورو در منطقه آزاد اروند اشاره کرد. این طرح‌های اقتصادی که توسط بخش خصوصی برای توسعه منطقه آزاد اروند در سایت صنعتی خرمشهر و شهرک صنعتی شماره یک آبادان به بهره‌برداری رسیدند برای ۹۰۷ نفر به‌صورت مستقیم و برای هزار و ۳۲۹ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

  • سیستان و بلوچستان

همچنین چهار طرح زیرساختی و اقتصادی با اشتغال‌زایی ۶۷۵ نفر در منطقه آزاد چابهار به بهره‌برداری رسید. در چابهار به‌عنوان یکی از چهار شهر لجستیک بر اساس سند جامع لجستیک کشور، تمرکز بر زیرساخت‌های لجستیکی و تهیه طرح جامع محدوده جدید منطقه آزاد با تمرکز بر هاب لجستیک اقدام ارزشمندی است که صورت پذیرفته و در این راستا امروز مجتمع انبارهای منطقه آزاد چابهار به مساحت ۳۵ هزار مترمربع و ارزش سرمایه‌گذاری ۱۵۶ میلیارد تومان افتتاح شد.

 پروژه‌ دیگری که امروز بهره‌برداری از آن با دستور رئیس‌جمهور آغاز شد، فاز اول توسعه زیرساخت‌های ICT منطقه با راه‌اندازی اپراتور مکران‌تل، کارت شهروندی و سامانه بار هوشمند است که با ارزش سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیارد تومان در فاز اول زمینه تحقق شهر هوشمند را فراهم خواهد کرد.

آخرین پروژه نیز مرکز تجاری رویال سنتر چابهار با ارزش سرمایه‌گذاری ۱۴۸ میلیارد تومان بود که در رونق کسب‌وکار محلی و فعالیت‌های تجاری و گردشگری منطقه نقش اساسی خواهد داشت.

  • قشم

رئیس‌جمهوری در ادامه بهره‌برداری طرح‌های مهم ملی کشور در روزهای پنجشنبه ۱۰ طرح شاخص تولیدی، شیلاتی، خدماتی و گردشگری قشم را به ارزش ۲۱ میلیون دلار و چهار هزار و ۷۳۷ میلیارد ریال از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح کرد. این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و در راستای پشتیبانی و مانع زدایی در مسیر تولید برای کشور به بهره‌برداری رسید.

 سه طرح شرکت آبزی‌پروری قشم در حوزه پرورش ماهی در دریا ماهی با هدف تکمیل زنجیره آبزی‌پروری و صنایع شیلاتی، افزایش محصولات صادرات محور و تأمین امنیت غذایی کشور در منطقه آزاد قشم، با اعتبار ریالی یک هزار و ۳۰۰ میلیاردی و اعتبار ارزی ۲۱ میلیون دلاری و با ظرفیت تولید سالانه هشت هزار و ۵۰۰ تُن ماهی افتتاح شد. این سه واحد تولیدی درمجموع با ظرفیت ۲۴ قفس و هفت مخزن تولید و تکثیر، توان تولید ۸۷۵ تُن ماهی در سال دارند که با افتتاح آن، ۱۴۴ فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

 امروز همچنین سه طرح پرورش میگو با ظرفیت سه هزار و ۶۸۰ تُن میگو در سال و ایجاد ۲۱۶ فرصت شغلی به ثمر نشست که با تکمیل و بهره‌برداری از مرحله دوم طرح‌ها، اشتغال نیروی بومی آن افزایش خواهد یافت. این سه طرح درمجموع شامل ۴۲۳ هکتار مساحت دارند و تاکنون ۷۸ استخر آمده بهره‌برداری است و در مراحل بعدی نیز ۷۹ استخر دیگر به این مجموعه‌ها افزوده می‌شود. طرح‌های مذکور درمجموع با ۸۰۷ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی اجرا شد که با بهره‌برداری از آن ۲۱۶ نفر صاحب شغل شدند.

 
 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید