Performancing Metrics

حذف ارز ترجیحی جریان‌های فاسد را فربه‌تر می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 450408
تاریخ انتشار: 29 مهر 1400 - 10:46
حسین راغفر، اقتصاددان:
تا زمانی که کشوری کانون‌های عفونی فساد را در درون خود تقویت کند، نمی‌توان فساد را کنترل کرد و امروز توصیه آقایان این است که از آنجایی که فساد وجود دارد باید ارز 4200 تومانی را حذف کنیم اما با این راهکارهایی که عنوان شده، فساد فربه‌تر می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، مسوولان حامی حذف ارز 4200 تومانی حافظان منافع مافیای اقتصاد ایران هستند که هم در مجلس و هم در سازمان برنامه و هم در دولت پراکنده شده‌اند و در تمام نهادهای اقتصاد نفوذ و قدرت دارند اما باید توجه داشته باشند این اقدام را در شرایطی انجام می‌دهند که تمام ظرفیت‌های مردم مستهلک شده است و باید مسوولیت این اشتباه را بپذیرند. حسین راغفر در گفت‌وگو با ایلنا درباره تبعات حذف ارز ترجیحی و 4200 تومانی از واردات کالاهای اساسی اظهار داشت: منطق طرفداران حذف ارز ترجیحی و 4200 تومانی به ظاهر این است که از آنجایی که فساد در توزیع ارز 4200 تومانی وجود دارد و از آنجایی که گوشت با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود اما با ارز بالای 30000 تومانی در بازار به دست مصرف‌کننده می‌رسد بنابراین باید قیمت ارز را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: تمام این افراد تایید می‌کنند که در این سیستم توزیع فساد وجود دارد و مدعی هستند با افزایش قیمت‌ها فساد را کنترل می‌کنند؛حال سوال این است چرا وقتی ارز 7 هزار تومان تا 32 هزار تومان افزایش پیدا کرد، فساد را نتوانستند کاهش دهند؟

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: تا زمانی که کشوری کانون‌های عفونی فساد را در درون خود تقویت کند، نمی‌توان فساد را کنترل کرد و امروز توصیه آقایان این است که از آنجایی که فساد وجود دارد باید ارز 4200 تومانی را حذف کنیم اما با این راهکارهایی که عنوان شده، فساد فربه‌تر می‌شود.  راغفر افزود: با حذف ارز ترجیحی و به دنبال افزایش قیمت‌ها فقط جریان‌های فاسد فربه‌تر می‌شوند بنابراین در واقع معنای راهکارهای ارایه شده این است که سیستم توزیع کماکان همراه با فساد باشد اما قیمت‌ها را افزایش دهیم تا با فساد مبارزه شود. وی با تاکید بر اینکه با افزایش قیمت‌ها کانون‌های عفونی فساد حذف نمی‌شود، اظهار داشت: با حذف ارز 4200 تومانی اتفاقی که خواهد افتاد این است که دلار 28 هزار تومانی به‌طور قطع افزایش پیدا می‌کند و در بازار مصرفی هم ارز بالاتر از 35 هزار تومان خواهد شد و تورم به‌شدت افزایش می‌یابد.  این کارشناس اقتصادی گفت: قطعا حذف ارز 4200 تومانی تورم‌زا است و مسوولانی که از حذف ارز 4200 تومانی حمایت می‌کنند در واقع کارگزاران اصحاب ثروت و قدرت هستند و اگر امروز مدعی هستند که با حذف ارز ترجیحی تورم رشد نمی‌کند، باید آن را تضمین کنند و اگر تورم بالا رفت، تمام این مسوولان باید در دادگاه صالحه محاکمه شوند. راغفر با اشاره به تبعات و پیامدهای حذف ارز ترجیحی تاکید کرد: مسوولان باید توجه داشته باشند که به دنبال حذف ارز 4200 تومانی ناآرامی‌ به وجود می‌آید و در آن زمان تمام این افرادی که حامی حذف ارز 4200 تومانی هستند زیر بار مسوولیت شرایط ایجاد شده نمی‌روند و وضعیت را به امپریالیسم و توطئه‌های خارجی نسبت می‌دهند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه افزایش قیمت ارز و حذف 4200 تومانی مدافعان ثروتمند بسیار زیادی دارد، اظهار داشت: اگر در این باره اطلاع‌رسانی گسترده و هشدارهای لازم داده نشود ارز 4200 تومانی حذف خواهد شد چراکه مافیای مسکن، خودرو، دارو و... مدافع قدرتمند حذف ارز ترجیحی هستند و مسوولانی که حذف ارز 4200 تومان را پیشنهاد می‌دهند، کارگزاران همین مافیای پرقدرت محسوب می‌شوند و گرنه این افراد نه اقتصاددان هستند و نه مسائل اجتماعی را درک می‌کنند و نیت خیری هم از حذف ارز ترجیحی وجود ندارد.

راغفر افزود: مسوولان حامی حذف ارز 4200 تومانی حافظان منافع مافیای اقتصاد ایران هستند که هم در مجلس و هم در سازمان برنامه و هم در دولت پراکنده شده‌اند و در تمام نهادهای اقتصاد نفوذ و قدرت دارند اما باید توجه داشته باشند این اقدام را در شرایطی که انجام می‌دهند تمام ظرفیت‌های مردم مستهلک شده است و باید مسوولیت این اشتباه را بپذیرند.

وی گفت: دولت سیزدهم هر چند وعده کاهش قیمت‌ها را داده اما در عمل تصمیماتی می‌گیرند که باعث رشد تورم می‌شود، در این میان عده‌ای به پیامدهای این موضوع واقف نیستند اما عده‌ای دیگر به‌طور تعمدی به دنبال افزایش قیمت‌ها هستند چراکه منافع آنها در افزایش قیمت‌هاست.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: تمام این موضوعات نشان می‌دهد که دولت دوازدهم هم عامل افزایش قیمت‌های ارز نبوده و این برنامه‌ها فراتر از تصمیمات دولتی است. 

وی درباره پیشنهاداتی مربوط به جایگزینی کارت‌های یارانه و بن به جای ارز 4200 تومانی گفت: این پیشنهادات حرف‌های بسیار نامربوطی هستند چراکه کارت‌های اعتباری یا مدل‌های شبیه به آن حجم بزرگی از نقدینگی را وارد بازار می‌کند که خود تورم‌زا است و به دلیل افزایش تورم در کشور به سرعت هم بی‌اعتبار می‌شوند و مانند یارانه نقدی، ارزش خود را از دست می‌دهد. معتقدم این پیشنهادات یا از سر جهل داده می‌شود یا منافع عده‌ای در آن است که البته دومین گزینه احتمال بیشتری دارد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید