Performancing Metrics

اتاق ایران، تغییر شیوه ایفای تعهد ارزی صادرات فرش را پیگیری می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 451403
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1400 - 18:12
غلامحسین شافعی در دیدار با اعضای اتاق قم
رئیس اتاق ایران در نشست با اعضای هیات نمایندگان اتاق قم با اشاره به روند صادارت فرش گفت: نمی‌توان برای فرش مانند کالاهای دیگر مهلت رفع تعهد ارزی تعیین کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق ایران، رئیس اتاق ایران روند صادرات فرش را پس از اجرای پیمان‌سپاری ارزی غیرقابل دفاع خواند و با توجه به حضور رقبای جدی در بازارهای هدف صادرات فرش، خواستار اتخاذ سیاستی تسهیل‌گرانه در این بخش شد.   

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در راستای برگزاری سلسله نشست‌هایی که با اعضای هیات نمایندگان اتاق‌های مختلف دارد با اعضای هیات نمایندگان اتاق قم به صورت آنلاین دیدار کرد. در این نشست که مظفرعلیخانی، معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران نیز حضور داشت، ضمن تشریح مجموعه اقداماتی که از سوی اتاق قم صورت گرفته به چالش‌های صادرات فرش نیز اشاره شد.

در ابتدا ابوالفضل خاکی، رئیس اتاق قم با اشاره به ضرورت تقویت مجموعه خدماتی که از سوی اتاق قم ارائه می‌شود، تمرکز بر مسئولیت اجتماعی و کمک‌های اتاق ایران و اتاق قم در راستای مقابله با کرونا را مورد توجه قرار داد. بر اساس اظهارات او اتاق ایران در این رابطه توانست قدم‌های موثری بردارد که قابل توجه است.

در ادامه این نشست گزارشی از فعالیت‌های اتاق قم در حوزه‌های مختلف و روند حضور نمایندگان این اتاق در مجامع و جلسات مختلف تصمیم‌گیری، ارائه شد. همچنین به دستاوردهای این اتاق بر اساس مذاکرات و پیگیری‌هایی که داشته، اشاره شد.

برگزاری همایش‌های ماهانه درباره شوراهای حل اختلاف مالیاتی به منظور ارائه مشاوره‌های عملیاتی، برگزاری جلسات آموزشی برای متقاضیان کارت بازرگانی، دریافت و پیگیری نظرات کارشناسی اعضای اتاق قم درباره سیاست‌هایی که از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف اتخاذ می‌شود، از جمله اقداماتی بود که در این نشست مطرح شد.

در ادامه بر همراهی رئیس جمهور توسط هیاتی از سوی اتاق ایران تاکید شد. به اعتقاد فعالان اقتصادی این اتفاق باید در سفر اخیر رئیس جمهور به روسیه روی می‌داد که متاسفانه توجهی به آن نشد، چراکه روسیه یکی از همسایگان مهم ایران به شمار می‌آید و سهم ایران در این بازار نسبت به ظرفیت‌های موجود ناچیز است.  در این بین تقویت فعالیت‌های اتاق ایران در بخش سرمایه‌گذاری خارجی نیز مورد تاکید قرار گرفت.

انتقال مرکز ملی فرش از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز از سوی فعالان صنعت فرش در قم مورد انتقاد قرار گرفت و خواستار توقف روند این انتقال شدند.

همچنین تعلیق کارت‌های بازرگانی به دلیل عدم ایفای تعهد ارزی بخش گسترده‌ای از صادرکنندگان فرش مورد انتقاد قرار گرفت. پیگیری این موضوع از سوی اتاق ایران به عنوان یک مطالبه جدی مطرح شد.

انتقاد از عملکرد شرکت شهرک‌های صنعتی و عدم ارائه خدمات لازم به تولیدکنندگانی که در این شهرک‌ها مستقر هستند موضوع دیگری بود که مطرح شد.

در ادامه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به موقعیت استراتژیک استان قم از نظر جغرافیایی به عنوان مرکز توزیع مسیرها به جنوب، شرق و غرب و از نظر فرهنگی به عنوان پایگاه حضور طلاب اشاره کرد و گفت: این استان در مسیر توسعه مناسب قرار داردو و خوشبختانه قدم‌های موثر و مستمری در این رابطه برداشته است.

او روند فعالیت‌های اتاق قم و تمرکز آن بر نیازهای بخش خصوصی را بسیار مناسب ارزیابی کرد و افزود: این استان با چنین موقعیتی به ابزار و امکانات خاصی نیاز دارد که خوشبختانه در حال پیگیری است. تنوع در انواع تولیدات استان قم، نکته‌ دیگری است باید از آن به عنوان یک مزیت مهم در استان یاد کرد.

رئیس اتاق ایران با نگاهی به وضعیت صادرات فرش ایران گفت: فرش ایران اعتباری برای این کشور است که رد وقاع می‌توان صادرات آن را صادرات فرهنگ ایرانی تلقی کرد؛ اما با کمال تاسف امروز به وضع بدی در این حوزه گرفتار شدیم. در کنار رقبای قدر، شرایط داخلی نیز روند صادرات را مختل کرده است.

بر اساس اظهارات رئیس اتاق ایران تعیین مهلت برای ایفای تعهد ارزی صادرات فرش موضوعی غیرمنطقی است چون فروش فرش شاید حتی تا یک سال هم به طول بیانجامد، بنابراین ایفای تعهد ارزی فرش قابل مقایسه با کالاهای فسادپذیر نیست.

او از پیگیری این موضوع از سوی اتاق ایران خبر داد و افزود: امروز که شاهد اندک گشایش‌هایی درباره پیمان‌سپاری هستیم، حتی دولت هم متوجه بهبود روند صادرات شده است.

شافعی به صادرات ایران به روسیه اشاره کرد و از آماده نبودن زیرساخت‌های مرزی، گمرکی و حمل‌ونقل سخن گفت. به باور او اگر همین امروز هم امکان توسعه صادرات به روسیه مهیا شود، امکان رساندن کالا و خدمات به این منطقه را نداریم. پس باید قبل از هر چیز زیرساخت‌های خود را احیا کنیم.

در این بین مجهز شدن به رو‌ش‌های جدید مرزی و گمرکی از جمله انتظاراتی است که از سوی رئیس اتاق ایران مورد تاکید قرار گرفت.

او همچنین به موضوع انتقال مرکز ملی فرش اشاره کرد و گفت: این موضوع از سوی اتاق‌های دیگر نیز مطرح شده و در حال پیگیری آن هستیم.

 
 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید