Performancing Metrics

شیرین‌سازی یک متر مکعب آب دریا چقدر هزینه دارد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 451217
تاریخ انتشار: 8 دی 1400 - 16:36
مشاور وزیر نیرو گفت: در ایران نیم دلار (۱۵ هزار تومان) بابت شیرین‌سازی هر متر مکعب آب دریا هزینه می‌شود اما قیمت فروش آب به طور متوسط زیر ۲ هزار تومان است.

به گزارش اتاق خبر،‌به نقل از ایلنا، مشاور وزیر نیرو گفت: در ایران قیمت تمام‌شده برای شیرین‌سازی آب دریا بالا است، یعنی نیم دلار (۱۵ هزار تومان) بابت شیرین‌سازی هر متر مکعب هزینه می‌شود اما قیمت فروش آب به طور متوسط زیر ۲ هزار تومان است.

محمد حاجی‌رسولی‌ها درباره پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس اظهار داشت: سیاست دولت برای انتقال آب از دریا صرفا برای تامین صنایع است که باید توسط خود صنعت و بخش خصوصی اجرا شود.

وی افزود: برای انتقال آب از دریا کریدورهای مختلفی طراحی شده که این پروژه‌ها اجرایی شود و سرمایه‌گذاری آن نیز با صنایع است، در هر حال پروژه‌های گرانی هستند و دولت قطعا نمی‌تواند سرمایه گذاری کند. 

مشاور وزیر نیرو تصریح کرد: اولین کریدور انتقال آب از دریا برای گل‌گهر بوده که به بهره‌برداری رسیده و سه کریدور دیگر نیز مجوز گرفته‌اند.

وی درباره دلیل توسعه کمتر آب‌شیرین‌کن‌ها در ایران نسبت به دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس گفت: مهمترین عامل مربوط به قیمت تمام‌ شده است، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس کلا بی‌آب هستند، بنابراین زودتر به این موضوع ورود کردند، ضمن اینکه سوخت‌های فسیلی سرشاری دارند. بنابراین در محاسبات قیمت سوخت را محاسبه نمی‌کنند.

حاج‌رسولی‌ها خاطرنشان کرد: در ایران قیمت تمام‌شده برای شیرین‌سازی آب دریا بالا است، یعنی نیم دلار (۱۵ هزار تومان) بابت شیرین‌سازی هر متر مکعب هزینه می‌شود اما قیمت فروش آب به طور متوسط زیر ۲ هزار تومان است، بنابراین قیمت تمام‌شده عدد بالایی است و گران تمام می‌شود.

و یادآور شد: فقط صنعت می‌تواند به پروژه‌های انتقال آب ورود کند، اما وزارت نیرو نیز برای حاشیه تا شعاع ۱۰۰ کیلومتر چاره‌ای ندارد جز اینکه برای تامین آب شرب شهرها ورود کند.

 
 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید