Performancing Metrics

همه زنان ناراضی بودند | اتاق خبر
کد خبر: 449276
تاریخ انتشار: 11 مرداد 1400 - 21:23
شبنم فرشــادجو:
شبنم فرشــادجو با حضور در برنامه «سریالیست» ناگفته‌هایی از بازی در سریال پرحاشیه‎ای که با نوع نگاهش به زنان جنجالی شد به این سریال انتقاد کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از آرمان ملی، بازیگر نقش «نسرین» در سریال «یاور» که مهمان برنامه «سریالیست» با اجرای پدرام کریمی بود، در ابتدا درباره انتقاداتی که به این سریال به دلیل شباهت با سریال «ستایش» وارد بود، گفت: من سریال «ستایش» را ندیدم ولی مهمترین نقدی که به سریال ما وارد بود به‌خاطر متن بود و زن‌ستیزی که در آن وجود داشت. این نقدی بود که شد و من هم با آن موافق هستم. من طرفداران بانوان و جزو مخالفان این نوع متن بودم. من حتی یک سکانس از سریال «ستایش» را ندیدم و نمی‌توانم درباره آن نظر بدهم. او همچنین در ادامه درباره ایرادات محتوایی وارده به متن این سریال در زمینه حضور زنان و انفعالی که دارند، توضیح داد: متاسفانه باید اقرار کنم بدون خواندن فیلمنامه قرارداد بستم و به گروه اعتماد کردم. درباره نقش پرسیدم و دیدم خانم خانواده است. ۵ یا ۶ خط برایم توضیح دادند و من گفتم قرارداد می‌بندم. گروه یک و دو داشتند فیلمبرداری می‌کردند که من اضافه شدم و همه نقش‌ها قراردادشان را بسته بودند. حالا نمی‌دانم به چه علتی هنوز بازیگر این نقش پیدا نشده بود. من گفتم فیلمنامه‌ها را برایم به خانه بفرستید. قرارداد بستم و رفتم خانه و شروع به خواندن کردم. خودم جزو مخالفان و منتقدان به‌شدت سخت نسبت به نوع نگاه آقای مطلبی به زنان هستم. فرشادجو تاکید کرد: من جزو منتقدان هستم و برخی سکانس‌ها بود که حتی دعوایم می‌شد و دلم می‌خواست با نویسنده کار صحبت کنم. فقط توانستم به امید آقای سلطانی نازنین که خیلی دوستشان دارم و به‌نظرم کارگردان صبور و بی‌نظیری هستند کوتاه بیایم و کار کنم. یاد سریال «پدرسالار» افتادم که دهه ۷۰ پخش می‌شد و من آن زمان دبیرستانی بودم. کمند امیرسلیمانی به‌عنوان عروس آمد و عصیان کرد و سیستم عوض شد. من را یاد آن سریال انداخت که چنین پدر سلطه‌گری داشت ولی آن برای ۳۰ سال پیش است. این بازیگر تصریح کرد: من با حرف‌های منتقد برنامه درباره کلیشه‌ای بودن و مردسالاربودن این سریال موافق هستم. به‌نظرم همه‌چیز را نباید گردن زمان انداخت. به‌هرحال نویسنده این را نوشته بوده است، چند قسمت آماده بوده است یعنی من ۲۴ قسمت را خواندم و آماده بود.
 همه خانم‌ها ناراحت بودند
وی در واکنش به بازیگر نقش مقابلش (محمد حاتمی) که در این گفت‌وگو، کمبود زمان را عامل ضعف سریال خوانده بود، اذعان کرد: خیلی برایم عجیب است که آقای حاتمی از کمبود زمان صحبت می‌کنند. به‌هرحال وقت بوده که رسیدگی شود چطور می‌شود یک زن در این نقش ظاهر شود!؟ زنی که طبق گفته خودشان لیسانس دارد. حالا بچه‌دار شده است. بعد کاملا منفعل است و باید گذشت کند و ببخشد و هرچه مادرشوهرش می‌گوید همان را گوش بدهد. خانم سعیدی هم ناراحت بودند، همه خانم‌ها در این کار ناراحت بودند. فرشادجو در ادامه توضیح داد: خیلی زیاد افرادی که در این کار مسن‌تر بودند متلکم وحده بودند. خانم سعیدی و آقای ارجمند خودشان هم ناراضی بودند از این قضیه که چقدر نصیحتش کنم. نسرین چه کرده بود که باید اینقدر نصیحت می‌شنید؟ حوصله‌اش را دارد؟ یک زن ۴۰ ساله که بچه‌های ۲۰ ساله دارد. می‌خواهد داماددار شود و حالا باید بنشیند نصیحت مادرشوهرش را بشنود. فکر نمی‌کنم حتی در روستاها و شهرستان‌های ما این اتفاق بیفتد. وی درباره متلکم‌وحده‌بودن کاراکترهای مادر و پدر یادآور شد: واقعا ما یکجاهایی بعد از ۷ صفحه جمله سر ناهار و شام، فقط می‌گفتیم بله آقاجون «چشم»؛ آقاجون! نمی‌دانم روی چه حسابی این متن نوشته شده بود. هربار هم خواستم با آقای نویسنده صحبت کنم به‌خاطر کرونا پشت یک دیوارهایی بودند و هیچوقت تشریف نیاوردند. تا روز سوم چهارم پخش که آمدند و گفتند خسته نباشید. خیلی خوب بود. همین! این بازیگر بیان کرد: سکانسی بود که من با مادرشوهرم نشسته‌ام تا به‌روز شوم و شوهرم من را بپسندد و نادم و پشیمان باشد! ما در این صحنه ژورنال نگاه می‌کردیم و من به کارگردان گفتم آقای سلطانی چه کسی الان ژورنال نگاه می‌کند! مجله خیاطی کسی نگاه نمی‌کند! الان اپلیکیشن‌ها هست و به آن نگاه می‌کنید. ژورنال برای این دوره نیست. این سریال را آقای مطلبی دهه هفتاد نوشته است؟ من هنوز هم نمی‌دانم. شاید طرح برای قبل بوده است و بعدا تصویب شده است. بازیگر نقش نسرین در سریال «یاور» گفت: به‌نظرم باید نویسنده‌های جوان برای نوشتن بیایند و از متن‌های آنها استفاده شود. یک نگاه درست‌تری و به‌روزتری نسبت به زنان داشته باشند. اگر آقای مطلبی کار دیگری بنویسند نخوانده بازی نمی‌کنم. نویسنده جوان و پراز انرژی بیاید. نگاه درست‌تر و واقع‌بینانه‌تر و منطقی‌تری داشته باشد، این توقع زیادی نیست.

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید