Performancing Metrics

سیل چین ؛ کمک رسانی با رسانه‌های اجتماعی/ وخیم ترین بارش 1000 سال گذشته | اتاق خبر
کد خبر: 449157
تاریخ انتشار: 31 تیر 1400 - 13:19
هشتگ مربوط به بهداشت دوران قاعدگی زنان بیش از 200 میلیون بار در ویبو دیده شد. در این هشتگ‌ها کادر درمان و کارمندان خدمات اجتماعی خواستار رعایت بهداشت زنان شدند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از عصر ایران،بارش در چین باعث جاری شدن سیل در استان هنان، جان باختن 33 نفر آسیب زمین های زراعی در این کشور شد. ده‌ها هزار نفر در ساعات گذشته در حال تخلیه مناطقی از استان هنان چین دیده شده اند.

به گزارش عصر ایران، گروه‌های زیادی از مردم چین از رسانه‌های اجتماعی برای تسریع امداد رسانی به سیل زدگان چینی استفاده می‌کنند.

تا کنون بیش از 33 نفر در سیل شهر "ژنگژو" استان هنان جان باخته‌اند و رسانه‌ها از افزایش احتمالی تعداد قربانیان سخن می‌گویند.

مقامات هواشناسی می گویند این باران‌ یکی از سنگین ترین باران‌های 1000 سال گذشته بوده است.

رویترز نوشت: با گسترش باران‌ها به سمت مناطق شمالی این استان شهرهای بیشتری گرفتار سیلاب شده و زمین‌های  زراعی زیادی از بین رفتند.

خبرگزاری شینهوا تا به امروز از خسارت 1.33 میلیارد یوانی (189 میلیون دلاری) خبر داده است.

اداره هواشناسی استان ساعاتی پیش از افزایش بارش و طوفان در شهرهای شین‌شیانگ، آنیانگ، جیائوژو و هبی در شمال استان هنان خبر داد و از احتمال وخیم ترین شرایط آب و هوایی در این شهرها گفت.

بیش از 73 هزار نفر به دلیل شروع بارش از روز دوشنبه و سیلابی شدن شهر، منطقه "آنیانگ" در مرز استان های هنان و Hebei را تخلیه کرده‌اند. میزان بارش دوشنبه تا کنون به بیش از 600 میلی‌متر در این منطقه رسیده است.

بارندگی سه روز گذشته این شهر در سه روز گذشته معادل بارندگی سال گذشته آن برآورد شده است.

هفت مخزن آبی در شهر شین شیانگ طغیان کرده و تعداد زیادی از روستاها و شهرهای اطراف را تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

شینهوا اعلام کرد که تا اواخر روز چهارشنبه بیش از 470 هزار نفر و بیش از 55 هزار هکتار زمین زراعی و محصولات کشاورزی تحت تاثیر باران شین شیانگ قرار گرفته و دولت محلی 76 هزار نفر را برای تیم جست و جو مستقر کرده است.

تصاویر هوایی از خیابان‌های سیل گرفته شهر "ژنگزو" استان هنان/ عکس: China Daily via REUTERS

سیل چین ژنگژو

در استان "Hebei" در همسایگی هنان دو نفر به دلیل طوفان شهر "بائودینگ" کشته شدند.

بی بی سی نوشت: اپلیکیشن "ویبو" که معادلی برای توئیتر یا فیس بوک در چین محسوب می‌شود به فضایی برای کمک به سیل زدگان تبدیل شده است.

بارندگی شدید بر سرعت اینترنت تاثیر داشته است و امکان ارسال یا دانلود نسخه هایی مانند عکس و فیلم در مناطق سیل زده کمتر شده است. با این حال کاربران نسخه‌های مهم را دسته بندی و بازنشر می‌کنند.

یک مرد چینی در حال حمل یک زن از میان سیلاب‌های شهر "ژنگژو"/ عکس: چاینا دیلی- رویترز

سیل استان هنان چین

 

بسیاری در این فضا اطلاعات بهداشت عمومی و نحوه پشتیبانی از سیل زدگان را به اشتراک می‌گذارند و متقاضیان کمک را به تیم های امداد و نجات وصل می‌کنند.

هشتگ‌های دلگرم کننده مانند "#هنان قوی باش" در این فضا به سرعت وایرال (باز نشر با سرعتی مانند تکثیر ویروس) شد.

 یک افسر پلیس رانندگی شهروندان سیل زده در شهر "ژنگژو" را با طناب به حاشیه کم آب تر هدایت می کند/ عکس: چاینا دیلی- رویترز

سیل چین؛ کمک رسانی با رسانه‌های اجتماعی

 

 در حالیکه بسیاری از سیل زدگان ضمن درخواست کمک داستان و تجربیات وحشتناک خود را در ویبو منتشر می‌کردند، هزاران کاربر دیگر با کسب اطلاعات و انتقال به سیل زدگان آنها را به مراکز امداد نجات مرتبط کرده یا خواستار کمک تیم‌های نجات به سیل زدگان شده‌اند.

همین روند باعث شد تا گروه‌های امداد متوجه سیل گرفتگی برخی از خطوط مترو شوند. مردم توانستند با سرعت شماره خطوط قطار و منابع مورد نیاز مسافران را تهیه کنند.

یک شهروند شهر "ژنگژو" بارانی پوشیده و در میان سیلاب خیابان، زیر باران در استان هنان چین ایستاده است/ عکس: رویترز

سیل چین؛ کمک رسانی با رسانه‌های اجتماعی

مسافران گیر افتاده در مترو با انتشار تصاویر یا در خواست کمک اقوام و دوستان را در جریان گذاشته و آشنایان آنها با باز نشر و انتقال اطلاعات تیم‌های نجات را مطلع کردند.

برخی از مسافران مترو در قطارها گیر کردند و رسانه‌ها از جان باختن 12 نفر در آب گرفتگی قطارها خبر دادند. مرگ این افراد باتاب رسانه‌ای زیادی در جهان پیدا کرد. 

برخی از تصاویر منتشر شده از نجات‌یافتگان این حادثه نشان می‌دهد که مردم روی صندلی‌های قطارهای مترو ایستاده و خود را از طریق میله‌ها به سمت سقف واگن می‌کشند.

 تصویری هوایی از شهر "ژنگژو" استان هنان چین/ عکس: رویترز

سیل چین؛ کمک رسانی با رسانه‌های اجتماعی

 

کاربران همیشگی حوزه نت به سازماندهی جریان اطلاعات درست و به روز شدن ان کمک کردند.

براساس گزارش رسانه‌های محلی ساکنان نزدیک به ایستگاه ریلی "تیلو" پس از مشاهده هشتگ "# K226 به امداد اضطراری نیاز دارد" غذا و بطری های آب به نجات یافتگان تحویل دادند. این هشتگ 800 میلیون بار دیده شد.

در حالیکه بسیاری به مدیریت اخبار امداد و نجات می‌‌پرداختند، گروهی نیز اطلاعات بهداشت شخصی و روان در این شرایط را ترویج دادند.

شهروندان در سیلاب خیابان های شهر "ژنگژو" استان هنان چین/ عکس: چاینا دیلی- رویترز

سیل چین استان هنان

 

هشتگ مربوط به بهداشت دوران قاعدگی زنان بیش از 200 میلیون بار دیده شد. در این هشتگ‌ها کادر درمان و کارمندان خدمات اجتماعی مرتبا خواستار رعایت بهداشت برای اجتناب از عفونت زنان شدند. دیگران نیز آدرس‌هایی را برای زنان ارسال می‌کردند که  از اقلام رایگان بهداشت ویژه زنان استفاده کنند.

تصویری از خسارات سیل شهر "ژنگژو" استان هنان چین/ عکس: GETTY IMAGES

سیل چین؛ کمک رسانی با رسانه‌های اجتماعی

 

 

 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید