Performancing Metrics

ضرورت ایجاد تفاوت در تعرفه‌گذاری مشترکان خانگی کم‌مصرف و پرمصرف برق | اتاق خبر
کد خبر: 450828
تاریخ انتشار: 9 آذر 1400 - 15:56
عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد
فیروزی پوربادی، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اجرای نظام افزایشی- پلکانی در تعرفه‌گذاری برق به‌عنوان یک عامل بازدارنده مشترکان پرمصرف را وادار می‌کند تا مصرف خود را به حد تعادل برسانند.

به گزارش اتاق خبر،‌به نقل از خانه ملت، رحمت‌الله فیروزی پوربادی، بر ضرورت اصلاح نظام تعرفه‌گذاری آب، برق و گاز تاکید کرد و گفت: قدرمسلم باید به سمتی حرکتی کنیم تا میان مشترکان پرمصرف نسبت به مشترکانی -که در چهارچوب الگوی مصرف از برق، آب و گاز استفاده می‌کنند- تفاوت قائل شویم و به یقین قشر متوسط و ضعیف جامعه که مصرف چندانی ندارند باید مورد حمایت قرار گیرند و تعرفه آب، برق و گاز آنان با نرخ یارانه ای محاسبه شود.

نماینده مردم نطنز و بخش قمصر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ازسوی دیگر باید برای اصلاح الگوی مصرف مشترکان پرمصرف نیز تدابیری اتخاذ شود البته برای تحقق این هدف دو راهکار وجود دارد. نخست اعمال سیاست‌های قیمتی برای ایجاد انگیزه در مشترکان برای کاهش مصرف و در گام بعدی فرهنگ‌سازی در سطح جامعه است.

وی افزود: بحث بهینه‌سازی مصرف و اصلاح الگوی مصرف باید در فضای رسانه‌ای و فضای مجازی جامعه دنبال شود و با آموزش به مردم، آگاهی لازم در این زمینه به آن‌ها داده شود، در کنار این امر باید به موضوع استانداردسازی وسایل گرمایشی و سرمایشی در ساختمان‌ها توجه شود، همچنین در بحث نظام مهندسی ساختمان نیز ما باید به سمتی حرکت کنیم که اتلاف انرژی در ساختمان‌ها به حداقل برسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: اجرای نظام افزایشی- پلکانی در تعرفه‌گذاری نیز به‌عنوان یک عامل بازدارنده مشترکان پرمصرف را وادار می‌کند تا مصرف خود را به حد تعادل برسانند، ازسوی دیگر همگی بر این واقعیت واقف هستیم که کشور در حوزه سوخت‌های فسیلی با محدودیت مواجه است لذا حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر یک امر اجتناب‌ناپذیر است بنابراین باید با تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خود را از وابستگی به سوخت‌های فسیلی رها کنیم، هرچند ظرفیت‌های طبیعی برای حرکت به سمت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور موجود است اما آنطور که باید به آن توجه نمی‌شود.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید