Performancing Metrics

مسیر فرار سرمایه از ایران هموار است | اتاق خبر
کد خبر: 451478
تاریخ انتشار: 12 بهمن 1400 - 18:50
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌گوید استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران غیر دولتی نیاز به فراهم کردن بستری دارد که تاکنون دولت‌ها کمتر به آن پرداخته‌اند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ضمن اشاره به هموار بودن مسیر فرار سرمایه از کشور از بی‌توجهی نسبت به بسترهای لازم برای جلوگیری از فرار سرمایه انتقاد کرد.

عباس آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران سرمایه را پدیده‌ای می‌داند که آماده فرار است. یعنی در صورتی که صاحب سرمایه احساس خطر کند یا ورود به یک عرصه جدید تا حدی ریسک داشته باشد که مشخص نباشد کار به کجا خواهد رسید، سرمایه از آن حوزه خارج می‌شود. حال اگر در سراسر اقتصاد کشور این بی اطمینانی را ایجاد کنیم، سرمایه از کشور خارج می‌شود.

او با اشاره به روند سریع خروج سرمایه از ایران در سال‌های گذشته، بیان کرد: ما باید این سوال را از خود بپرسیم که چه بستری ایجاد کرده‌ایم که سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند پول خود را به خارج از کشور منتقل کنند و ریسک ورود به فضایی جدید را بپذیرند اما در ایران به کار خود ادامه ندهند. ما باید این مسیر را اصلاح کنیم.

عضو اتاق تهران با بیان اینکه تصدی گری دولت در بخش‌های اقتصادی، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های بخش خصوصی در تمام سال‌های گذشته بوده، تشریح کرد: ورود دولت به تمامی بخش‌ها باعث شده سرمایه گذاران در بسیاری از موارد عملا امکان حضور پیدا نکنند و نتیجه این اتفاق طولانی مدت، پایین ماندن قدرت بخش خصوصی واقعی برای حضور در عرصه‌های بزرگ بوده است.

آرگون ادامه داد: این عدم اعتماد به بخش خصوصی در حالی رخ داده که در سال‌های گذشته، هر جا به دلایل مختلف دولت کنار رفته و بخش غیر دولتی فعال شده، نتیجه کار مثبت بوده و بسیاری از مشکلات حل شده است. در سال‌های گذشته و در دوره تحریم، وقتی دست دولت از درآمدهای ارزی کوتاه شد، این صادرکنندگان غیردولتی بودند که تجارت خود را ادامه دادند و به کشور ارز جدید وارد کردند، چرا این اعتماد نباید در دیگر حوزه‌ها نیز دیده شود؟

وی خاطرنشان کرد: ما باید این سوال را از خود بپرسیم که حتی در صورت کنار رفتن تحریم‌ها، اقتصاد ایران تا چه حد آماده استفاده از ظرفیت‌های به وجود آمده است؟ اگر بنا باشد ما مانند گذشته عمل کنیم، نه تنها توان استفاده از فرصت‌ها را نداریم که حتی در آینده نیز بار دیگر تحت تاثیر تهدیدها قرار خواهیم گرفت اما در صورت اعتماد به سرمایه گذاران قطعا شرایط متفاوت می‌شود.

 
 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید